1 rok předplatné

to chci

SMS 1 číslo

to chci

Garda na tři způsoby, Montana 4 / 2019

<strong>Montana  5/2020 právě v prodeji</strong> AKTUÁLNÍ ČÍSLO

HISTORIE ČASOPISU


Montana je dvouměsíčník pro horolezectví, lezení a částečně i skialpinismus. Z oddílového bulletinu Hotejl (vydávaného Horolezeckým oddílem tělovýchovné jednoty Lokomotiva) jsme se hned, jak to bylo možné (tedy  po roce 1989), stali běžným časopisem.


Abonenti mají po přihlášení možnost číst aktuální číslo online, nebo stáhnout dřívější verze v PDF z archivu vydání.
Garda na tři způsoby

Garda na tři způsoby

(ukázka z textu)

 

Vyprávět vám o lezení u Lago di Garda je ošemetný až nevděčný úkol. Pravděpodobně už to tam sami znáte, a když ne vy sami, tak tam jistě byli vaši kamarádi ze stěny, sousedé odnaproti nebo kočka vaší tetičky. Arco je zkrátka provařený cíl všech lezců a saturace této oblasti ve vytížených termínech tomu odpovídá. Místo výčtu známých faktů si tedy raději pojďme trochu zavzpomínat a přidat několik subjektivních tipů.
Lezeckých oblastí je kolem Arca hodně přes sto, takže by podrobný popis vydal na několik tlustých svazků, a ne na jednu Montanu. Vypíchnu tak už jen jedno místo. Marciaga se nachází na východním břehu jezera a výrazně jižněji, než je běžné. Celkový počet cest přesahuje stovku a obtížnosti se pohybují od 3b do 7a+ a je to podle mě jedna z mála oblastí, kde si opravdu skvěle zalezou i začátečníci a pohodáři, kteří chtějí lézt čtyřky. Dlouhé lajny plné děr (našli jsme i jednu, kterou obývala sova, tak bacha!) nabídnou pěkný lezecký zážitek, i když zrovna nejste drtiči. Nahoře vás navíc čeká parádní výhled na Gardu. A na stejnojmennou promenádu se zmrzlinou stačí sjet kousek z kopce.

Text a foto: Jakub Cejpek

Více se dočtete v Montaně, která vychází 8.8.2019.
 


Mohlo by vás zajímat

Cesta závratě
Montana 4/2019

Cesta závratě

Cesta závratě (ukázka z textu) Když se nás lezců mudlové (rozuměj nelezci) ptají na lezení, první otázka se většinou týká ...
06.08.2019
Devadesátá léta v Itálii - Do Arca vlakem během sametové revoluce
Montana 4/2019

Devadesátá léta v Itálii - Do Arca vlakem během sametové revoluce

Devadesátá léta v Itálii - Do Arca vlakem během sametové revoluce (ukázka z textu) První výjezdy po revoluci do zahraničí, to byly ...
06.08.2019