Jazykové verze: cz | en | ha
Login:
Heslo:
Registruj
Zapomenuté heslo
Klíčové slovo:

Montana 6 / 2017

Číslo:
Články: 13
Tohle číslo Montany ještě není možné stáhnout.
Tištěnou nebo pdf podobu tohoto čísla poptávejte v redakci: provoz@montana.cz

Několik slov k tomuto číslu...

Autor: Martin Stolárik
Klíčová slova:

Obsah článku

Nedělní dopoledne šéfredaktora v malé vesničce v severním podhůří Beskyd. Je 5. listopadu, větrný slunečný den. Popíjím bylinkový čaj s citrónem a slivovicí a z okna pracovničky (asi 2 metry čtvereční) v prvním patře se dívám na sever. Na horizontu projela lokálka na Těšín, lidé jdou z ranní mše a na hřbitově za kostelem vidím po Dušičkách spousty květin, věnců a svíček. Dcerka si šla právě do večerky koupit něco na odpolední rodinnou oslavu osmých narozenin. Už v zimní bundě a teplé čepici otevírá bíle dveře obchodu. I to vidím od zapnutého notebooku.
 
Kdybych vylezl na střechu, uvidím až do Polska. A chtěl bych vidět ještě dál. Když po blankytně modrém nebi plují bílé mraky, je jiskřivě čistý vzduch, už vonící zimou a spadaným listím, tak jako dnes u nás, chce se mi rozeběhnout, rozjet, rozletět se někam strašně daleko. Ale nejde to. Proč? Protože připravuji Montanu, poslední číslo letošního roku. Jednoduše po ostravski: „bo musim kur*a robiť pi*o“… A když už nejde se rozletět někam do dálav ve skutečnosti, tak se společně podívejme alespoň na papíře někam, kam se většina z nás asi v životě nedostane.
 
Patagonie. To zní!
Tak proč neudělat šestku zase trochu jinou, lehce monotematickou a třeba zrovna o těch fantastických žulových štítech ozdobených sněhovými čepicemi úplně na jihu amerického kontinentu? Máte takové číslo právě před sebou. Od správně patagonsky depresivní titulky, k velkému rozhovoru s Michalem Brunnerem, který do Patagonie jezdí už tři dekády, přes detailní info pro všechny, kteří chtějí o Patagonii a lezení něco vědět a bojí se zeptat, až po rozhovor s Jánem Smoleňem nejen o jeho obsesi tímto divokým krajem a jednom splněném snu v podobě prvovýstupu na Fitz Roy. Pěkné, ne? Ale to by přece na vánoční číslo Montany stačit nemohlo. Proto jsem poprosil Honzu Nováka, aby české lezecké scéně více přiblížil křehkou dívku Margo Hayes, která na skalách podává opravdu kruté výkony a jejím zatím posledním velkým přelezem byla „Biographie“ (9a+) od Chrise Sharmy. A kruté výkony, z mého pohledu téměř na hranici jistého hazardu podává na lyžích jiný, teď už bývalý sportovní lezec. Rosťa Tomanec se přes sportovní dardy ve Višňovém a ultra těžké ferraty v Rakousku dostal až k extrémním sjezdům v Tatrách a v této Montaně vám představí top své minulé zimní sezóny.
 
Už se také zažilo, že vám v Montaně občas představím nějakého zajímavého, méně známého fotografa. Tentokrát je to kluk původem z Kopřivnice, který se už před delší dobou usadil u protinožců. Doufám, že portfolio Kamila Šustiaka bude
opět začátkem krásné spolupráce do dalších ročníků Montany. Stejně tak doufám, že se vám tahle Montana, potažmo celý ročník líbil a až spořádáte všechno to vánoční cukroví, pečenou rybu, bramborový salát a litry
alkoholu, tak se opět sejdeme u čísla jedna v roce 2018.
 
Martin Stolárik

Rozcestník e-mailem

Zadejte svůj e-mail:
Partneři
Montana 1/2018 právě v prodeji
Anketa
Děkujeme za tvůj hlas
Kdy ses naposledy při lezení bál(a) a proč?
23 %
Už ani nepamatuju.
20 %
Celkem nedávno při jendom nepříjemném odlezu.
28 %
O parťáka se bojím vždycky.
15 %
Večer v hospodě, když popisuji minulé výstupy.
14 %
Lezení? Bát se? Já dělám spíš do outdooru.
Počet hlasujícich: 8676

Logo bottom