1 rok předplatné

to chci

SMS 1 číslo

to chci

Prostě to udělej!, Montana 5 / 2018

<strong>Montana  4/2020 právě v prodeji</strong> AKTUÁLNÍ ČÍSLO

HISTORIE ČASOPISU


Montana je dvouměsíčník pro horolezectví, lezení a částečně i skialpinismus. Z oddílového bulletinu Hotejl (vydávaného Horolezeckým oddílem tělovýchovné jednoty Lokomotiva) jsme se hned, jak to bylo možné (tedy  po roce 1989), stali běžným časopisem.


Abonenti mají po přihlášení možnost číst aktuální číslo online, nebo stáhnout dřívější verze v PDF z archivu vydání.
Prostě to udělej!
O životě a přelezech Oly Przybysz, Polky žijící a lezoucí v dálné Číně.
 

Prostě to udělej!

 
V srpnu 2016 se na WeChatu (čínský WhatsApp) skupiny lezců z regionu Jang-šuo objevila fotografie obskurního nezlezeného vrcholu. Na obrázku byla vysoká vápencová stěna s vrcholem tyčícím se ve výšce 3.800 metrů nad tibetskou vesnicí Ča-ka-na. Ambicióznější lezci ze skupiny na návnadu ihned zabrali.
 
Jednou z nich byla i 35letá Aleksandra „Ola“ Przybysz, lezkyně zvládající 5.14 a žijící od roku 2007 v Číně, kde se za tu dobu stala stálicí závodní scény. Závody na umělé stěně bere především jako možnost přivýdělku vedle řízení vlastní firmy Green Step Adventures, outdoorové a průvodcovské společnosti založené v roce 2013 a vedené ze Šanghaje. Na skalách se soustředí hlavně na nové cesty, což z ní dělá výjimku v této jinak tradičně mužské oblasti lezení. „Vyhrát světový pohár nebo závody obecně pro mě není nic jedinečného,“ říká. „Ale tvořit nové cesty, mít možnost dostat se na vrchol jako první, objevovat dosud netknutá místa – to je pro mě mnohem důležitější,“ přiznává. 
 
Blond, modrooká, vysoké lícní kosti, Ola by mohla být stejně dobře Švédka jako Polka. Zvládá jak silové, převislé sportovní cesty (nedávno v čínské provincii Jang-šuo přelezla 5.14c), tak i žulové spáry. K dnešnímu dni navrtala a přelezla tucty cest od 5.9 do 5.13, a zároveň udělala první přelezy nejméně stejného množství už navrtaných cest v okolí Pekingu a Šanghaje, regionu Jang-šuo v provincii Kuang-si, Si-an v provincii Šen-si a národního parku Kche-kche-tchuo-chaj v provincii Sin-ťiang....
 

... více v tištěné Montaně nebo (pro registrované abonenty) online na webu.