1 rok předplatné

to chci

SMS 1 číslo

to chci

Adam ve svaté zemi - sportovky v Izraeli, Montana 1 / 2018

<strong>Montana  4/2020 právě v prodeji</strong> AKTUÁLNÍ ČÍSLO

HISTORIE ČASOPISU


Montana je dvouměsíčník pro horolezectví, lezení a částečně i skialpinismus. Z oddílového bulletinu Hotejl (vydávaného Horolezeckým oddílem tělovýchovné jednoty Lokomotiva) jsme se hned, jak to bylo možné (tedy  po roce 1989), stali běžným časopisem.


Abonenti mají po přihlášení možnost číst aktuální číslo online, nebo stáhnout dřívější verze v PDF z archivu vydání.
Adam ve svaté zemi - sportovky v Izraeli

Adam ve svaté zemi - "sportovky" v Izraeli

Ofer Blutrich. To je ten, kdo za celou myšlenkou stojí. Bývalý izraelský voják je v současnosti nejlepším a zároveň jediným profesionálním lezcem v této zemi. 
 

Ofer Blutrich

V roce 2001 tu bylo pouze okolo 500 lezců. To byla i doba, kdy Ofer po čtyřech letech končil službu v armádě, kde sloužil jako důstojník a účastnil se bojů i na předních frontách libanonského území. „Během války jsem byl zraněn snad všemi typy zbraní.“ Prozradil nám Ofer. S lezením ho náhodou seznámil jeho kamarád a vojenský veterán. Tehdejším maximem bylo 7c a pouze hrstka lezců byla schopná tuto obtížnost volně přelézt. 
O rok později Ofer vyrazil za lezením do světa a to na celý rok. Navštívil mnoho známých oblastí ve Španělsku, Francii, na Novém Zélandu a Austrálii. Po návratu domů však neměl kde lézt. Nebyl tu téměř nikdo, kdo by vrtal nové cesty. I přesto, že byl nováčkem ve světě lezení, pustil se do tvorby nových cest. Ze začátku dost neprofesionálně. Byl samouk, ale v roce 2003 navrtal a přelezl první 8a „Dr. Jackle and Mr. Hyde 8a+“ v oblasti Gita a tato cesta se stala jakýmsi standardem obtížnosti.
Ofer znovu a znovu cestoval do Evropy, učil se správné postupy a vytvářel si objektivní pohled na stupnici obtížnosti cest. Zkušenosti přenášel zpět do Israele a stal se jakýmsi pionýrem zdejšího lezení. V roce 2005/2006 dokončil studia Sportovní fyzioterapie a začal se věnovat lezení na plný úvazek. 
Navzdory všem komplikacím, lezení v Izraeli bylo a je mimo jiné do určité míry ilegální, protože většina oblastí byla navrtána bez povolení, navrtal Ofer více než 150 cest v oblastech Keshet cave, Gita, Nezer cave, Yonin cave a přelez i první 8c+ v roce 2014. 
 
Ofer Blutrich a Adam Ondra
 
 

Nezer Cave

Díra v zemi v severním výběžku Izraele jenom pár stovek metru od hranic s Libanonem. Na zdejších kopcích není problém zaslechnout i zvuky války ze Sýrie či Libanonu. I tak by se dala popsat tato dokonalá jeskyň s koncentrací nejtěžších cest v zemi. Krásné lezení patnáct a více metrů v totálním stropě zakončené peprným exitem v mírně převislé či kolmé stěně. Lezení je tu zakázané od listopadu do března kvůli zimnímu spánku netopýrů, ale více než deset let už tu žádný nebyl, což nám potvrdil Loan, místní správce skal a ornitolog. To právě on objevil tuto jeskyň a jako kluk si tu hráli. Omezení tak postrádá význam a do budoucna bude snad změněno. Oferovi se však po dlouhém vyjednávání podařilo pro příjezd Adama Ondry dojednat výjimku s místními ochranáři a za to mu patří velký dík.
 
Ofer tu má svůj projekt „Yalla factor“ (8c+), což je asi deset metrů stropem bez odpočinku následované těžkým výlezem přes břicho do kolmého. Síla a přesná práce nohou je zde základem. Pro Ofera i po několika pokusech zůstává projektem. Ne však pro Adama, který „Yalla factor“ přelezl stylem flash a potvrdil navrhovanou klasifikaci.
Tím však Adamovo působení v jeskyni neskončilo. Kombinací dvou cest vytvořil nový směr, který očistil a natrénoval. Klíčové místo je kolem krápníku, kde je potřeba lézt nohama napřed a následně těžkým exitem do kolmého. Délka je zhruba 25 metrů, kde dvě třetiny je lezení ve stropě. Cestu Adam ohodnotil na 9a a pojmenoval „Climb free“. Jedná se tak o první 9a a nejtěžší izraelskou cestu vůbec. Neznamená to však, že je potenciál jeskyně vyčerpán. Je tu několik dalších směrů nebo kombinací, které by ale zabrali mnohem více čas, než byl k dispozici pro tento výjezd.
 

Adamovy komentáře k vybraným obrázkům:

K úvodnímu obrázku: "Tohle je zajímavé. Tady je vidět přístup do té jeskyně, která je v podstatě takovým kráterem. To co je tady nad mojí hlavou, ta tráva, tam je asi třicet metrů díra dolů. A je to asi 300 metrů od libanonské hranice, která je posledních šedesát let naprosto neprostupná. Ty domy v pozadí, to už je Libanon. Žádný Izraelec se v životě do Libanonu nedostane a naopak. Za hranicí jsou úžasné, navrtané oblasti, kam by třeba Izraelci mohli na víkend jezdit, ale to se asi nikdy nestane." 
 
"To jsem já v cestě Climb Free, v prvním izraelském 9a. Název právě kvůli tomu, že většina lezení v Izraeli je zakázána a není důvod ho nepovolit. Potenciál v té zemi rozhodně je. Minimálně na takovou lezecko-kulturně-poznávací návštěvu."
 
"Ofer Blutrich, duchovní otec izraelského lezení. Dalo by se říct, že v Izraeli je lezní neskutečně malé. Před pár lety tam ještě lidé lezli po vlastním a maximálně tak 7a. A když on, tak před deseti lety vyjel do Španělska, kde vylezl své první 8a, tak se po svém návratu rozhlížel a zjistil, že v Izraeli nějaké skály jsou a nikdo na ně ještě pořádně nelezl. Takže začal vrtat, ale potom zjistil, že v Izraeli je to stejně jako v CHKO u nás.  Na skály, na které není exaktně povoleno lézt je lézt automaticky zakázáno kvůli ochraně přírody. Takže on třeba navrtal oblasti, kde bylo i dvě stě cest, které jsou dnes vymlácené. Naštěstí  oblast, kde stojíme, Nezer cave, je oblastí, kde se už dva roky leze legálně. Na snímku je v prvním 8b v Izraeli, které Ofer udělal. Jmenuje se "Blue Bear"."
 
"Tohle je v moderní části Jeruzaléma, kde najdeš velice zajímavý mix lidí. Toto je Žid, ovšem původem z Iráku. Je zajímavé v Jeruzalémě vidět, jak ty pojmy, které používáme, úplně neplatí. Kdo je vlastně Arab? Muslim, nebo obyvatel Arabského poloostrova? A co takový arabský žid z Jemenu? Ten mix je hodně zajímavý, protože jsou tam lidé z celého světa."
 
"A Mrtvé moře.  Nadnáší, zpočátku tomu ani nejde uvěřit. Odřeniny v té soli štípou, ale já jsem si chtěl dát pořádný zážitek, tak jsem se po té koupeli ani neosprchoval, a čekala nás asi čtyřhodinová jízda autobusem zpátky na sever Izraele.  Asi po dvou hodinách to začalo být hodně intenzivní… (smích)."
 
Text: Mikuláš Zubec, Adam Ondra
Foto: Mikuláš Zubec


Mohlo by vás zajímat

Industriální lezení v Izraeli
Montana 6/2014

Industriální lezení v Izraeli

Industriální lezení v Izraeli   Co si člověk vybaví, když se řekne Izrael? Vysněný židovský stát, tisíce let starý Jeruzalém, ...
03.12.2014
Adam Ondra o legendární cestě Action Directe
Montana 6/2016

Adam Ondra o legendární cestě Action Directe

Adam Ondra o slavné cestě Action Directe   Prsty zajedou do „mechovatého“ sokolíku, noha spočine na mírně oklouzané plošce a tělo ...
02.12.2016
Mladí a neklidní
Montana 2/2017

Mladí a neklidní

Mladí a neklidní Když jsem byl v roce 2008 s Adamem  v Santa Lynii, Šarmič tenkrát poznamenal:  „Ten Adam to má dobře zařízené, máma ...
06.04.2017