1 rok předplatné

to chci

SMS 1 číslo

to chci

Motivace u homo reptando, neboli člověk lezoucí, Montana 2 / 2013

<strong>Montana  3/2020 právě v prodeji</strong> AKTUÁLNÍ ČÍSLO

HISTORIE ČASOPISU


Montana je dvouměsíčník pro horolezectví, lezení a částečně i skialpinismus. Z oddílového bulletinu Hotejl (vydávaného Horolezeckým oddílem tělovýchovné jednoty Lokomotiva) jsme se hned, jak to bylo možné (tedy  po roce 1989), stali běžným časopisem.


Abonenti mají po přihlášení možnost číst aktuální číslo online, nebo stáhnout dřívější verze v PDF z archivu vydání.
Motivace u homo reptando, neboli člověk lezoucí
Už lezu nějaký ten pátek, ale až poslední dobou se nad lezením dost zamýšlím. Přišel jsem na to, že šanci na úspěch může mít pouze absolutně motivovaný sportovec. 
 
 

Motivación homo reptando neboli člověk lezoucí

 
Co to tedy vlastně je tato motivace?
Je to vnitřní nebo vnější faktor nebo soubor faktorů, které pohánějí organismus. Motivace usměrňuje naše chování a jednání, abychom dosáhli určitého cíle. Vyjadřuje souhrn všech pocitů – radosti, zvídavosti, pozitivních emocí, radostných očekávání –, které podporují, nebo brzdí jedince v tom, aby něco konal, nebo nekonal.
 
Každý organismus na naší planetě je nějakým způsobem vysoce specializovaný. Každý má něco: rychlé nohy, tlamu plnou ostrých zubů nebo třeba pevnou ulitu. Co má člověk? Nejsilnější stránkou lidstva je mozek. Lidský mozek se plně snaží přizpůsobit činnostem, ke kterým ho každý jedinec v životě využívá. To znamená, že uklízeč na hlavním nádraží v Brně se s největší pravděpodobností nebude pokoušet o rozšíření kvantové teorie, tedy alespoň v případě, že svůj mozek po večerech tímto způsobem pilně netrénuje!
 
Mozek sám se tedy plně přizpůsobuje i typu sportu, kterému se člověk věnuje, a to po celý život, nejvíce však v období dětství a dospívání. Mozek je nesmírně silný, pomocí mozku se vyhrávají závody, přelézají nejtěžší cesty a pokořují nejvyšší hory. Už mnohokrát jsem ve skalách slyšel větu „To je jenom v hlavě.“ (mimochodem dost často směřovanou k mé osobě). Určitě jste to také slyšeli, ale brali jste to vážně? Myslím tím opravdu vážně. Navíc to slovní spojení „jenom v hlavě“ rozhodně není na místě. Protože kolikrát to vůbec není „jenom“. V lezení je prostě důležité odevzdat vše v ten pravý čas – a to je veliké umění. Lze si to do jisté míry osvojit. Naučit mozek být „mozkem lezeckým“.
 
Mnoha lezcům by zlepšení této složky lezení mohlo pomoci k dosažení výsledků, které jim skutečně „fyzicky“ náleží. Motivaci je potřeba plně živit v každém věku, v každém ročním období, v každém okamžiku. Navíc tomu, kdo se s přirozenou dávkou brutální motivace narodí, se mozek v mladém věku vyvine jako „mozek lezecký“. Tento lezec bude mít „geneticky lezecky vhodný“ somatotyp, a tím velkou výhodu. Z Brna nemusíme pro takové chlapíky chodit zrovna daleko. Ostatní na tom musí pilně pracovat. 
 
Čím víc o lezení přemýšlím, tím jasněji si uvědomuji, čeho všeho se týká. Myslím si, že každý lezec, a vlastně i každý sportovec, by si tuto otázku měl položit a zodpovědět. Prostě si v klidu sednout a zjistit, proč to vlastně dělám? Co mě na tom baví? Proč se tímto způsobem tělesně unavovat, trávit takto svůj čas a vynakládat na to své peníze? Otázka je položena, teď ta odpověď. Většina lezců na takový dotaz asi odpoví: prostě mě to baví. Ale není to jen smetení tématu ze stolu? U někoho možná ne, ale podle mě je motivace v každém z nás „zakořeněná“ jednoznačně mnohem hlouběji a každý, kdo bere lezení vážně, by ji určitě mohl – minimálně sám sobě – vysvětlit či popsat.
Odpovědi na tyto otázky by pak mohly naznačit, co je pro určitou činnost (v našem případě pro lezení) největší motivací. Pokud na „to“ člověk přijde –  ať už vědomě nebo nevědomě –, je možné s tím dále pracovat a motivaci někdy tak trošku pomáhat – vyvolávat ji. 
 
Níže uvádím názory také jiných lezců. Vybral jsem lezecké kapacity, kterých si velmi vážím a které patří do odlišných lezeckých skupin. Co si tedy myslí o motivaci ve vztahu k lezení?
 

Adam Ondra

S motivací problém nemám, už jako malý jsem si řekl, že lezení je nejlepší věc na světě a chci ho dělat. Mám to tak stále a jsem přesvědčený, že to tak bude i v budoucnu. Aby mě lezení bavilo ještě víc, chci se při něm cítit lehký, chci lézt těžké cesty, chci lézt jakoukoli linii, na kterou si můžu ukázat. A proto trénuji – tělem i duší.
 

Rudy Tefelner

Motivaci považuji za nezbytnou podmínku jakékoli činnosti, včetně pouhopouhého žití. Motivace a lezení? Lezení vnímám jako oblast přirozeného zájmu, jako možnost – nebo spíš dokonce „pozitivní výjimečnost“ – dělat něco, co člověka baví. A pro to, co tě baví, není potřeba se motivovat. Nemáš motivaci – netrénuj, nelez – najdi si něco jiného…
 

Armando Suarez Diez

Pro mě znamená motivace vše, co může jakkoli pomoct něco dokázat, v lezení třeba vylézt projekt. Rozdělil bych motivaci na dvě části, motivaci vnitřní a vnější. Motivací je pro mě to, že dělám hlavně to, co chci, cítím to uvnitř a vnímám atmosféru okolo. Netýká se to jen vztahu k lezení, ale všeho, co v životě dělám!
 
 
Text: Aleš Eichmeier 
Foto: David Rakušan


Mohlo by vás zajímat

Banditi v Peru - prváč Ondry Beneše
Montana 5/2013

Banditi v Peru - prváč Ondry Beneše

Banditi v Peru - prváč Ondry Beneše   Nápad uspořádat expedici do Peru byl z Editiny hlavy. Pořád mluvila o tom, že chce jet do Jižní Ameriky, ...
08.10.2013
Adam ve svaté zemi - sportovky v Izraeli
Montana 1/2018

Adam ve svaté zemi - sportovky v Izraeli

Adam ve svaté zemi - "sportovky" v Izraeli Ofer Blutrich. To je ten, kdo za celou myšlenkou stojí. Bývalý izraelský voják je v současnosti ...
15.02.2018
Bokula
Montana 3/2016

Bokula

Bokula je: město v Konžské demokratické republice, Stefan Bokula, chlapec, který má na portálu YouTube zveřejněna nějaká svá videa, brněnský ...
09.06.2016
Adam Ondra o legendární cestě Action Directe
Montana 6/2016

Adam Ondra o legendární cestě Action Directe

Adam Ondra o slavné cestě Action Directe   Prsty zajedou do „mechovatého“ sokolíku, noha spočine na mírně oklouzané plošce a tělo ...
02.12.2016
Mladí a neklidní
Montana 2/2017

Mladí a neklidní

Mladí a neklidní Když jsem byl v roce 2008 s Adamem  v Santa Lynii, Šarmič tenkrát poznamenal:  „Ten Adam to má dobře zařízené, máma ...
06.04.2017