Jazykové verze: cz | en | ha
Login:
Heslo:
Registruj
Zapomenuté heslo
Klíčové slovo:

Montana 3 / 2017

Číslo:
Články: 24
Tohle číslo Montany ještě není možné stáhnout.
Tištěnou nebo pdf podobu tohoto čísla poptávejte v redakci: provoz@montana.cz

Věcně - několik slov k tomuto číslu

Autor: Martin Stolárik
Klíčová slova:

Obsah článku

Na Montaně jsem se aktivně začal podílet někdy před sedmi a půl roky, kdy zemřel jeden z největších himálajských sólo lezců Tomaž Humar v jižní stěně sedmitisícovky Langtang Liduny. Tehdy jsem napsal článek (Montana 1/2010), který mi pootevřel dveře do zajímavé práce na lezeckém časopisu.
 
Á propós, všimli jste si, že spousta těch (horo)lezců, co to posouvá někam dál, umírá ve velmi podobném věku? Vzpomeňme třeba jména jako Anatoli Boukreev (39), Alex Lowe (40), Jean Christophe Lafaille (40), již zmiňovaný Tomaž Humar (40), Jerzy Kukuczka (41), Scott Fischer (41), Miroslav Šmíd (41), Dionýz Kuráň (41), Dean Potter (43)…
 
Jistě by se našla řada teorií, proč tomu tak je, ale nic nezmění fakt, že jsou všichni mrtví a trochu to vyvrací známé české rčení, že „Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech“. Na seznam přibylo bohužel v období jarní himálajské sezóny další jméno. A ne ledajaké. Těžko uvěřit, že Ueli Steck (40), po celém světě známý jako „Švýcarská mašina“, s tím vším, co měl za sebou, „banálně“ uklouznul a zabil se pod Everestem. Vzpomeňte na něj na fotografiích skvělého britského fotografa a alpinisty Jonathana Griffitha. Další, kdo nás na jaře opustil, byl legendární americký bigwallista Royal Robbins (82). Na něj můžete zavzpomínat v článku Petra Mynarčíka. Ten vám přiblíží asi nejznámější počin tohoto lezce, kterým je bezesporu Salathé Wall ve stěně El Capitana.
 
Ale teď už od smutných témat na další stránky Montany. A na ně bude určitě moc pěkný pohled, protože tady máme hned tři mladé dívky, které to s lezením myslí opravdu vážně. Málokomu, kdo se zajímá o sportovní lezení, asi unikla informace, že Eliška Adamovská přelezla svoje první 8c a tedy druhé ženské 8c vůbec v České republice. O to víc nás mrzí, že v minulé Montaně to na Svazu ve své rubrice popletli a místo Elišce Adamovské přiřknuli zmiňované 8c jiné Elišce – Elišce Vlčkové. Aby v tom byl pořádek a každý čtenář Montany věděl, která je která, tak je máte (na stranách 22 a 23) hned vedle sebe. A jak zpívají Horkýže Slíže: „mladé baby sa mi páčia“, tak proč nepřidat ještě jednu Slovanku. Krásnou Janju Garnbret, vycházející hvězdu sportovního lezení ze Slovinska pro Montanu vyzpovídala její krajanka Martina Čufar-Potard a nafotil ji jeden z našich dvorních fotografů Jan Novák. Když už jsme u Jana Nováka, tak s ním jsme si pro vás do této Montany připravili článek s názvem „Made in France“, a jak už to u Honzy bývá, je více o fotkách, než o písmenkách a opravdu to tentokrát stojí za to!
 
Himálaj. Něco končí a něco začíná. Končí nám třetím dílem vyprávění Tomáše Obtuloviče o jeho treku a prvním dílem začíná velký rozhovor s Olgou Novákovou a Pavlem Matouškem o životě, lezení a třeba taky o tom, jak se jezdí do těch nejvyšších hor bez zbytečného mediálního humbuku. Druhý díl můžete očekávat hned v dalším čísle. A dál? Zase se nám vrací na stránky Montany Martin Fickweiler a jeho povídáním o Wilder Kaiseru začíná třídílný seriál o tom nejlepším alpském vápně. Stejně tak se po kratší odmlce ozvala z Německa Klára Palme, se kterou se podíváme do Mexika. Je toho ještě samozřejmě mnohem víc. S Alešákem se podíváme zase na písky, s Filipem Zaoralem do Krasu a s Jožo Krištoffym do Tater...
 
 
A ještě jeden seriál v tomto čísle začíná. Pomalu se nám prolínají dva dost rozdílné sporty, kterými jsou alpinismus a skyrunnig, viz třeba úspěch Kiliana Jorneta na Everestu. Stále více lidí běhá, a to i po horách a mnozí z nich jsou také aktivní (horo)lezci. Tak proč se o tomto sportu nedozvědět něco víc, a kdo by měl být povolanějším o něm mluvit, než sám šéf české skyrunningové asociace Sam Straka?
 
 
Začínali jsme smutně, skončeme tedy radostně. Celá redakce gratuluje korektorce Ivě, která s námi byla v mnoha svých významných životních chvílích (korektury dělané doslova o svatební noci) a nedávno (v čase uzávěrky tohoto čísla) se jí narodila dcera Anežka. Ať se oběma daří co možná nelépe!
 
Ze severu
 
Martin Stolárik
 
 
P.S.: Poznámka vydavatele: Myslím si, že po obsahové stránce je to přesně to číslo, které dělá Montanu tím, čím je. Zajímavý koktejl informací z lezeckého světa, ve kterém by čtenáři vůbec nepoznali, kdyby v něm bylo o článek či o dva méně. I přesto jsme se zase snažili dostat do Montany co nejvíce. A občas je asi dobré to připomenout.
Hezké léto
 
Tomáš Roubal
Logo bottom