1 rok předplatné

to chci

SMS 1 číslo

to chci

Aljašské ledové království, Montana 1 / 2019

<strong>Montana  4/2020 právě v prodeji</strong> AKTUÁLNÍ ČÍSLO

HISTORIE ČASOPISU


Montana je dvouměsíčník pro horolezectví, lezení a částečně i skialpinismus. Z oddílového bulletinu Hotejl (vydávaného Horolezeckým oddílem tělovýchovné jednoty Lokomotiva) jsme se hned, jak to bylo možné (tedy  po roce 1989), stali běžným časopisem.


Abonenti mají po přihlášení možnost číst aktuální číslo online, nebo stáhnout dřívější verze v PDF z archivu vydání.
Aljašské ledové království
(ukázka)
 
"...Poslední lezeckou oblastí, kterou navštívíme, je Byron glacier. Zde máme v plánu lezení ledové jeskyně, na kterou cestou narazíme. Jeskyně je velká a nádherná. Jediný problém je, že na její lezení je poměrně velké teplo. Tedy to alespoň tvrdí Lucka. Můj názor na teplo je poměrně odlišný a i přes několik vrstev oblečení drkotám zuby.
 
Nikdy bych nevěřila, kolik práce se za postavením cesty v ledové jeskyni skrývá. Lucka tráví celý den vysekáváním chytů a zavrtáváním šroubů. Led v jeskyni taje, takže přestože je venku nebe bez mráčku, v jeskyni vydatně prší. Brzy zjišťujeme další nedostatky. Zatímco Lucka zavrtává šrouby do stropu jeskyně, šrouby na začátku cesty vytávají. Ani samotný stav jeskyně se nám moc nepozdává. Lucka postaví cestu zhruba do půlky jeskyně a přeleze ji. Než stačí dokončit druhou část, ozve se ohlušující rána a poměrně velká část jeskyně se zřítí. Padne tedy rozhodnutí, že zdržovat se tu déle by nebylo bezpečné, a dáváme se na ústup...."
 
Ledová jeskyně na Byron glacier
 
Text: Anet Loužecká
Foto: Tim Thompson
 
Více se dočtete v Montaně, která vychází 14.2.2019.