Oukaimeden: marocké bouldery, Montana 5 / 2017

HISTORIE ČASOPISU


Montana je dvouměsíčník pro horolezectví, lezení a částečně i skialpinismus. Z oddílového bulletinu Hotejl (vydávaného Horolezeckým oddílem tělovýchovné jednoty Lokomotiva) jsme se hned, jak to bylo možné (tedy  po roce 1989), stali běžným časopisem.


Abonenti mají po přihlášení možnost číst aktuální číslo online, nebo stáhnout dřívější verze v PDF z archivu vydání.
Oukaimeden: marocké bouldery
V marockém pohoří Vysoký Atlas leží Oukaimeden, poměrně neprobádaná bouldrová oblast. Ve výšce 2.800 m obklopují berberskou vesnici Oukaimeden tisíce pískovcových balvanů. To vše pouhých 90 minut jízdy od turistické destinace Marrákeše, města Tisíce a jedné noci.
 

Oukaimeden: marocké bouldery

 
Oukaimeden odhaluje svůj potenciál jako světová bouldrová oblast velmi rychle. Po dlouhá léta, ne-li desetiletí, je Oukaimeden znám svými pískovcovými bouldry, ale pouze vybrané skupině lidí, především marockým a francouzským členům Francouzského alpského klubu (CAF). CAF má v Oukaimedenu dodnes kořeny. Tato část historie je stále patrná především ve stylu značení bouldrů (tzv. bouldrové okruhy) tak jako ve Fontainebleau. Tento systém značení se využívá například v oblasti „Shepherds“. Bohužel k tomuto sektoru není žádné topo. Existují zbytky značení lezců, kteří jeli do Oukaimeden bouldrovat, nicméně neexistuje žádná dokumentace, klasifikace nebo zmapování bouldrů. Tento nedostatek informací o boulderingu držel Oukaimeden, jakožto bouldrovou oblast, pod kontrolou, protože byla k dispozici jen několika málo zasvěceným. 
 
Sit start boulderu "Katalyn´s Talkshow" (6A) v oblasti Plato
 
 
V roce 2013 vznikl projekt imik’simik, jehož cílem je rozvoj boulderingu v Oukaimedenu a v Maroku obecně. V místním berberském jazyce se imik’simik překládá jako „krok za krokem“ nebo „kousek po kousku“. Uplynuly čtyři roky a lezci z celého světa představili v úžasném horském prostředí Oukaimedenu nové bouldry. Lezci, motivovaní každoročním výjezdem pořádaným imik’simik, na jaře mnoho nových bouldrů zdokumentovali. V důsledku toho je imik’simik schopný vytvořit online průvodce, který se brzy dočká svého třetího vydání a bude obsahovat přibližně 800 bouldrů. 
 
Oukaimeden je v současnosti rozdělen do osmi oblastí. Po cestě z Marrákeše do Oukaimedenu (70 km po dobré asfaltové silnici) nejprve narazíte na oblast „The Colony“, pojmenovanou podle včelích kolonií, které se tam objevily v roce 2013. Zde naleznete dobrý poměr těžkých převislých „jeskynních“ bouldrů, strašidelných high balls a technických hran. Vyzkoušejte bouldr „Structure and Direction“ (6B), který poprvé vylezl můj přítel Jay Parks. O několik zatáček dál najdete oblast zvanou „Friends“, která byla otevřena v roce 2015. Tady můžete zkusit bouldr „Hidden Gem“ (7A) od Bastiaana Terhorsta nebo high ball „As you wish“(7C) od Louise Parkinsona. Nedaleko sektoru „Friends“ přijdete do nedávno otevřené oblasti nazvané „Forest“, kde budou bouldry (v teplejších dnech) ve stínu.
 
Keoma Jacobs v projektu během akce "Imik´simiktrip17" v oblasti Rivers
 
Když budete pokračovat asi 2 km směrem do Oukaimedenu, narazíte na oblast „Shepherds“. Je pojmenovaná po kamenných domech postavených kolem balvanů vesnickými pastýři. Část místního potenciálu jsme odhalili minulý rok na jaře s Juliem Remmlingerem a Leonem Shollem a přáteli během imik‘simik výjezdu. Za vylezení stojí skvělý bouldr Davida Telese „Models on cocaine“ (6A). Po vaší levici se po proudu řeky nachází s několika těžkými bouldry oblast „Rivers“ a s možnými pády do vody např. boulder „Splash“(7A+) Johanese Hoffmanna. Oblast na druhé straně toku řeky na horském hřebeni se nazývá „Babylon“ a je jednou z prvních oblastí otevřených imik’simik projektem. Tato část je místem jednoho z prvních sedmičkových bouldrů v Oukaimedenu: „Sinkcrimpr“ (7B), vylezený Michaelem Timmermansem během belgické expedice v roce 2014.
 
Přímo naproti Babylonu oddělenému řekou a hlavní silnicí najdete největší oblast u Oukaimedenu: The Bakery, dostupnou pěšky z vesnice. Tato oblast se nachází na kopci a nabízí nádherný výhled na jezero a vesnici. Krev vám určitě rozpumpuje svými všelijakými traverzy bouldr „Up and-Over“ (5B). Na svazích nad vesnickými obchody a kavárnami se nachází kompaktní, ale velmi rozmanitá oblast zvaná The Backyard. V Backyard se díky Leonu Shollovi také nachází první marocký bouldr za 8A nazvaný „All Alone“. V samém srdci Backyards se také nachází slavná lezecká chata Chalet Mostapha. Jediná oblast, kterou najdete na náhorní plošině na severozápadní straně horského hřebene, se nazývá Plato. Plato se liší od ostatních, protože je naprosto rovné, což znamená, že přístup k bouldrům není náročný. Pohledy odtud jsou úchvatné, a když svítí slunce, je tato oblast perfektní k večernímu bouldrování. Plato je snadno přístupné z chaty Chalet Mostapha.
 
Bouldering při západu slunce
 
Jak se dostat do marockého Oukaimedenu?
Letadlem se dostanete do turisticky známého Marrákeše, proslaveného jako město Tisíce a jedné noci. Do Marrákeše létá mnoho nízkonákladovek. Pokud si půjčíte auto, je to z letiště do klidného Oukaimedenu 90 minut jízdy. Na cestu z Marrákeše do Oukaimedenu můžete také využít hromadnou dopravu, což je ale časově náročnější (nicméně zase dobrý zážitek).
 
Jaké je v takové nadmořské výšce (2.800 m) počasí?
V Oukaimedenu můžete bouldrovat celoročně. Nejlepší je Oukaimeden navštívit v době od března do května a pak od září do listopadu. Od prosice do února je zde také možné bouldrovat, ale už tu hrozí, že napadne sníh. V letních měsících, od června do srpna, budete muset plánovat bouldrování spíš na ráno a večer. Je třeba zmínit, že Oukaimeden je zřejmě nejvýše položená bouldrová oblast na světě, což se výrazně projevuje na počasí. Jeden den v dubnu se můžete navlékat do bundy, a druhý den musíte dávat pozor, abyste se nespálili od slunce, když lezete jen v triku či v podprsence. To je Vysoký Atlas.
 
Kde spát?
Imik’simik doporučuje zůstat v chatě Chalet Mostapha, nejvýše položené horské chatě v Severní Africe, která je obklopená balvany. Jde o skvělou horskou chatu s  působivými výhledy na hory a s kuchyní a krbem. Rezervace je možná přes info@imiksimik.nl. Můžete si ale také najít chatu Francouzského alpského klubu níže ve vesnici. Jde o velmi čisté a organizované ubytování se společnými ložnicemi. Zarezervujte si ji u Rachida na rachidchalouka@gmail.com. Můžete si také svůj pokoj zarezervovat v hotelu JuJu, rezervace na: reservation@chezjuju.com.
 
Obchody?
V Maroku si žádné lezecké vybavení nekoupíte. Imik’simik mají na skladě v Oukaimedenu bouldermatky Mad Rock, které je možné si pronajmout. Vedle imik’simik mají v chatě na prodej pytlíky na magnézium a magnézium, které poskytují i prodejcům ve vesnici, přesto je množství ke koupi omezené. Pokud potřebujete magnézium nebo maglajzák, můžete požádat kluky z kavárny imik’simik, mají nějaké na prodej/pronájem. Ve vesnici se nachází několik obchodů, kde si můžete koupit nějaké základní potraviny jako chléb, vodu, konzervované ryby (makrela, sardinky a tuňák), sodovky a jogurty a mnoho dalšího, třeba zubní pastu, baterie nebo sladkosti. V těchto obchodech nelze koupit alkohol. Pokud ho chcete jen malé množství, můžete si koupit piva ve Francouzském alpském klubu (2,5 € za 0,33 l). Pivo si také můžete dát v elegantním hotelu Chez Juju (4 € za pivo). Nejlepší je nakoupit piva v jednom ze supermarketů v Marrákeši. 
 
Restaurace
Abyste po lezení dodali tělu potřebnou energii, musíte zkusit tažín. Hodně tažínu a vajíček. Oukaimeden je sice malá vesnice, ale výběr je nekonečný, stejně jako v Marrákeši. Tažín je pokrm (typ dušeného masa) tradičně vařený kočovníky, kteří používají keramické přenosné pece na dřevěné uhlí. Kromě toho jsou proslulí tím, že vaří obrovské pánve míchaných vajec na marocký způsob. Všechno, co jíte, je podáváno s chlebem.
 
Roční imik’simik výjezdy
Chcete přispět k projektu imik’simik? Někdy v průběhu dubna a května imik’simik pronajímá chatu a zve všechny, kdo by se chtěli připojit ke skupině, na tak dlouho, jak chtějí. Můžete se připojit na dny, týdny nebo celou dobu. Je to na vás. Setkáte se tu s lidmi z celého světa. Na jaře 2017 se setkání účastnili lidé z USA, Portugalska, Zimbabwe, Francie, Dánska, Číny, Velké Británie, Nizozemska, Německa, Španělska a Malty. Pokud se chcete k dalšímu výjezdu přidat, a přispět tak k rozvoji Oukaimedenu jako bouldrové destinace, pošlete e-mail na info@imiksimik.nl.
 
Průvodce
Imik’simik nabízí topo v elektronické podobě a možnost vytvářet prvovýstupy, které budou posléze také publikovány. Nejen že můžete mít ve svém přístroji celého průvodce s offline topy a fotografiemi, které si můžete filtrovat a vyhledávat, ale průvodci Rakkup poskytují GPS, abyste se dostali nejen do oblasti, ale i k samotným bouldrům bez obvyklých orientačních problémů. Průvodce Rakkup pro Oukaimeden lze zakoupit jako aplikaci z Rakkup, z aplikace iTunes App Store pro iOS nebo z Google Play pro Android. V současné době topo obsahuje více než 500 bouldrů. Spolu se všemi novými prvovýstupy, které se uskutečnily v průběhu letošního roku během výjezdu imik’simik, se bude s největší pravděpodobností aktualizovat do konce roku 2017, poté bude obsahovat asi 800 bouldrů. 
 
Více informací: imiksimik.nl
 
Text a foto: Keoma Jacobs
Překlad: Zuzana Folwarczná
 
úvodní foto: Největší boulderová oblast: The Bakery