1 rok předplatné

to chci

SMS 1 číslo

to chci

Cesta závratě, Montana 4 / 2019

<strong>Montana  5/2020 právě v prodeji</strong> AKTUÁLNÍ ČÍSLO

HISTORIE ČASOPISU


Montana je dvouměsíčník pro horolezectví, lezení a částečně i skialpinismus. Z oddílového bulletinu Hotejl (vydávaného Horolezeckým oddílem tělovýchovné jednoty Lokomotiva) jsme se hned, jak to bylo možné (tedy  po roce 1989), stali běžným časopisem.


Abonenti mají po přihlášení možnost číst aktuální číslo online, nebo stáhnout dřívější verze v PDF z archivu vydání.
Cesta závratě

Cesta závratě

(ukázka z textu)

Když se nás lezců mudlové (rozuměj nelezci) ptají na lezení, první otázka se většinou týká strachu z výšek a závratí. Pochopitelně že s těmito záležitostmi bojoval na startu asi každý z nás. Naštěstí je to asi ta nejsnazší překážka, kterou začínající lezci musejí překonat. Víceméně si prostě stačí zvyknout. Naučit se techniku a vytrénovat sílu je o poznání větší oříšek.
Za cíl naší „expedice“ jsme zvolili kilometrové Monte Brento, které leží zhruba v polovině mezi samotným Arcem a městečkem Sarche. Na tento masiv vede spousta více či méně pěkných linek, nás však uchvátila cesta „Via Vertigine“, která slibovala kombinaci volného lezení a pořádného oldschool hákování. Cesta je rozdělena na dvě poloviny. Nejprve vás čeká 500 metrů ploten za 6 UIAA, po kterých následuje půlkilometr hákovačky za A2. Jak prosté.
 
Text: Filip Zaoral
Foto: Filip Zaoral, Tomáš Indra
 
Více se dočtete v Montaně, která vychází 8.8.2019.
 


Mohlo by vás zajímat

Garda na tři způsoby
Montana 4/2019

Garda na tři způsoby

Garda na tři způsoby (ukázka z textu)   Vyprávět vám o lezení u Lago di Garda je ošemetný až nevděčný úkol. Pravděpodobně ...
06.08.2019
Devadesátá léta v Itálii - Do Arca vlakem během sametové revoluce
Montana 4/2019

Devadesátá léta v Itálii - Do Arca vlakem během sametové revoluce

Devadesátá léta v Itálii - Do Arca vlakem během sametové revoluce (ukázka z textu) První výjezdy po revoluci do zahraničí, to byly ...
06.08.2019