1 rok předplatné

to chci

SMS 1 číslo

to chci

Údolní spára na Hlásku - od historie až po Stoupu, Montana 3 / 2019

<strong>Montana  4/2020 právě v prodeji</strong> AKTUÁLNÍ ČÍSLO

HISTORIE ČASOPISU


Montana je dvouměsíčník pro horolezectví, lezení a částečně i skialpinismus. Z oddílového bulletinu Hotejl (vydávaného Horolezeckým oddílem tělovýchovné jednoty Lokomotiva) jsme se hned, jak to bylo možné (tedy  po roce 1989), stali běžným časopisem.


Abonenti mají po přihlášení možnost číst aktuální číslo online, nebo stáhnout dřívější verze v PDF z archivu vydání.
Údolní spára na Hlásku - od historie až po Stoupu

Údolní spára na Hlásku v Teplických skalách

 
Při procházce Teplickými skalami mohou návštěvníci obdivovat nepřeberné množství podivuhodných skalních útvarů připomínajících zkamenělé bytosti či artefakty mytologického nebo reálného původu. K vidění jsou zde kamenní kanci, lední medvědi, koňské hlavy, krokodýlí hřbet, lidské lebky, kamenné sekyry nebo ohromné kamenné přilby. Oko (horo)lezce přitahují vedle těchto bizarních útvarů také linie lezeckých cest. Mezi ty nejestetičtější patří spáry a hrany.
Jednou z horolezecky nepřehlédnutelných linií je údolní spára na Hlásku vylezená poprvé v roce 1956 lezci z Českého ráje Oldou Kopalem a Karlem Cermanem, s nimiž prvovýstup dokončil ještě M. Šimůnek a místní lezci František Čepelka a Vlastimil Fulka. Skalní věž se nachází na konci dlouhé vstupní rokle a hlídá vstup na tzv. Chrámové náměstí, kde začíná okružní prohlídková trasa. Proto se jí dříve říkalo Strážní věž.
 
Monumentální skalní věž přitahuje pozornost nejen horolezců, ale i turistů a dalších návštěvníků Teplických skal. Pro ty s nedostatkem, nebo spíše s nadbytkem fantazie je na turistické stezce umístěna cedulka ve tvaru šipky ukazující na Hlásku s nápisem „skalní nevěsta“. Asi jsem více než na svatební mytologii zatížený na kainarovskou poetiku všedního dne. Atributy nevěsty jsem v Hlásce dosud nedešifroval, zato mi „skalní nevěsta“ více než cokoli jiného připomíná panelák. Panelák s anténou ve tvaru borovice umístěnou na střeše. Šedivý kamenný monolit rozštípnutý uprostřed padesátimetrové údolní stěny jako ranou blesku působí stejně nedobytně a nehostinně jako olbřímí kulisy vyhlášených panelových sídlišť našich velkoměst. 
 
Olda Kopal na svůj vlastní pocit z Hlásky a tehdejšího prvovýstupu vzpomínal v diskusi s Bohušem Sýkorou v roce 2006 následujícím způsobem: „Tak co bych ještě řekl k té Hlásce… Když přicházíte tam do těch skal až nahoru, tak první, co uvidíte, je senzační, krásná věž, podle mne je to dominanta Teplických skal. Fakt je to NĚCO! Každý, kdo udělal někdy nějakej prvovýstup, třeba sebemenší, tak z toho určitě měl nějakej pocit, že něco „takhle“ vylezl. A my jsme si pak říkali nahoře, že to je paráda, že jsme to „takhle“ vylezli.“...
 
foto: Petr "Pepe" Piechowicz
 
Více se dočtete v Montaně, která vychází 6.6.2019
 
 


Mohlo by vás zajímat

Eiger 80letý - zdravice k prvovýstupu severní stěnou Eigeru
Montana 6/2018

Eiger 80letý - zdravice k prvovýstupu severní stěnou Eigeru

... Při prvovýstupu Harrerovo družstvo lezlo první část stěny jako první: „A pak stojíme před oním místem, které Matthias Rebitsch a Ludwig ...
03.12.2018