1 rok předplatné

to chci

SMS 1 číslo

to chci

Jištění v ledu, Montana 1 / 2013

<strong>Montana  5/2020 právě v prodeji</strong> AKTUÁLNÍ ČÍSLO

HISTORIE ČASOPISU


Montana je dvouměsíčník pro horolezectví, lezení a částečně i skialpinismus. Z oddílového bulletinu Hotejl (vydávaného Horolezeckým oddílem tělovýchovné jednoty Lokomotiva) jsme se hned, jak to bylo možné (tedy  po roce 1989), stali běžným časopisem.


Abonenti mají po přihlášení možnost číst aktuální číslo online, nebo stáhnout dřívější verze v PDF z archivu vydání.
Jištění v ledu
Pokud lezete ledy, na prvním konci samozřejmě, a nejste úplní blázni, takže se cestou snažíte jistit, máme pro vás pár užitečných informací.
 
 

Jištění v ledu

 
Zavrtat v dnešní době kvalitní šroub není žádné umění ani dřina. My starší to dovedeme ocenit o to více, že porvat se v tvrdém ledu s ruským titanem byl někdy nadlidský výkon. Tím spíše člověk zajásal, když cestou narazil na opuštěnou díru po svých předchůdcích. To bylo radosti. Této taktiky se hojně využívá i dnes, je to přece jen rychlejší, a když je to trochu do kopce, člověk je rád za každou ušetřenou vteřinu a zbytky sil. V těžších ledech je navíc možností jištění poskrovnu, a když náhodou vhodné místo najdeme a už tam nějaká díra je, novou vývrtku není kam umístit a další by mohla led poškodit ještě více.
 
Slanění za Abalakových hodin
 
 
A možná si někdo z vás položil otázku, jestli je takto umístěný šroub stejně pevný jako ten zavrtaný do čistého ledu, nebo aspoň dostatečně pevný pro zachycení pádu. A nebyli jste sami. Na začátku loňské zimy se na internetu objevila studie pánů J. Marca Beverlyho a Stephena W. Attawaye s názvem Ice Climbing Anchor Strength: An In-depth Analysis. Testování proběhlo v zimě 2007–2008 a navazovalo na jejich dřívější testování krátkých šroubů (13 cm) z let 2005–2006 (Dynamic Shock Load Evaluation of Ice Screws: A Real World Look).
 
Důvodem pro testování těchto „převrtaných děr“ (interní název, v originále „re-bored ice screws“) bylo několik případů selhání tohoto jištění s následkem zranění. Kromě toho si vzali na mušku Abalakovy hodiny, konkrétně testovali hypotézu, že jsou pevnější než šrouby.
 
 

Převrtané díry

Autoři provedli dva typy testů: Statické zatížení šroubů, které byly umístěny v ledu vytvořeném přirozenou cestou na hladině jezera. Kromě neomezeného množství testovacího materiálu byla důvodem jednoduchost použití a relativně stejná kvalitu ledu při testování poskytující srovnatelné výsledky.
 
Pádové zkoušky na přírodním ledu (oblast Ouray v Coloradu). Pádový test provedli autoři jak na převrtaných dírách, tak i na takzvaných prodloužených dírách (do otvoru po kratší vývrtce je navrtána delší, v originále „over driven ice screw“). Pak také testovali nosnost krátké vývrtky v delším otvoru (předpokladem bylo, že je to nejhorší možná varianta použití).
Autoři při testování používali stejné šrouby, některé proto při opakovaném testovaní praskly, nejčastější příčinou bylo mechanické poškození oka šroubu. V případě, že šroub vykazoval viditelné známky poškození, byl vyřazen a nahrazen novým.
 
Horizontální Abalakovy hodiny
 
 
Verikální Abalakovy hodiny
 
 
Pro testování byly použity šrouby různých délek a výrobců. Autoři nedefinují, které konkrétně, na konci studie však děkují firmám Grivel, Petzl a Black Diamond, což mluví za vše. 
Všechny šrouby byly zavrtány v pozitivním úhlu, v rozsahu 0–20°. Pro neznalé – šroub je vrtán takzvaně zespodu nahoru. V kvalitním ledu mají takto zavrtané šrouby výrazně vyšší pevnost (studie firmy Black Diamond, o které jsme psali v Montaně 1/2000). Nutno ale podtrhnout, že se musí jednat o kvalitní led. Jak ho ovšem jednoduše poznat, je dost problematická otázka, je to věc zkušeností.
Za dostatečnou pevnost pro zachycení reálného pádu autoři považují 7–8 kN a vycházejí ze své dřívější studie (viz výše).
Pozn.: Při testování ledovcových šroubů výrobcem je testována jen jejich mechanická odolnost (ne pevnost šroubu v ledu). Dle normy EN musí vydržet zatížení 10 kN a dle normy UIAA 9 kN.
 
Vrtání šroubu v pozitivním úhlu
 
 
Vrtání šroubu v negativním úhlu
 
 

Výsledky

Celkem bylo provedeno patnáct pádových zkoušek a osmatřicet testů statického zatížení, což není nijak závratné číslo a vidím ho jako největší slabinu této studie. Bez ohledu na to autoři přišli s překvapivými závěry. Při pádovém testování převrtaných děr byla nosnost šroubů v průměru 10,6 kN, při statickém zatížení 11,1 kN. Rozdíl je dán jednak plasticitou ledu při statickém zatížení a předpokladem slabší kvality přírodního ledu při pádových zkouškách. Tyto hodnoty ještě porovnali se svým dřívějším testováním krátkých šroubů (13 cm, prvozavrtané, přírodní led) Grivel a Petzl, kdy byla při pádovém zatížení zjištěna nosnost 10,14 kN.
 
Zajímavostí je, že jeden šroub nechali na místě přes noc při teplotě –30 °C a jeho pevnost byla 22,5 kN. Jak bylo řečeno, všechny šrouby byly vrtány v pozitivním úhlu. Ukázalo se, že optimální úhel je mezi 8–16° (pevnost více než 9 kN), zatímco při úhlech kolem 0° a nad 25° vykazovaly pokles pevnosti (mezi 7–8 kN).
 
Při statických testech  šroubů v dírách různých délek se ukázalo, že čím delší šroub, tím větší pevnost (asi se to dalo předpokládat). Avšak při pádových zkouškách se tyto výsledky nepotvrdily. Nutno ale uvést, že malý počet pádových testů neumožňuje dělat nějaké obecné závěry.
 
 

Abalakovy hodiny

Při testování hodin autoři experimentovali s jejich orientací a úhly vrtání, byly testovány 4 typy:
 
1. horizontální hodiny s úhly ramen 60°×60°×60° (nejpoužívanější typ);
2. horizontální hodiny, vrtané pod pozitivním úhlem 20°, s úhly ramen 60°×60°×60°;
3. vertikální hodiny (nebo také A hodiny nebo Andersonovy hodiny), kdy jedno rameno je vrtáno pod úhlem 90° a druhé 60°;
4. vertikální hodiny s úhly ramen 60°×60°×60°.
 
Hodiny byly vrtány 22 cm dlouhým šroubem Grivel, takže délka ramen byla cca 18 cm (s výjimkou případu 3. Hodiny byly provázány buď sedmimilimetrovou kulatou smyčkou, nebo 2,5 cm širokou plochou smyčkou. Celkem bylo provedeno dvacet osm statických testů (osmnáct pro horizontální a deset pro vertikální hodiny).
 

A výsledky byly v některých případech překvapivé. Ukázalo se:

- pevnost hodin závisí na mase ledu, který smyčka obepíná, tzn. že případ 3 dopadl nejhůře, pevnost se pohybuje v rozmezí 9–10 kN, proto se doporučuje vrtat hodiny co nejdelším šroubem;
- horizontální hodiny v pozitivním úhlu (2) jsou slabší (9–10 kN) než čistě horizontální (1);
- vertikální hodiny (4) jsou pevnější (14,4 kN) než horizontální (1) (11,3 kN);
- vertikální hodiny (4) provázané plochou smyčkou vykazovaly pevnost 12,5–20 kN, zatímco se 7 mm kulatou smyčkou pouze 10–15 kN.
 
Obecnou podmínkou dostatečné pevnosti Abalakových hodin je kvalitní led, v provzdušněném ledu je jejich pevnost mnohem menší, dokonce menší než u šroubů ve stejně špatném ledu (studie firmy Petzl).
 
Poznámka z praxe: Vertikální hodiny se oproti klasickým horizontálním vrtají trochu nešikovně, bude to chtít trochu cviku, abychom se druhým šroubem trefili. Ale jak víme, cvičení dělá mistry.
 

Další postřehy:

- pevnost krátkých 13cm šroubů a standardních převrtaných děr je stejná, v obou případech se pohybuje v intervalu 10–15 kN;
- Abalakovy horizontální hodiny jsou stejně pevné jako převrtané díry;
dlouhý šroub je pevnější  (10–20 kN) než horizontální Abalakovy hodiny (pevnost 7,5–17,5 kN);
- pevnost převrtaných děr je větší, když se při jejich „erozi“ (opětovné zamrzání ledem) zmenší jejich průměr, což se projevuje výraznějším odporem při vrtání.
 
Závěrem je třeba uvést, že při veškerých testech byla pevnost jisticích bodů dostatečná pro zachycení pádu prvolezce, ale v případě slanění z hodin (zvlášť když si nejsme jisti kvalitou ledu) platí staré dobré pravidlo a rada – zálohovat, zdvojovat. Dvoje hodiny jsou přece víc než jedny.
 
Podle odborné studie přepracoval a zkrátil: Roman Kubiena
Obrázky: Miroslav Pinka


Mohlo by vás zajímat

Velký bratr tě pořád sleduje!
Montana 6/2013

Velký bratr tě pořád sleduje!

Tak to má být zase Norsko. Náš každoroční ledolezecký výlet nás poslední zimu zavedl již čtyřikrát do země Trollů. Tentokrát ...
02.12.2013
Na křídlech vážky - Sólohákování v podání Sílvie Vidal
Montana 4/2012

Na křídlech vážky - Sólohákování v podání Sílvie Vidal

Na křídlech vážky - Sólohákování v podání Sílvie Vidal     Je to už více než dva měsíce, co jsem se ...
09.08.2012
Skalnaté hory - Mekka ledolezení
Montana 4/2012

Skalnaté hory - Mekka ledolezení

Šestilitrový hřmící motor našeho pojízdného příbytku burácí. To už míříme směr zasněžené Rocky Mountains. ...
09.08.2012
Polární ledoví obři - ledy v Norsku
Montana 6/2014

Polární ledoví obři - ledy v Norsku

Polární ledoví obři - ledy v Norsku   Jeden z nejlepších lezců ledů v Rakousku Albert Leichtfried  se už potřetí vydal se svým nerozlučným ...
03.12.2014
Co všechno se dá stihnout za deset hodin?
Montana 1/2015

Co všechno se dá stihnout za deset hodin?

Co všechno se dá stihnout za deset hodin?   „Teprve když úplně přestanete mít strach, tak začíná ten pravý život…“ Rudi ...
05.02.2015
Za ledem (zase) do Dolomit
Montana 1/2020

Za ledem (zase) do Dolomit

ZA LEDEM (zase) DO DOLOMIT (ukázka textu) První letošní dolomitské tesání bereme zvolna. I když je v této sezóně sněhu hodně, prošly ...
12.02.2020
Island - Cesta zpět k počátkům
Montana 1/2020

Island - Cesta zpět k počátkům

ISLAND – CESTA ZPĚT K POČÁTKŮM (ukázka textu) Existují neuvěřitelná místa a existují také neuvěřitelné cesty. Nalezení ...
12.02.2020
Ze Středomoří do Arktidy
Montana 1/2020

Ze Středomoří do Arktidy

ZE STŘEDOMOŘÍ DO ARKTIDY (ukázka textu) Nakonec volíme otevřenější a méně exponované údolí hodně stranou, od kterého si ...
12.02.2020