1 rok předplatné

to chci

SMS 1 číslo

to chci

Několik slov k tomuto číslu, Montana 6 / 2018

<strong>Montana  3/2020 právě v prodeji</strong> AKTUÁLNÍ ČÍSLO

HISTORIE ČASOPISU


Montana je dvouměsíčník pro horolezectví, lezení a částečně i skialpinismus. Z oddílového bulletinu Hotejl (vydávaného Horolezeckým oddílem tělovýchovné jednoty Lokomotiva) jsme se hned, jak to bylo možné (tedy  po roce 1989), stali běžným časopisem.


Abonenti mají po přihlášení možnost číst aktuální číslo online, nebo stáhnout dřívější verze v PDF z archivu vydání.
Několik slov k tomuto číslu

Vánoce, to jsou přece svátky klidu, míru a pohody.

Přemýšleli jste ale někdy proč?

Protože před těmito svátky se na konci roku všechno dohání a finišuje, a k tomu se ještě shánějí dárky, vykupují supermarkety s jídlem a alkoholem, krade v lese vánoční stromeček, vraždí nějaká ta ryba a pálí v troubě cukroví. No a po tomhle všem člověk prostě potřebuje „voraz“ a háže se, aspoň na pár dní, do iluzorního klidu a pohody.

Nejinak je tomu s Montanou. Už několik let je zvykem, že poslední číslo ročníku je větší, lepší (jde to ještě vůbec?)... je prostě nějak jiné. Ale s tím samozřejmě souvisí i mnohem víc práce. Ovšem čas, ten se prostě nastavit nedá a je ho na každé číslo stejně. Do toho všeho vám někdo odřekne slíbený článek (se kterým opravdu počítáte), protože prý není múza, velký rozhovor nebude, protože jiné pracovní povinnosti nesouvisející s Montanou jsou přednější, fotky k dalšímu článku fotograf nedodá, protože je prostě nakonec nenafotil, nebo se autor jen tak rozhodne, že by pro něj bylo lepší, kdyby zrovna jeho článek vyšel až v dalším čísle, protože...

To se hned ta stostránková Montana připravuje o něco hůř. Ale světe, div se (já se třeba divím skoro pokaždé), ono se to zase povedlo a vy opět držíte v ruce takový malý, téměř k dokonalosti vybroušený papírový klenot.

A čím se může tahle speciální Montana tedy pochlubit?

Netradičně začneme od konce. Když naše grafička prohlásí, že má někdo opravdu moc pěkné fotky, tak to už je něco. Proč tedy širší veřejnosti takového fotografa nepředstavit v portfoliu podle jeho vlastního výběru? S Piotrekem Deskou a jeho domovskou polskou Jurou jste měli možnost se seznámit už v Montaně 4/2018, tak teď necháváme promluvit pouze jeho fotografie z lezeckých oblastí napříč Evropou.

Ani já jsem nevěděl, kdo to je František Skopík. Natož že napsal krásnou knihu pojednávající o té dávno zašlé době, kdy horolezectví bylo ještě tím pravým dobrodružstvím a ryzím přátelstvím na laně. A protože si myslím, že to neví více z vás, tak jako vánoční dárek dostáváte v této Montaně jednu z povídek, která je mimo jiné úzce spojena s historií horolezecké žurnalistiky v českých zemích, stejně jako s historií Montany a se jménem Jiří Růžička.

Kdo se alespoň trochu zajímá o alpinismus, tak určitě ví, že cepíny se nevyrábějí pouze z chrom-molybdenové oceli, ale jednou za rok můžou ti nejlepší z nejlepších obdržet taky cepín zlatý. A v letošním roce toto nejprestižnější ocenění získala taky poprvé dvojice českých alpinistů. Piolets d‘Or za rok 2017 za prvovýstup na Gasherbrum I obdrželi v polském Lądeku-Zdróji Marek Holeček a Zdeněk Hák a Montana byla u toho. A díky Petru Piechowiczovi u toho můžete být teď i vy.

Dušan Janák a Pavel Vrtík. Nebo raději Stoupa a Bača? Už mnoho let stálice nejen českého alpinistického nebe, ale také pravidelní autoři různých článků a seriálů v Montaně. K tomu přidejme Eiger, který letos slaví krásné dvojí výročí, 160 let od prvovýstupu a 80 let od prvního průstupu severní stěnou. Všechno pořádně protřepejme a je z toho jedno perfektní dobrodružství a ještě lepší článek. Podávat s ledem, jak taky jinak, v severní stěně.

Do severky Eigeru se nesmazatelně v posledních několika letech zapsalo taky jiné jméno, je jím Robert Jasper! Významných úspěchů a prvenství v „Mordwandu“ má celou řadu, což by vydalo na velký portrét a rozhovor. Něco takového pro vás Montana připravuje na příští rok a jako drobné namlsání v tomto čísle přinášíme exkluzivní fotky ze zatím nejšílenějšího Robertova dobrodružství, kdy se letos úplně sám na kajaku vydal vylézt prvovýstup do neprozkoumané oblasti Grónska.

No a to je taky důvod, proč otvírákem téhle Montany tentokrát své „Věcně“ končím.

Tak se taky hoďte s touhle vymazlenou Montanou v tom předvánočním shonu trochu do klidu, nějak přežijte svátky a v novém roce zase u dalšího ročníku s úsměvem

a na značkách…

Ze severu (kde je aktuálně +18 °C)

Martin Stolárik

M6/2018 vychází 3.12. 2018

Předplatit SMS toto číslo.

Předplatit celý ročník.