ASOCIÁLNÍ SÍŤ - DELŠÍ TEXT

KAŽDÝ LEZEC JE TAK TROCHU ASOCIÁL, TAK PROČ NE I TY?

Ne všichni jsou zdegenerovaní nutností sdělovat věci rychle, stručně a pokud možno vtipně. Těm zde přinášíme původní, delší verzi textu.

"Nehybně ležícího člověka, kterýmu čouhají z krku trubičky, dokáže potěšit i sýkorka na parapetu. Se stejným vděkem se vztahuje ke světu generace dnešních spokojenců, kterým už schválili hypotéku, nebo je aspoň už přijali na vysokou, nebo ani to ne. Každopádně už jim zbývá jen vychutnat to prchavé, co život nabízí. Krutý exování před třicítkou je definitivně out, teď valí na plný koule pomalý tlení, zdánlivě nudný, ale zato plný radosti z každého “oběda s přáteli”, “pěkného výletu do přírody”, “koncíku s bezva lidma” nebo dokonce “fotografického workshopu s Janem Šibíkem.”" (prigl.cz)

Tak co, vyvěšujete v březnu tibetskou vlajku, pečlivě hlídáte, jestli náhodu nemáte trencle z Číny a při tom máte účet na gmailu? Potom si zkuste zadat do vyhledávače spojení "google v Číně". Pro lepší efekt to udělejte na Seznamu.

A opravdu Apple blokuje tlačítka "to se mi líbí" a "sdílet", protože mohou být použita k tomu, aby sledovala váš pohyb na internetu (i bez toho, že byste na ně klikli)? A je možné nechat si ve veřejné síti ukrást identitu? A ve veřejném domě? Tak či onak, starý Bretschneider ze Švejka by byl v sedmém nebi. A kde máme jistotu, že nikde žádný není?

Dělíte se po víkendu o své zážitky s Markem Zuckerbergem? Nebo takhle, on se o vás konkrétně samozřejmě nezajímá a skandály s úniky dat jsou jen omyl. Asi vám ale nedá moc práce najít, jestli se Mark někdy domlouval třeba s německou kancléřkou na cenzurování nenávistných příspěvků. Umíte si představit, že by pohlednice s nemravným obrázkem nikdy nedoputovala dresátovi? Každopádně radši dodržujte pravidla! Za jak dlouho u nás začně platit obdoba německého Netzwerkdurchsetzungsgesetzu? A je ještě čeho se bát? Vždyť už jenom tím, že máte u sebe zapnutý telefon, jste sledováni. Jak otřesně by vypadalo sledování na internetu převedené našeho běžného života?

Instagram je in. A co ho nahradí zítra? Twitter? Google+? Ask.fm? Tumblr? Myspace? LinkedIn? Nety? Snapchat? WeChat? Diaspora? Clonder? A sledují vaši oblíbenou soociální síť i vaši rodiče a děti, nebo je to generační záležitost?  A kolik postů, lajků a komentů budete muset ještě dát, než vám dojde, že výše zmínění titáni prakticky sami netvoří žádný obsah? Děláte to za ně vy. Ve svém volném čase, sami a dobrovolně.

Procházky, čtení, cvičení, lezení, sex nebo meditace... to vše stojí málo peněz, vyžaduje však čas. A opravdu víte, kolik času vám zbývá?

Jedna z nejcennějších věcí, kterou na světě máme, je náš čas. A proto je tu

 

Asociální síť

 

Martin v práci.

montana.cz/predplatne

 


Zpět