JE TO BÍDA - vedro, až půlky praskaly, Montana 6 / 2018

HISTORIE ČASOPISU


Montana je dvouměsíčník pro horolezectví, lezení a částečně i skialpinismus. Z oddílového bulletinu Hotejl (vydávaného Horolezeckým oddílem tělovýchovné jednoty Lokomotiva) jsme se hned, jak to bylo možné (tedy  po roce 1989), stali běžným časopisem.


Abonenti mají po přihlášení možnost číst aktuální číslo online, nebo stáhnout dřívější verze v PDF z archivu vydání.
Lezecký rok 2018 je pomalu za námi. Co k němu napsat? Asi jen že Česká republika se podnebně přesunula do subtropického pásu. Buď bylo vedro, nebo vedro a vlhko, nebo ještě větší vedro. Pro mě jako maglajzovou příšeru něco příšerného. Od určité teploty neudržím nic. A když je zima, tak od určité teploty po pár metrech také neudržím nic. Asi prodám lano, presa a sedák a koupím další bouldermatku. Na průměrně dlouhém bouldru nestíhám zmrznout. Na jaře byl jeden výjezd potvrzující letošní pravidlo zvané vedro – byla kosa jako kráva. V půlce cesty z prstů zmrzlé kolíky, cit nula, vytrvalost nula, vůbec se nevracelo. Nohy v lezečkách měly hustotu ledu a stejné vlastnosti. Elegance pohybu asi jako sulc, když ho krájíte. Zážitek nemusí být krásný, ale intenzivní.
 
Výlet na jih v dubnu byl ve znamení vedra, překvapivě. V neděli vybereme oblast ve stínu, jsme tam sami, ale jen 10 minut. Zanedlouho je pod skalami 40 lezců, dětí a psů. Asi vedro, že by ani Itala na slunce nevyhnal. Užasle koukáme na domorodce somatotypu českého pivaře, jak onsajtuje 7c+ a 8a dává na druhý pokus. Možná to bylo tím, že za tchána měl dědu, co figuruje na fotkách v průvodci. Inu, kdo umí, umí, kdo neumí, čumí. Pět dní zdrháme před sluncem a trpíme, protože ač žijeme v iluzi, že máme aspoň nějakou sílu, tak schopnosti jako číst skálu, dobře stát na nohách a technicky se hýbat se ukazují mnohem důležitějšími faktory. Možná právě proto se pohybujeme v old school sektorech, které se rozhodně nepodobají dnešním umělým stěnám...
 
Více se dočtete v Montaně, která vychází 3.12.2018.

Předplatit SMS toto číslo.

Předplatit celý ročník.