Annot - pískovcový klenot Francie, Montana 6 / 2018

HISTORIE ČASOPISU


Montana je dvouměsíčník pro horolezectví, lezení a částečně i skialpinismus. Z oddílového bulletinu Hotejl (vydávaného Horolezeckým oddílem tělovýchovné jednoty Lokomotiva) jsme se hned, jak to bylo možné (tedy  po roce 1989), stali běžným časopisem.


Abonenti mají po přihlášení možnost číst aktuální číslo online, nebo stáhnout dřívější verze v PDF z archivu vydání.
Annot - pískovcový klenot Francie

Logistika

(přístup a ubytování)
Do Annotu se dostanete z Nice (1,5 hod autem nebo vlakem) nebo z Aix en Provence (dostupnost TGV).
Na místě se nachází dostatek obchodů a možností ubytování.
 
Camping La Ribiére 0492832144
Gîte de Aristochats 0492832527
Hôtel de l’avenue 0492832207
Hôtel Beauséjour 0492832108
 
V Annotu je možné boulderovat na „Piste d’Argenton“ a užít si sportovního lezení u nádraží „site de la Gare“, několik pěkných vápencových oblastí je v okolí (ST. Jean 15 minut), 1 hodina do Verdonu a k pilíři Aiglun.
 
 

Kdy lézt?

Celý rok, v létě ve stinných sektorech v roklích „Jardins et Chambre du Roi“, „Garambes“, „Gioccando“, „Iles de rêve“, „Beite“. V zimě spíše v jihovýchodních sektorech „Cascade“, „Vires inter et du bas“ (střední a spodní police) a pravá část „Vire du haut“ (vrchní police).
 
 

Typy sektorů

Pro začátek či začátečníky budou nejlepší sektory jako „La cave“ nebo „Secteur de la montée“ s kratšími, dobře odjistitelnými cestami (jasné spáry). Připomínám, že tyto sektory nejsou aseptické, cesty jsou vyčištěné, ale nýty jsme do nich dávat nechtěli, vždyť tam jdou všude friendy!
Pokročilejší najdou své štěstí v cestách mezi 6a a 7b na střední polici „Vire inter“ a v „Chambre du Roi“ – jsou to ale velmi oblíbené sektory, a tak pro dny s vysokou návštěvností utečte raději do blízkého sektoru „Point de vue“ nebo do horních sektorů „Iles de rêve“ a „Portettes“, které jsou super a bez lidí.
Spáry a jasné linie jsou v sektoru „Vire du bas“, je tady málo roztroušených lehkých cest, ale ty, co tu jsou, jsou bezva. Nejlepší skála a krásný výhled je v sektoru „Vire du haut“, v „Cascade“ je spousta nespárových cest. Musíte vidět a ochutnat „splittery“ v sektorech „Portettes“ a „Hand-training“.
Co se týče vícedélek, nevynechejte „Fanny“ (velmi různorodá), „Super-turbiditique“ o kus těžší, ale stejně krásná. Divočejší linie najdete v severovýchodní stěně.
 
 
Enzo Oddo, „Qu'est ce que tu fous didou dis donc“ (7c), Secteur Vire du Bas
 

Více se dočtete v Montaně, která vychází 3.12.2018.

Předplatit SMS toto číslo.

 

Předplatit celý ročník.Mohlo by vás zajímat

Za velrybami do Francie! To nejlepší ze Saint Léger
Montana 3/2014

Za velrybami do Francie! To nejlepší ze Saint Léger

Za velrybami do Francie! To nejlepší ze Saint Léger   Lidi se nás často ptají, která je nejlepší skála ve Francii. Samozřejmě ...
11.06.2014
Abyss revisited - osobní příběh v jednom 9a
Montana 6/2015

Abyss revisited - osobní příběh v jednom 9a

Abyss revisited - osobní příběh v jednom 9a   Srpen 1985 – Stojím pod Budulínkem na Ostaši a poprvé v životě se navazuju na lano. Pěkně ...
03.12.2015