1 rok předplatné

to chci

SMS 1 číslo

to chci

Bike and Boulder v Rychlebkách, Montana 2 / 2019

<strong>Montana  4/2020 právě v prodeji</strong> AKTUÁLNÍ ČÍSLO

HISTORIE ČASOPISU


Montana je dvouměsíčník pro horolezectví, lezení a částečně i skialpinismus. Z oddílového bulletinu Hotejl (vydávaného Horolezeckým oddílem tělovýchovné jednoty Lokomotiva) jsme se hned, jak to bylo možné (tedy  po roce 1989), stali běžným časopisem.


Abonenti mají po přihlášení možnost číst aktuální číslo online, nebo stáhnout dřívější verze v PDF z archivu vydání.
Bike and Boulder v Rychlebkách
 

Bike and Boulder v Rychlebkách

 
(ukázka z textu)
 
Mnoho lezců jezdí na horském kole a naopak, řada cyklistů se věnuje lezení. Severní svahy Sokolího vrchu u Černé Vody jsou poseté mnoha žulovými balvany, přičemž značná část se jich nachází v blízkosti Rychlebských stezek. Jaksi přirozeně se tak nabízí propojení obou sportů.
 
Tento postřeh neunikl stavitelům stezek, kteří ve spolupráci s místním lezeckým kroužkem Javaanes nechali vytvořit šest různě obtížných cyklisticko-lezeckých okruhů. Podobně jako tomu je v Mekce boulderingu – Fontainebleau, akorát s tím rozdílem, že jednotlivé kameny jsou od sebe občas vzdálenější.
Jezdec/lezec si tak do batůžku přibalí lezečky a magnesium a může vyrazit za adrenalinovými zážitky. V současnosti jsou kromě skvělého zázemí na základně Rychlebských stezek (kde si lze půjčit lezečky a bouldermatky) k dispozici i webové stránky s interaktivní mapou, tištěný průvodce po bouldrech a plánuje se zastřešená cvičná boulderová stěna v návštěvnickém centru.
 
Zajímavé je i to, že samotné stezky vlastně vznikly při hledání lezeckých terénů. To když Pavel Horník coby čerstvý otec a přistěhovalec do Rychlebek hledal, kde se trošku protáhnout po práci. Většina nejhezčích místních boulderů mu tehdy zůstala skryta, tak začal místo toho jezdit na kole. Hlavně po kamenech, jak jinak. Rychlebské stezky se motají mezi balvany, ale velká část tras jsou kamenné dlážděné chodníky, kde na vás občas číhají „bajkové bouldery“. Buď na ně máte techniku a hlavu, nebo se prostě kousek projdete....
 
 
AO, jak ho moc neznáte.
 
text a foto: Asu a Pavel Horník (a jejich archiv)
 
Více se dočtete v Montaně, která vychází 4.4.2019.