Jazykové verze: cz | en | ha
Login:
Heslo:
Registruj
Zapomenuté heslo
Klíčové slovo:

Montana 1 / 2018

Číslo:
Články: 17
Tohle číslo Montany ještě není možné stáhnout.
Tištěnou nebo pdf podobu tohoto čísla poptávejte v redakci: provoz@montana.cz

Několik slov k tomuto číslu

Autor: Martin Stolárik
Klíčová slova: Stručné shrnutí obsahu aktuální Montany.

Obsah článku

Nový rok, nový začátek, nové naděje, nová očekávání, nové šance a taky nová Montana. A ta je tentokrát plná právě těch nových a dalších šancí, které dostali lidé, o nichž si v této Montaně můžete přečíst.
 
Začínáme hned Úvodníkem, který napsal všem jistě dobře známý Dušan Stoupa Janák. Ten se na více jak rok úplně odmlčel a stáhl z lezecké scény po velmi nepříjemném pádu na píscích. Ale vše se pomalu k lepšímu obrací, Stoupa se nechal ostříhat, na podzim 2017 i se sešroubovanou nohou přelezl „PP variant“ a závěr roku pak završil volným přelezem stropu v Macoše.
 
Další šanci dostal i starší z bratrů Huberů. Thomas po diagnostikovaném nádoru ledvin před šesti lety a šestnáctimetrovém pádu v Berchtesgadenu před rokem a půl stále leze a plní si své sny na expedicích v odlehlých místech světa a já pevně věřím, že se jednou vrátí i pod tu „svou“ severní stěnu Latoku 1 v Pákistánu. Tentokrát se s vámi podělí o zážitky z prvovýstupu v Kašmíru.
 
O novém začátku a naději se ve svém článku rozepsal jeden z nejlepších bouldristů této planety Bernd Zangerl, jehož články se na stránkách Montany dříve objevovaly vcelku pravidelně (Montany 2/2017, 2/2016, 3/2014, 6/2013). Také jeho nepříjemné okolnosti donutily na delší dobu přestat zcela lézt. A i přesto, že jistě ne všichni z vás se věnují boulderingu, tak tento článek plný motivace rozhodně stojí za přečtení. On vlastně ani moc o tom boulderingu není!
 
A co třeba když nemáte jednu ruku? Jak se potom dá lézt popř. závodně jezdit na kole? Nejen o tom si určitě přečtěte ve dvojrozhovoru, který najdete ve druhé polovině této Montany.
 
Novou naději a směr dal určitě i Adam Ondra všem izraelským lezcům přelezením prvního izraelského 9a, ze kterého přinášíme všem čtenářům Montany exkluzivní fotky a Adamovy komentáře.
 
Inspirací pro všechny, kteří touží po vysokohorském dobrodružství určitě bude ať už rozhovor s Pavlem Kořínkem, který od nás letos dostal „cenu“ Sympaťáka roku, článek o prvním českém výstupu na sedmitisícový Himlung, nebo vyprávění Pavla Burdy o úspěchu na Chan Tengri.
 
S novým rokem začínáme také nový seriál. Na starosti ho má Filip Zaoral, který se čtenářům Montany představil hlavně svým článkem o přelezu „Cesty přes Rybu“ (Montana 4/2017). A jelikož domovskou oblastí Filipa je Moravský kras, tak exkluzivně pro čtenáře Montany připravil třídílný seriál toho nejlepšího, co si každý může na tom našem vápně, kde začínal i Adam Ondra, přelézt.
 
Myslím si, že na začátek nového ročníku docela slušné. Takže všem přeji příjemné čtení a mnoho nových vertikálních zážitků v roce 2018.
 
Martin Stolárik
 
Logo bottom