1 rok předplatné

to chci

SMS 1 číslo

to chci

Dreamtime: O jednom boulderovém snu…, Montana 4 / 2013

<strong>Montana  5/2020 právě v prodeji</strong> AKTUÁLNÍ ČÍSLO

HISTORIE ČASOPISU


Montana je dvouměsíčník pro horolezectví, lezení a částečně i skialpinismus. Z oddílového bulletinu Hotejl (vydávaného Horolezeckým oddílem tělovýchovné jednoty Lokomotiva) jsme se hned, jak to bylo možné (tedy  po roce 1989), stali běžným časopisem.


Abonenti mají po přihlášení možnost číst aktuální číslo online, nebo stáhnout dřívější verze v PDF z archivu vydání.
Dreamtime: O jednom boulderovém snu…

Dreamtime: O jednom boulderovém snu…

 
Maximální úsilí koncentrované v několika krocích. Hodiny tréninku, desítky pádů… a nakonec prchavý pocit radosti. To je bouldering.
 
Jedno jsem rozhodně nechtěl. Strávit semestrální prázdniny v šedi zimy na severní straně Alp. Proto jsem přejel přes San Bernardino a strávil měsíc v Tessinu. Už v lednu jsem si splnil cíle pro letošní rok, a sice „The Dagger 8b+“ a jeden srovnatelně těžký prváč v Bodiu, a tak jsem hledal nové výzvy.
Už během „Daggera“ jsem stále dokola chodil na druhou stranu kamene, abych si prohlédl jedinečnou linii „Dreamtime“. Boulder byl poprvé vylezen legendárním Fredem Nicolem a ohodnocen jako 8c, což bylo později sníženo na 8b+. Časem se velká část chytů ve střední části boulderu vylámala. Nový prvovýstup zaznamenal Adam Ondra v roce 2009.
„Dreamtime“ je pro mě Ta linie, prostě to nejlepší v Crescianu. Když jsem byl před pěti lety se svým kamarádem v Tessinu poprvé, ukázal mi tento boulder s tím, že jde o skutečnou „dardu“. Už osahání prvních chytů na mě udělalo veliký dojem a vyvolalo ve mně respekt k Fredu Nicolovi. Tenkrát jsem si ani omylem nedovedl představit, že bych si někdy na takový boulder mohl troufnout. Nicméně, vzpomínám si i na radost, kterou jsem tehdy měl. Ten víkend jsem alespoň zdolal své první 6c+. 
 
Uplynulo pár let a já zesílil. Mimo jiné proto, že jsem byl každou zimu boulderovat v Tessinu. Přitom jsem pokaždé prošel kolem skalního bloku s  „Dreamtime“ – jen tak, bez zkoušení, bylo mi jasné, že jsem prostě ještě příliš slabý. Už tenkrát jsem ale snil, v pravém smyslu toho slova, o tom, že jej jednou vylezu. Vedle krásy té které linie jsou totiž právě tyto sny hlavním zdrojem mé motivace.
 
Když jsem si letos občas pohrával se začátkem boulderu, šťastnou náhodou jsem našel velmi dobrou startovací polohu. Poprvé mě napadlo, že bych se o boulder mohl vážně pokusit. Jak jsem si řekl, tak jsem udělal. Zkoušel jsem najít řešení spodní části, ale kvůli velmi nejisté patě na mě doslova padalo zoufalství. I tenhle poslední dílek puzzlu jsem ale nakonec rozlouskl, a měl jsem tak plán na únorové prázdniny.
 
Uhnízdil jsem se s přáteli opět v Tessinu a díky mírné zimě bez sněhu jsem mohl zkoušet svůj projekt prakticky vždy, když jsem se cítil odpočatý. Lezl jsem i mnoho dalších cest. Zatížení prstů, které mě čekalo v „Dreamtime“, bylo velké, a byť jsem si to občas nechtěl přiznat, věděl jsem, že pro úspěšný pokus musím být stoprocentně fit.
 
Tento boulder je pro mě nejtěžší hned na začátku, zejména druhý pohyb levou rukou. Jde o to přesně trefit z nejistých chytů drobnou boční lištu. To byl ten nejtěžší pohyb, který bylo potřeba zvládnout. Psychicky jsem byl už skoro zlomený, v cestě jsem během několika dní určitě pětadvacetkrát odpadl a vše nasvědčovalo tomu, že můj sen zůstane jen snem. Musím proto poděkovat svým přátelům za duševní podporu. Bez nich bych se asi vzdal předčasně. Během prázdnin se mi však přelez bohužel nepodařil.
 
Fabian Buhl v boulderu Dreamtime
 
Tři dny jsem se doma zotavoval a hned následující víkend jsem jel zpět, přestože předpovídané počasí bylo všelijaké, hlavně ne stabilní. A tak se stalo, že jsem stál v sobotu před mokrým „Dreamtime“, ale protože jsem už další odpočinkový den nechtěl, sušil jsem chyty, co to šlo. Naštěstí také lehce foukalo. Ten den jsem měl pár nadějných pokusů, ale bohužel jsem nakonec vždycky s mokrými prsty odpadl od stěny. V neděli jsem musel odjet zpět do Innsbrucku, a proto jsem zkoušel štěstí i ten den. To normálně nikdy nedělám, protože kůže na prstech bývá i po prvním dni dost vyřízená.
V neděli byly podmínky vynikající a já prostě nemohl odjet domů bez „Dreamtime“. Ještě ráno při rozehřívání jsem se cítil jako bez duše, ale tření bylo perfektní. To musí klapnout!
 
Rozmístil jsem bouldermatky, šel k nástupu a soustředil se na pokus. Lezl jsem velmi klidně až ke klíčovému kroku a šel do toho. K mému údivu jsem nespadl na zem jako tolikrát před tím, ale zůstal jsem viset v rozhodujícím shybu. Řekl jsem si, že teď už prostě nemůžu spadnout, protože kdo ví, kdy bych to zase mohl zopakovat. Nasadil jsem autopilota, neudělal žádnou chybu a… nakonec stál na boulderu svých snů! Stále jsem tomu nemohl uvěřit. Cítil jsem hlavně obrovskou radost a úlevu. 
 
A teď jedu zase dál, protože jak se mezi našimi lezci říká: „Po projektu je před projektem.“
 
Text: Fabian Buhl
Foto: Stefan Kürzi


Mohlo by vás zajímat

Barry White 8B+ fotky
Montana 2/2013

Barry White 8B+ fotky

„Ten boulder je neskutečně perfektní, dokonalý. Strávil jsem s ním tolik času, že jsem se do něj prostě musel zamilovat. Proto také ten název mistra ...
04.04.2013
Dva dny v Averstalu – bouldering
Montana 1/2014

Dva dny v Averstalu – bouldering

Někdy se stává, že si vytvářím dlouhé seznamy míst, kam bych se rád podíval, boulderových linií, co bych si chtěl vyzkoušet, ...
03.02.2014
BoulderWood – alternativní lezení po prknech
Montana 3/2014

BoulderWood – alternativní lezení po prknech

BoulderWood   Často se stane, že ty nejlepší věci máte přímo u nosu. Tyhle dřevěné desky jsou například prakticky přímo před mými ...
11.06.2014
Mluví k tobě kameny
Montana 4/2014

Mluví k tobě kameny

Nejznámější česká boulderingová soutěž tentokrát očima hlavních aktérů. Tedy z pohledu těch, kvůli nimž sem lezci jezdí.     Mluví ...
13.08.2014
Champorcher – bouldering v italské Aostě
Montana 5/2014

Champorcher – bouldering v italské Aostě

V prostředí sportovního lezení se údolí Aosta proslavilo především svými pozoruhodnými skalními útvary, které se táhnou ...
08.10.2014
„Into the Sun“ (8c+, trad) od B. Zangerla
Montana 1/2018

„Into the Sun“ (8c+, trad) od B. Zangerla

„Into the Sun“ (8c+, trad) od B. Zangerla   Někteří tvrdí, že jsem požehnaný. Za dvacet let intenzivního a těžkého lezení a boulderingu ...
15.02.2018
Rychleby pod kůží
Montana 3/2020

Rychleby pod kůží

Svlékání kůží mě dnes rozhodně nemine. Dokonce i bez tohoto stejnojmenného bouldru za 6B. Na pěti metrech jediný chyt. Cha! Zbytek obliny, které ...
02.06.2020