1 rok předplatné

to chci

SMS 1 číslo

to chci

Noční můra - Nehoda na Eigeru, Montana 3 / 2019

<strong>Montana  5/2020 právě v prodeji</strong> AKTUÁLNÍ ČÍSLO

HISTORIE ČASOPISU


Montana je dvouměsíčník pro horolezectví, lezení a částečně i skialpinismus. Z oddílového bulletinu Hotejl (vydávaného Horolezeckým oddílem tělovýchovné jednoty Lokomotiva) jsme se hned, jak to bylo možné (tedy  po roce 1989), stali běžným časopisem.


Abonenti mají po přihlášení možnost číst aktuální číslo online, nebo stáhnout dřívější verze v PDF z archivu vydání.
Noční můra - Nehoda na Eigeru
"...Při posledním pohybu však jako bych vypnul obezřetnost a koncentraci, a je to tady. Milisekunda, ve které vím, že je konec. Na poslední chvíli to vypadá, že to ještě ustojím, ale pak se se mnou zatočí svět a jdu dolů. Nikdo se mě na nic neptá, prostě svištím. Beru to polici za policí do ukázkového kyvadla. Sviňa friend tygra ani nezpomalil. Vystřelil, jak když po sobě školáci střílí gumičkama. Batoh mě v letu převrátil a jdu levou nohou proti skále. Náraz. Chvíli dobrý, pak bolest v levé noze. Nezvětšuje se, dobrý. Do toho hombre shora, jestli jsem cajk. „Jo, jasně, kámo, zrovna popíjím na pláži s holkama v bikinách,“ pomyslím si v duchu. Když se trochu otřepu a spravím si téměř upadlou mačku, dobelhám se za Lukasem na štand. Kontrola nohy proběhne jen zběžně, adrenalin dělá své, takže navenek to vypadá, že se vlastně nic nestalo.
 
Luke jde na čelbu. Po čtyřiceti minutách boje, při němž si na rozdíl ode mě pohlídal poslední krok ke skobě, je na štandu. Valím za ním. Už v půlce délky cítím, že je něco špatně. Na štand se sotva vyškrábu. Vyhrnu levou nohavici a vidím krásnou, rozšklebenou ránu. Krve naštěstí moc neteče, takže dva obvazy to spraví. Se mnou se ale točí svět. Ve vteřině máme jasno. Vrtule, dále nemůžu...."
 
foto: archiv autora
 
Více se dočtete v Montaně, která vychází 6.6.2019