1 rok předplatné

to chci

SMS 1 číslo

to chci

Piotrek Deska - lezec, fotograf, Montana 6 / 2018

<strong>Montana  4/2020 právě v prodeji</strong> AKTUÁLNÍ ČÍSLO

HISTORIE ČASOPISU


Montana je dvouměsíčník pro horolezectví, lezení a částečně i skialpinismus. Z oddílového bulletinu Hotejl (vydávaného Horolezeckým oddílem tělovýchovné jednoty Lokomotiva) jsme se hned, jak to bylo možné (tedy  po roce 1989), stali běžným časopisem.


Abonenti mají po přihlášení možnost číst aktuální číslo online, nebo stáhnout dřívější verze v PDF z archivu vydání.
Piotrek Deska - lezec, fotograf
Moje první zkušenost s lezením se odehrála někdy v roce 2003, a v roce 2005 jsem to už bral na vážno. Vyrostl jsem v Częstochowé, což je severní část polské Jury, takže jsem měl tu výhodu, že skály byly velmi blízko. Teď žiju v Katovicích, které jsou přímo uprostřed Jury, a musím přiznat, že je to pro lezce v Polsku dost dobré místo k životu.
Zhruba v době, kdy jsem začal s lezením, jsem od svého otce, který je také fotografem, dostal první fotoaparát. No a s focením to bylo velmi podobné jako s mým lezením. Zpočátku to byla jen zábava, ale postupně se zábava přerodila v závislost a vášeň.
 
Myslím, že je to přirozená synergie. Kdykoli jsem šel s někým lézt, bral jsem většinou své fotografické náčiní s sebou. Vždycky je přece pěkné mít pár hezkých obrázků ze skal. Lezení i fotografování byly opravdu mou velkou vášní a bylo jen otázkou času, kdy se začaly navzájem míchat a stávat se jedinou podstatnou věcí v mém životě.
Když mi otec před lety foťák dal, určitě moc chtěl, abych se stal fotografem, tak jako on. Ale rozhodně na mne nevyvíjel žádný tlak. A myslím, že právě to byl důvod, proč se focení skutečně stalo mou vášní. Přirozený vývoj věcí, kterému dal na začátku někdo pouze malý podnět..

Takhle vyfotil Pioterek Deska sám sebe

Více v Montaně, která vychází 3.12.2018.