1 rok předplatné

to chci

SMS 1 číslo

to chci

Leonidio pro normální lidi, Montana 2 / 2019

<strong>Montana  3/2020 právě v prodeji</strong> AKTUÁLNÍ ČÍSLO

HISTORIE ČASOPISU


Montana je dvouměsíčník pro horolezectví, lezení a částečně i skialpinismus. Z oddílového bulletinu Hotejl (vydávaného Horolezeckým oddílem tělovýchovné jednoty Lokomotiva) jsme se hned, jak to bylo možné (tedy  po roce 1989), stali běžným časopisem.


Abonenti mají po přihlášení možnost číst aktuální číslo online, nebo stáhnout dřívější verze v PDF z archivu vydání.
Leonidio pro normální lidi

 

Leonidio pro normální lidi

 
(ukázka z textu)
 
... Leonidio, na rozdíl třeba od Masouri na Kalymnosu není typickým lezeckým střediskem. Nejsou tu žádný lezecký kšefty a trochu matroše se dá koupit jen v lezecký hospodě Pánjika (tenhle spolek vydal i průvodce) a nějaký lezky a pár drobností včetně průvodčíka měl i chlapík v mikrostánku na hlavní „avenjů“. Jinak ale najdeš ve městě vše potřebný v hojné míře. Krámů a hospod různých druhů a úrovní je dostatek. K moři musíš kousek popojet, ale pláž Plaka (4-5 km z Leonidia) nemá chybu.
 
Co se týče klasifikace ta je, jak říká Jarda, přívětivá. Třeba já 6-béčka rozhodně nějak pravidelně nelezu a tady jich padlo poměrně dost. Vápno nejrůznějších barev a struktur není prakticky nikde olezený a vypadá většinou kompaktně. Je ale fakt, že na Douvari přiletěl shůry šutrák jako pěst. Ještě jsem neviděl, aby někdo nasadil přilbu tak rychle jako Zdeněk. Měl ji na hlavě snad zlomek vteřiny po tom, co kámen vedle něj explodoval. Otázkou zůstává, jak by si s tím, po dvěstěmetrovém volném pádu takového „kamínku“, přilba poradila. O djištěno je z devětadevadesáti procent tak, že i strašpytel je hrdina. Takže preskama při balení nešetřit! V průvodci se najde i pár vícedélek. Jsou ale většinou těžší a některé i spoře zajištěné.
 
Zdeněk v Sabatonu
 
Do Leonidia sice jezdí autobusová linka z Athén, ale bez auta se tu fakt neobejdeš a jestli se dá půjčit ve městě, si nejsem úplně jistej. Takže auťák zabukovat rovnou v Athénách je asi řešení. Ubytování zařídil Jarda na netu za 10 éček za noc. Kemp po cestě k pláži Plaka by asi nějakou pětku ušetřil, jenže postel je postel. A k tomu naše „bytná“ hodně dobře peče.
Není úplně nutný trávit veškerej čas lezením a nebo v tavernách, ačkoliv ty jsou většinou moc příjemný. O moři jsem se už zmiňoval a vůbec celé okolí je docela zajímavý a různorodý. Kluci si udělali výlet do hor a nadšeně líčili, jak se s nadmořskou výškou mění krajina a během pár minut jízdy se ze suchopáru ocitáš v chladném a vlhkém lese. Taky vykopávek je všude kolem přehršle, a to ještě ani nepočítám nás.
 
Když k tomu přihodím blahodárný účinek zdejšího podnebí na moje zdevastovaný klouby, vychází mi z toho jenom samá pozitiva!
 
text: Petr Pipek
foto: Petr a Jan Zemanovi
úvodní foto: Honza leze "Pretty Woman" 5c, sektor Hospital
 
Více se dočtete v Montaně, která vychází 4.4.2019.
 
Předplatit SMS toto číslo.

Předplatit celý ročník.