1 rok předplatné

to chci

SMS 1 číslo

to chci

Malta - lezecký ráj ve středomoří, Montana 6 / 2012

<strong>Montana  5/2020 právě v prodeji</strong> AKTUÁLNÍ ČÍSLO

HISTORIE ČASOPISU


Montana je dvouměsíčník pro horolezectví, lezení a částečně i skialpinismus. Z oddílového bulletinu Hotejl (vydávaného Horolezeckým oddílem tělovýchovné jednoty Lokomotiva) jsme se hned, jak to bylo možné (tedy  po roce 1989), stali běžným časopisem.


Abonenti mají po přihlášení možnost číst aktuální číslo online, nebo stáhnout dřívější verze v PDF z archivu vydání.
Malta - lezecký ráj ve středomoří
Moře, teplo, milí lidé, středomořská kuchyně, ale hlavně skvělý vápenec, všude kam se podíváš .
Malé souostroví uprostřed Středozemního moře, které je nenápadné svou velikostí, ale velké svým potenciálem nejen pro skalní lezce, ale i pro každého člověka, jenž má rád aktivní dovolenou. To je... 

Malta - lezecký ráj ve středomoří

 
 
Proč jezdit na Maltu, když kolem je spousta tří až čtyřsezonních destinací jako Španělsko, Sicílie, Kalymnos, Mallorca? „Odpověď je docela jednoduchá,“ říká Andrew Warrington, prezident maltského horoklubu (MRCC – Malta Rock Climbing Club) a zároveň jeden ze zakladatelů moderního lezení na Maltě. „Na Kalymnosu můžeš tak akorát lézt a plavat, a to je všechno. Ale tady na Maltě lze kromě návštěvy historických míst jako Mdina a Valletta podnikat i velkou spoustu jiných aktivit, od jízdy na horských kolech přes potápění, kitesurfing, trekking či plachtění. Večery se tu dají trávit grilováním na pláži nebo třeba večeří na terase restaurace s výhledem na moře a západ slunce.“ Cesta na Maltu může v porovnání s ostatními destinacemi zpočátku vypadat nákladněji, nicméně v sezoně sem létají nízkonákladové společnosti více než třikrát týdně, a to za velmi příznivé ceny. Následně si můžete vybrat ze široké škály možností ubytování, ať už ve čtyř či pětihvězdičkových hotelech – pokud si potrpíte na luxus – přes penziony či menší, levnější hotýlky a apartmány, kde si budete sami vařit. Další možností je takzvaný „farmhouse“, neboli farma předělaná na venkovský domek (ty se většinou nacházejí na ostrůvku Gozo). 
 
Na Maltě se nachází přes 1.500 zdokumentovaných lezeckých cest, z nichž si může návštěvník vybírat dle libosti. Většina cest je jednodélkových, ale jsou tu i místa s úžasným vícedélkovým lezením. Velké množství cest je osázeno nýty, přičemž některé skály se dají také obejít, pro případ, že by někdo chtěl lézt top-rope. K výběru jsou velkolepá údolí ve vnitrozemí vykrojená v době ledové, jež vyústila v dramaticky příkré stěny vyzývající k lezení, nebo množství jeskyní s exponovanými, ale i „lehčími“ cestami pro zimní měsíce (leden, únor), kdy tu vítr a občasný déšť mohou znepříjemnit den. 
Obklopená mořem nabízí Malta nespočet útesů, na nichž naleznete jak technické, tak i silové, exponované lezení. Lezcům nabízí omračující panoramata a pohledy do míst, kam se člověk jinak než lezením nedostane. A není nic lepšího než zakončit slunečný lezecký den koupáním v nedotčené zátoce či přilehlé jeskyni.
 
Nicky a Verena balí po náročném dni
 
Velmi populárními jsou tu bouldering a deep water soloing, a to hlavně u těch návštěvníků Malty, kteří si s sebou přivážejí minimální lezecké vybavení. Ovšem sólové lezení po skalních útesech nabízí záplavu adrenalinu všem, kteří si chtějí užít pohled z dvacetimetrové výšky bez toho, že by byli uvázaní na laně. 
 
Gozo je sesterký ostrůvek Malty, který je mnohem menší, členitější a zelenější. Dostat se na něj můžete buď půlhodinovou cestou trajektem z Cirkewwy na severu Malty, popřípadě letadlem (pokud máte větší rozpočet). Let na Gozo je dechberoucí zážitek, je však potřeba si nejdříve v informační kanceláři zjistit, zda je tato služba v době vašeho pobytu v provozu. Je také dobré si na Gozo předem zamluvit půjčení auta, abyste předešli potížím s cestováním po ostrově. „Gozo má fantastická lezecká místa, jeden by řekl, že je o něco lepší než Malta,“ tvrdí Andrew Warrington. Útesy mohou zprvu potenciální zájemce o lezení vyděsit a zastrašit, ale když si je prohlédnete blíž, zjistíte, že jsou naprosto úžasné. Vnitrozemská údolí nabízejí jak sportovní, tak tradiční cesty, pro které by jeden umřel, stejně tak i traverzy a lezení nad vodou. Mnohá z těchto míst si oblíbili i špičkoví lezci, jako třeba Stevie Haston a Simon Moro, kteří na Gozo vytvořili jedny z nejlepších a nejtěžších cest. Také John Codling a John Moulding tu hodně přispěli svou troškou do mlýna, a to při vytváření jedněch z nejlepších cest na útesech. Spolu s Andrewem Warringtonem a dalšími přáteli tu na útesech vytvořili tradičně lezené linie, které vás nejprve trochu zaskočí, ale vzápětí odmění. 
 
Gozo
 

Rozhovor s Andrewem Warringtonem (prezidentem MRCC - Malta Rock Climbing Clubu)

 
OP: Jak to momentálně vlastně vypadá se skalním lezením tady na Maltě?  Přece jen nedaleko jsou tradičnější a vyhlášenější lezecké oblasti. O Maltě člověk moc neslyší, není-liž pravda? 
Andrew: Ano, je to tak! Zatím to není až tak populární destinace, nicméně čísla šla velmi rapidně nahoru. Tak před sedmi osmi lety sem vyloženě za lezením přijelo tak pětadvacet lidí ročně, dnes to počítám kolem dvaceti až pětadvaceti lidí týdně. Buď sem přijedou vyloženě s cílem si zalézt, popřípadě sem přijedou na dovolenou a z ničeho nic vyhrknou: „Ó můj bože, tady se dá lozit, to jsem nevěděl!“ A jdou a zkusí to. Zvěsti se začaly šířit a šíří se docela rychle. Před několika týdny jsme tu měli jedny z předních světových lezců, konkrétně Sonnieho Trottera a Tommyho Caldwella, kteří sem nepřijeli jen tak náhodou. Jeden z nich tu už jednou byl a všiml si jedné linie v jeskyni, o níž si pomyslel, že by bylo absolutně fantastické ji zkusit. Leželo mu to v hlavě sedm let, a když přišel čas, dal dohromady skupinku lidí spolu s jedním z dalších předních světových lezců a fotografa a vydali se sem na vedlejší ostrůvek Gozo, kde strávili dva týdny lezením. A výsledek toho byl, že jeden z obrázků, které vyfotil, se dostal na přední stránku nejnovějšího katalogu Black Diamondu. A to je myslím přesně druh propagace, který Malta potřebuje! Navíc nedávno vyšlo několik článků o lezení na Maltě, minulý týden jsem absolvoval interview se slečnou píšící pro rakouský lezecký časopis, takže se opravdu snažíme informovat lezeckou komunitu o tom, co se tady dá dělat. Navíc lidé jako ty sám – expatrioti, lidé, kteří se sem přestěhovali, začali tu pracovat, objevili krásu místního lezení – kohokoliv potkají, zahltí ho informacemi o tom, jaké to tu je: „Ó můj bože, jsem v ráji – žiju tu, pracuju, díky krásnému počasí můžu být skoro celý rok venku na skalách!“ Takových lidí je tu asi stovka. A tohle vše dohromady, doufáme, přemění Maltu z místa, kam by se lidé náhodou mohli podívat, na místo, kam se rozhodně budou chtít podívat. 
 
OP: Tak trošku přibliž lezení na Maltě samotné!
Andrew: Tak úplně původně se tu začínalo s „tradiční“ formou lezení, kterou tu zavedli anglické vojenské jednotky. Od nich jsme to začali odkoukávat a tak jsme také začínali. Moderní lezení se tu začalo rozvíjet tak v roce 2005. Projekt osazování cest nýty přeměnil Maltu z místa, kam by přijela jen hrstka lezců, na místo, kde si může zalézt každý. Do té doby tu bylo možné lézt jen specifické cesty tradičním způsobem, nyní se snažíme vytvořit sportovní cesty rozličné obtížnosti. Čili nejen pro velmi zkušené lezce, anebo pro úplné začátečníky, ale tak, abychom pokryli širokou škálu obtížností a každý si mohl zalozit. Máme tu vytvořené cesty, které začínají na úrovni 4b a jdou dál přes 5, 6, 7 až k 8 (tuším, že zatím nejobtížnější cesta, co tu máme, je 8b/c). Tím se snažíme opravdu otevřít brány pro všechny – tím myslím i pro ty, kteří chtějí lézt tradičním způsobem, jelikož se snažíme nechat prostor i jim. A tak i sportovně odjištěné cesty se stále dají lézt tradičním způsobem! Je však důležité, aby všichni lezci respektovali lezecký etický kodex, který najdou na webových stránkách www.climbmalta.com, aby práce, kterou tu odvádíme, nebyla k ničemu.
 
OP: Tak to je jedině dobře, protože ne každý ovládá tradiční způsob lezení, a jak jsi sám řekl, i začátečník si tu užije! Takže na takového lezce tu čeká jednak to tradiční lezení, pak jsou tu sportovní cesty, co DWS (deep water soloing)? Přece jen je Malta ostrov, a tak bych byl překvapený, kdyby se tu nedalo sólovat nad vodou… 
Andrew: Samozřejmě DWS tu je a je ho spousta, jen člověk musí dávat pozor, co má pod sebou a jaký je také přístup z moře na pevninu. DWS a traverzy nad vodou jsou tu velmi populární. Navíc materiál, na kterém se tu leze, se nazývá „korálový vápenec”, což je nejtvrdší druh skály tady na ostrově a skvěle se hodí pro skalní lezení. Někdy je hodně kapsovitý, s hlubokými oblými spárami, nebo ostrý s malými hrankami, ale vždy je pevný a spolehlivý. Dokonce i tenký „pramen“ skály vyžaduje velké úsilí na to ho zlomit. Pokud člověk zůstane na úrovni této skály, pak se nemusí ničeho obávat, a to nejen při DWS. Na této úrovni si navíc s pobřežím často pohrávají vlny a ty také vytváří místy značně ohromující převisy, které bývají při DWS často vyhledávány. 
 
A teď něco málo o místech samotných, začít můžu nádhernými útesy Ghar Hasan, kde sóla začínají na 5c a jdou až  k 7c/8a, přes útesy St. Pauls Island, konec údolí Wied Babu, který ústí u moře a má krásná sóla a traversy, až k jeskyni Blue Grotto a její části Red Wall a Blue Wall s krásným padesátimetrovým traverzem skrze jeskyni... Lézt se dá vlastně na Maltě skoro kdekoliv, jelikož šedesát procent maltského území tvoří skalnaté pobřeží. Jen je potřeba dbát na to, aby byla skála dostatečně kvalitní, měl jsi pod sebou dostatečnou hloubku a samozřejmě dobrý přístup z vody (protože pokud se nemáš jak dostat ven, když jsou velké vlny, tak nejbližší místo, kde ti půjde se dostat z vody, může být také čtyři až pět kilometrů daleko, což už je docela plavecký výkon). 
 
OP: A co boulderování, to jsme ještě nenaťukli… Jsou tu vhodná místa?
Andrew: Určitě, jen občas vyžaduje trošku úsilí se k boulderům dostat! Místa jako Mellieha, údolí v Mostě, Ghar Hasan anebo pobřeží Form-ir Rih skýtají desítky boulderů různých obtížností, a když se člověku poštěstí, sám si může i něco najít, protože skalek s délkou do deseti metrů je tu dost. Boulderový potenciál je tu značný.   
 
Nicky Sammut, 1500 Meters, 7a, Ghar Lapsi, Malta
 
 
OP: Když takhle za tebou někdo přijde, ať už zkušený, nebo i začínající lezec, a poprosí tě „Andrew, poraď mi, kam mám jít lézt?“, co mu doporučíš?
Andrew: To záleží na tom, co chce! Všeobecně se nejdřív ptám, zda tradiční či sportovní cesty anebo DWS. DWS už jsme zmínili předtím, takže nám zbývají místa s tradičními cestami a pak ty sportovní. Tak si ve stručnosti připomeneme nejprve ty sportovní. Na samotném ostrově Malta by člověk určitě neměl minout krásné údolí Wied Babu, které je takovou místní Mekkou sportovního lezení. Nachází se tu krásné dvacet pět metrů vysoké kolmé stěny, některé i se záludnými převisy na vrcholcích. Východní strana údolí má podstatně více sportovních cest než ta západní a zalezou si tu jak začínající lezci, tak i profíci. Cesty jsou tu v obtížnosti od 4c přes klasiky jako „Flying Aréte“ 6b+ či „Katia“ 6c až k 7a. Západní strana nabízí méně sportovních cest v obtížnostech od 6a přes klasiky jako „Dirty Rotten Scoundrels“ 6b+ či „Cat Burglar“ 7a+ (ta ale není sportovní). Zbytek čeká na osazení, pro příznivce spár je tu navíc nádherná „střešní spára“ s velmi příhodným názvem  „Let it Bleed“ v obtížnosti 7c.
 
Jako další určitě stojí za zmínku Ghar Lapsi, což je místo famozních jeskyní v obtížnostech od 5c až k 7c. Převážná většina cest je opět „tradiční“, avšak v rámci projektu osazování tu byla spousta cest osazena borháky a slaňáky – cesty jako „Ghengis Can't“ 6b, „1500 Metres“ 7a nebo „Just like Nothing on Earth“ 7b a mnoho dalších. Velká spousta cest je minimálně vybavena místem pro slanění a následné top-rope jištění, ale jak říkám, v rámci projektu se pomalu ale jistě osazují i tyto. Místní komunita lezců, kterou tvoří členové obou lezeckých klubů se docela dost zapojuje a vytváří nové a nové sportovní cesty. Opět díky projektu osazování získalo Ghar Lapsi mnoho nových cest – cest, které byly do té doby pouze částečně osazeny jištěním, popřípadě tradičně vedeny – které jsou tak nyní plně a bezpečně osazeny. 
 
OP: No a co Gozo a lezení?
Andrew: Gozo, co se lezení týká, je mnohem lepší než Malta samotná.
 
OP: Hmmm, vážně? Bohužel nedostatek volného času mi ještě nedovolil se tam dostat…
Andrew: Skoro určitě! V prvé řadě stojí za návštěvu údolí Mgarr Ix Xini, kde se nachází alespoň stovka převážně středně obtížných až velmi obtížných cest. Pobřeží má obrovský potenciál – tento rok jsem ho celé dvakrát obkroužil a naprosto jsem šílel, když jsem dělal fotky linií a spár, kde by se daly udělat nádherné cesty – spousta z nich však musí být osazená jištěním, jelikož tam není mnoho míst pro vklíněnce, takže nejdou udělat tradičním způsobem. Také jsme minulý rok objevili novou linii, na níž jsme vystavěli čtyřdélkovou sportovní cestu. A jsou tam ještě dvě nebo tři další, které máme v plánu osadit. MCC (Malta climbing club), což je druhý klub tady na Maltě, osázel několik sportovních cest v Saint Demitiri's Point na místě nazývaném Underworld (Podsvětí). Steve Haston tam vytvořil pětapadesát metrů dlouho cestu ve stropě, na což je také značně hrdý. Údajně to má být nejdelší cesta ve stropě na světě. A jak říkám – potenciál je obrovský. Sonnie Trotter a Tommy Cadwell strávili dva týdny na útesech Goza – našli něco, o čemž si myslejí, že by to mohla být nejtěžší stropní spára na světě. Strávili v ní celý jeden týden právě a pak se pustili samozřejmě i do jiných. Bohužel se jim nepodařilo ji dokončit, ale mají v plánu přijet zpět, udělat první přelez a označit ji jako 9a stropní spáru – ta zábavné na ní je, že není převislá nahoru, ale lehce dolů – tak uvidíme. 
 
OP: Teď mě tak napadlo, přece jen pokud chce člověk ušetřit náklady, nízkonákladové aerolinky jsou docela striktní ohledně toho, kolik kilo si s sebou můžeš vzít. Takže si ve finále vezmeš maximálně lezečky a sedák. Jak je to tu na Maltě s půjčováním výstroje – lana, expresek, helmy, atd.?
Andrew: Tak máme tu firmu MCAdventures (pod mojí záštitou), která nabízí pronájem vybavení a lezeckého průvodce, popřípadě si lezci mohou zaplatit člověka, který je vezme do lezeckých oblastí. Nebo mohou lidé kontaktovat mě osobně a já jim milerád poskytnu informace, pronajmu vybavení i knižního průvodce, a pokud budou chtít, opět za menší poplatek (přece jen je to také práce), je sám někam vezmu a ukážu jim okolí. Co se týká knižního průvodce, ten nynější je už tak trochu veteránem a právě pracujeme na novém, ale ten je stále ve fázi editování, jelikož pořád dostáváme nové a nové informace o nových cestách. Pomalu se to stává nekonečným, tak se snažím všechny nové cesty umístit aspoň na webové stránky, ať alespoň lezci ví, že je tu mnohem více než jen to, co uvádí starý průvodce. Jinak k lezení mohu poskytnout vše – lana, expresky, smyce, friendy, vklíněnce, úvazky, helmy, dokonce i lezečky. Pro nadšené boulderisty mám k dispozici i bouldermatku. Takže pokud by člověk přijel i absolutně bez vybavení, což se sem tam stává, tak si tu může krásně zalézt. Mimo tohle vše nabízí MCAdventures také mnoho dalších sportovních aktivit jako kitesurfing, horská kola atd. 
 
OP: Dá se tedy ještě sehnat alespoň starý průvodce pro lezení na Maltě? 
Andrew: Na tohle se mě ptáš schválně, že? Tak ten v uvozovkách starý z roku 2007 už je bohužel skoro vyprodaný – teď se mi poštěstilo a po obchodech se našlo pětadvacet výtisků, takže jsou k mání, nicméně je opravdu zastaralý a na Maltě je nyní velká spousta nových cest, které tam nejsou vyznačené. Na našem webu (www.climbmalta.com) se ty nově osazené cesty snažíme zveřejňovat, a udržovat tak lidi informované o tom, že je víc a víc nových cest. Jinak pracujeme na novém vydání, které jsme měli v plánu vydat v září, ale příliv dalších a dalších informací o nových osazených cestách je tak velký, že to nestačíme zpracovávat, a tak se nám termín vydání stále posouvá. Ale už jsme si řekli dost a do Vánoc bychom ho chtěli vydat. Nové cesty budeme samozřejmě jako doteď neustále uveřejňovat na webu, aby lezci mohli držet krok s nově vynýtovanými cestami.
 

Stručné info o Andrewovi

Andrew Warrington začal lézt v roce 1985 a nikdy nepřestal. Je aktivní ve vytváření nových cest a vedení skupin na útesech Malty. Je presidentem MRCC, tvůrce a manažer MTA MRCC, projektu osazování a je také průvodcem v MC Adventure. 
 

Shrnutí

 
Takže podtrženo a sečteno, co se lezení týká, možností je tu spousta. Dle mé vlastní zkušenosti, a to mám zlezených tak osmdesát procent ostrova, je tu opravdu co dělat a i ti velice ostřílení lezci si tu přijdou na své, stejně jako ti méně zkušení. V porovnání se Sicílií má Malta i přes zimní měsíce mnohem lepší počasí a množství jeskyní nabízí lezení i v případě deště. Komunita lezců tu sdružuje nejen místní, najdete tu i lezce ze Španělska, Belgie, Francie, Česka, Anglie, Finska, Norska, Ruska… a takhle bych mohl pokračovat donekonečna. Navíc jakmile je poznáte, zjistíte, jak vstřícní tu umí lidé být a bum – hned je s kým lozit! Navíc Andrew Warrington spolu s dalšími lidmi, jako je Roland Sultana, Kurt Caligari, Richard Abela, Simon Alden, Nikky Sammut, James Herrera, a všichni členové MRCC a MCC dávají srdce do toho, co sami milují, a snaží se ukázat, že Malta není jen kus kamene, ale místo, kde má lezení svůj rozměr a které by určitě nemělo zůstat bez povšimnutí…
 
Veškeré vybavení si tu můžete půjčit
 
 

Jak se tam dostat 

Malta má výborné letecké spojení s ČR přes Air Malta. Stačí kouknout na www.airmalta.com, mimo sezonu jsou lety na Maltu řidší, takže je lepší sednout na autobus Student Agency do Vídně (z Brna 200 km do Prahy nebo 200 km do Vídně je celkem jedno) a odtud se létá třikrát do týdne. Pokud toužíte ušetřit na nákladech za letenku, je tu možnost: Ryan Air má také lety na Maltu, ale pouze v sezoně, po případě mimo sezonu s přestupy Praha–Londýn–Malta. EasyJet je také možný, ale s přestupy v Itálii.
 

Kde zůstat

Malta je malá (27 km na délku), takže kdekoliv zůstanete, najdete pěkná lezecká místa. Pokud si ovšem pronajmete auto (autobusy se tu dá cestovat, avšak zabere to spoustu času – osobně nechápu, jak je to možné, ale je to tak). Řídí se tu nalevo, což může být trošku nezvyk, ale já si zvykl ani ne za den (pozor na místní řidiče, jsou to šílenci). Bugibba/Qawra/St. Pauls mají nejlepší nabídky ubytování pro turisty, od pronájmu bytu až po čtyřhvězdičkové hotely. St. Julians je dokonce i mnohem lépe vybaven možnostmi ubytování a několika luxusními pětihvězdičkovými hotely na prahu Pacevillu, kde duní legendární noční život. Jakékoliv ubytování od tří hvězd výš by mělo být dobrou volbou. Některé hostely dokonce nabízí cenově výhodné ubytování. Kempování je také možné, avšak je tu dost divoké, protože tu prakticky nejsou skoro žádné kempy a největším problémem je tu samozřejmě voda. Naplánujte si alespoň pár dní na vedlejším ostrůvku Gozo, jelikož lezení tam je stejně tak dobré (možná i o něco malinko lepší) než na Maltě.
 
 

Druhy lezení a obtížnosti

Lezení na Maltě se vyvíjelo podle britské tradice, takže velká spousta cest je „tradičních“! Od roku 2005 má ostrov mix jak tradičních, tak sportovních cest, které jsou však striktně plánované a stavěné tak, aby se daly stále lézt i tradičním způsobem. Velká spousta cest je instalována a je tu nyní okolo 700 cest rozesetých po ostrově. Obtížnosti jdou od F5a až do F8b. Osazování nýty je kontrolováno a každá oblast byla označena buď jako „lezecká divočina“ (osazování nedovoleno), smíšené stěny (sportovní a tradiční cesty tu jsou bok po boku) a sportovní stěny (vše je osazeno borháky). Více na www.climbmalta.com, kde jsou veškeré novinky ohledně osazování cest.
 
 

Průvodce

Malta Rock Climbing – Comprehensiv Guide od Andrewa Warringtona, Richarda Abely a Johna Codlinga 2007. Po obchodech na Maltě skoro vyprodáno, avšak Andrew Warrington má na skladě 25 kopií do Vánoc, kdy má vyjít nové vydání tohoto průvodce. Více na  www.maltaclimbingguide.com. 
The Adventure GuideBook To the Maltese Islands od Xaviera Hancocka 2009 obsahuje sportovní cesty, DWS, bouldery, potápění, místa pro ježdění na horských kolech, trekking.
Informace o nových cestách neuvedených v průvodci najdete na www.climbmalta.com. 
Kontakty na průvodce, který vás vezme po lezeckých oblastech, najdete tamtéž. 
Kontakt: Andrew Warrington (+356)99470377
nebo e-mail: info@climbmalta.com
 
 
 

Co dalšího dělat

Je spousta jiných sportů a aktivit, které je tu možné provozovat: kitesurfing, horská kola, kajakářství, paragliding. Kultura a historie vás bude obklopovat, kamkoliv se podíváte. Malta má také skvělý noční život – Paceville je město hříchu, kam byste se měli podívat a na které jen tak nezapomenete. Nabídky restaurací a fastfoodů jsou docela výhodné a nabízí obrovskou škálu různých druhů kuchyní. Místní pivo (Cisk) je chutné a velmi dobrá kvalitní vína tu najdete kdekoliv.
 
Měna: euro
Jazyk: angličtina, maltština, italština
Elektřina: anglická třípólová zásuvka
 
text: Ondřej Petrů
foto: archiv autora
 


Mohlo by vás zajímat

Souboj se samotou na Baffinově ostrově
Montana 2/2012

Souboj se samotou na Baffinově ostrově

Můj nejlepší kamarád, Hans Copier, zemřel 16. dubna roku 2006. Byli jsme si dost blízcí a oba jsme milovali lezení. Často jsme společně cestovali po Evropě ...
04.04.2012
Zapomenutý čaj v galaxii Baffin
Montana 5/2012

Zapomenutý čaj v galaxii Baffin

Zapomenutý čaj v galaxii Baffin   …a jsme zpět v mateřské lodi. Po pěti dnech oblétávání povrchu planety Great Cross Pillar se nám ...
08.10.2012
Barry White 8B+ fotky
Montana 2/2013

Barry White 8B+ fotky

„Ten boulder je neskutečně perfektní, dokonalý. Strávil jsem s ním tolik času, že jsem se do něj prostě musel zamilovat. Proto také ten název mistra ...
04.04.2013
Sicílie: San Vito lo Capo
Montana 3/2013

Sicílie: San Vito lo Capo

To si tak sedíme na bouldrovce, debatujeme nad obtížností jedné cesty a najednou Nicky vyhrkne: „Hej, co kdybychom jeli na konci listopadu na Sicílii na týden ...
11.06.2013
Dreamtime: O jednom boulderovém snu…
Montana 4/2013

Dreamtime: O jednom boulderovém snu…

Dreamtime: O jednom boulderovém snu…   Maximální úsilí koncentrované v několika krocích. Hodiny tréninku, desítky pádů… ...
09.08.2013
DWS na Mallorce
Montana 4/2013

DWS na Mallorce

„Křičící racci vysoko nad hlavou a vyčkávající medúzy v bouřícím příboji pod nohama, hluboko pod nohama. ,Co tady ksakru vůbec ...
09.08.2013
Tioman – lezení na zapomenutou horu v Malajsii
Montana 1/2014

Tioman – lezení na zapomenutou horu v Malajsii

Poprvé byla zdolána až v roce 2000. O deset let později, když jsem Dragon Horns (Dračí rohy) na ostrově Tioman v Malajsii navštívil poprvé, se tu nacházely ...
03.02.2014
Dva dny v Averstalu – bouldering
Montana 1/2014

Dva dny v Averstalu – bouldering

Někdy se stává, že si vytvářím dlouhé seznamy míst, kam bych se rád podíval, boulderových linií, co bych si chtěl vyzkoušet, ...
03.02.2014
BoulderWood – alternativní lezení po prknech
Montana 3/2014

BoulderWood – alternativní lezení po prknech

BoulderWood   Často se stane, že ty nejlepší věci máte přímo u nosu. Tyhle dřevěné desky jsou například prakticky přímo před mými ...
11.06.2014
Mluví k tobě kameny
Montana 4/2014

Mluví k tobě kameny

Nejznámější česká boulderingová soutěž tentokrát očima hlavních aktérů. Tedy z pohledu těch, kvůli nimž sem lezci jezdí.     Mluví ...
13.08.2014