1 rok předplatné

to chci

SMS 1 číslo

to chci

Strávila jsem čas snů v továrně na zkušenosti, Montana 5 / 2018

<strong>Montana  4/2020 právě v prodeji</strong> AKTUÁLNÍ ČÍSLO

HISTORIE ČASOPISU


Montana je dvouměsíčník pro horolezectví, lezení a částečně i skialpinismus. Z oddílového bulletinu Hotejl (vydávaného Horolezeckým oddílem tělovýchovné jednoty Lokomotiva) jsme se hned, jak to bylo možné (tedy  po roce 1989), stali běžným časopisem.


Abonenti mají po přihlášení možnost číst aktuální číslo online, nebo stáhnout dřívější verze v PDF z archivu vydání.
Strávila jsem čas snů v továrně na zkušenosti
... Když jsem dorazila a vystoupila z vlaku, byla jsem psychicky připravená na cokoliv. Všechno, co mi kdy kdo říkal o lezení v Labských pískovcích, mělo totiž negativní pachuť. Jelikož se však snažím mít otevřenou mysl, nehodlala jsem si vytvářet zbytečné předsudky. Z vyprávění svých kamarádů jsem si vzala hlavně to, že se jedná o region s unikátní a striktní etikou.
 
Místo lezení na rybu nebo prostého vzdávání bitev hned pod nástupy jsem zjistila, že Labské písky jsou empirickou školou, která ti servíruje jednu životní lekci za druhou. Během pouhých dvou týdnů na českém písku jsem se naučila víc než za předchozí dva měsíce na tureckém vápenci. Přestože to nebylo plánované, poštěstilo se mi v Turecku zdokonalit čistou lezeckou techniku a fyzickou výkonnost (Tanager tam vylezla 8a+, pozn. red.) a poté tyhle schopnosti aplikovat při lezení na písku, při němž jde zase víc o hlavu.
 
Převislé sportovní vápencové lezení ti nepůsobí žádný stres. Přináší ti úžasnou možnost experimentovat s novými kroky, rozšířit repertoár pohybů – můžeš je zkoušet znovu a znovu… Jednou to třeba poslat. Experimentování a padání jsou součástí téhle hry – to, že padáš, na sportovkách vlastně vůbec nepůsobí jako neúspěch. Když jsem lezla v kraji pohádkových písků, poprvé jsem na to, jak se při lezení hýbu, nahlížela jinak. Z kolekce pohybů jsem pečlivě vybírala ty správné podle toho, jak se zrovna měnil okolní terén a hlavně jištění. U míst, kde byl pád nežádoucí, se kolekce podstatně zúžila. O místech, odkud se nepadá vůbec, ani nemluvě...
 

... více v tištěné Montaně nebo (pro registrované abonenty) online na webu.