Jazykové verze: cz | en | ha
Login:
Heslo:
Registruj
Zapomenuté heslo
Klíčové slovo:

Montana 1 / 2018

Číslo:
Články: 17
Tohle číslo Montany ještě není možné stáhnout.
Tištěnou nebo pdf podobu tohoto čísla poptávejte v redakci: provoz@montana.cz

Adam ve svaté zemi

Autor: Adam Ondra , Mikuláš Zubec
Klíčová slova: Adam Ondra, Ofer Blutrich, En Prat, Climb Free, Yalla Factor

Obsah článku

Ofer Blutrich.
To je ten, kdo za celou myšlenkou stojí. Bývalý izraelský voják je v současnosti nejlepším a zároveň jediným profesionálním lezcem v této zemi.
 
V roce 2001 tu bylo pouze okolo 500 lezců. To byla i doba, kdy Ofer po čtyřech letech končil službu v armádě, kde sloužil jako důstojník a účastnil se bojů i na předních frontách libanonského území. „Během války jsem byl zraněn snad všemi typy zbraní,“ prozradil nám Ofer. S lezením ho náhodou seznámil jeho kamarád a vojenský veterán. Tehdejším maximem bylo 7c a pouze hrstka lezců byla schopná tuto obtížnost volně přelézt.
O rok později Ofer vyrazil za lezením do světa, a to na celý rok. Navštívil mnoho známých oblastí ve Španělsku, Francii, na Novém Zélandu a Austrálii. Po návratu domů však neměl kde lézt. Nebyl tu téměř nikdo, kdo by vrtal nové cesty. I přesto, že byl nováčkem ve světě lezení, pustil se do tvorby nových cest. Ze začátku dost neprofesionálně. Byl samouk, ale v roce 2003 navrtal a přelezl první 8a „Dr. Jackyl and Mr. Hyde 8a+“ v oblasti Gita a tato cesta se stala jakýmsi standardem obtížnosti.
Ofer znovu a znovu cestoval do Evropy, učil se správné postupy a vytvářel si objektivní pohled na stupnici obtížnosti cest. Zkušenosti přenášel zpět do Izraele a stal se jakýmsi pionýrem zdejšího lezení. V roce 2005/2006 dokončil studia sportovní fyzioterapie a začal se věnovat lezení na plný úvazek.
Navzdory všem komplikacím lezení v Izraeli bylo a je mimo jiné do určité míry ilegální, protože většina oblastí byla navrtána bez povolení, navrtal Ofer více než 150 cest v oblastech Keshet cave, Gita, Nezer cave, Yonin cave a přelez i první 8c+ v roce 2014.
Logo bottom