1 rok předplatné

to chci

SMS 1 číslo

to chci

Emigrovat za lezením do Kanady?, Montana 5 / 2019

<strong>Montana  5/2020 právě v prodeji</strong> AKTUÁLNÍ ČÍSLO

HISTORIE ČASOPISU


Montana je dvouměsíčník pro horolezectví, lezení a částečně i skialpinismus. Z oddílového bulletinu Hotejl (vydávaného Horolezeckým oddílem tělovýchovné jednoty Lokomotiva) jsme se hned, jak to bylo možné (tedy  po roce 1989), stali běžným časopisem.


Abonenti mají po přihlášení možnost číst aktuální číslo online, nebo stáhnout dřívější verze v PDF z archivu vydání.
Emigrovat za lezením do Kanady?

Emigrovat za lezením do Kanady?

(ukázka z textu)

Do Kanady jsem přijel na podzim roku 2016 s mou tehdejší životní i lezeckou parťačkou Mončou. Náš původní plán byl jet do Vancouveru, který leží blízko Squamishe, jediné kanadské lezecké oblasti, kterou jsem znal. Potom jsme se ovšem doslechli o malém městečku v provincii Alberta. Že tam je prý hezky a okolo se najde i nějaké to lezení. Rozhodli jsme se to zkusit, přestože jsme o něm v podstatě nic nevěděli.

Městečko se jmenuje Canmore a leží v údolí řeky Bow přibližně hodinu cesty od Calgary. Canmore se proslavilo během zimních olympijských her v roce 1988 jako centrum pro sporty klasického lyžování. Nedaleko se také nachází známější Banff a stejnojmenný národní park. Canmore je však na rozdíl od více turistického Banffu útulnější – i přesto je zde turistů požehnaně. A také Čechů. Zdá se, že češtinu můžete slyšet na každém rohu. Žijí zde jak „starousedlíci“, kteří se sem nastěhovali už před lety, tak i spousta mladých cestovatelů, kteří stejně jako já využili možnosti pracovních víz „Work and Travel“ a usadili se v Bow Valley.

To nejdůležitější, co určilo mé další působení v Kanadě, se stalo hned první den po příletu. Náš kamarád nás, unavené a rozhozené po dlouhém cestování, vytáhl z postele a vzal do lezecké oblasti Lookout, která se nachází v kaňonu nazvaném místními lezci „Echo Canyon“.

Nevím, co jsme si toho rána mysleli (upřímně asi nic, v hlavě jsem měl po třicetihodinovém cestování dost prázdno), ale to, co nás čekalo, jsme si určitě nepředstavovali. Přístup do oblasti byl, co se týče délky, lehce řečeno, nestandardní. Abych vám to přiblížil, jedná se o 700 metrů převýšení a asi hodinu a deset minut chůze svižným tempem (počítejte raději s hodinou a půl). Jednoduše je to „approach“, který spadá spíše do světa hor a velkých stěn (i svou scenérií) a vedle kterého je přístup do Ceusse něco jako ranní procházka pro rohlíky do nejbližší samoobsluhy.

Text: Adam Fiala
Foto: Greg Tos
 
Více se dočtete v Montaně, která vychází 3.10.2019.
 


Mohlo by vás zajímat

Emigrovat za lezením do Kanady?
Montana 6/2019

Emigrovat za lezením do Kanady?

Emigrovat za lezením do Kanady? (ukázka z textu) Pokud chcete spojit těžké lezení a nádherný výhled, Colliseum nabízí to nejlepší ...
28.11.2019
Skalnaté hory - Mekka ledolezení
Montana 4/2012

Skalnaté hory - Mekka ledolezení

Šestilitrový hřmící motor našeho pojízdného příbytku burácí. To už míříme směr zasněžené Rocky Mountains. ...
09.08.2012
Na skialpy v Rockies
Montana 2/2020

Na skialpy v Rockies

Na skialpech v Rockies aneb Z nuly na sto za jednu sezónu (ukázka textu)   Suma sumárum je lyžování v Rocky Mountains dost nebezpečná záležitost. ...
09.04.2020
Ráj na zemi: Big wally v Kanadě
Montana 3/2012

Ráj na zemi: Big wally v Kanadě

Po dvou měsících tryzny v třešňových sadech každodenně rozpálených na čtyřicet stupňů beru do ruky poslední šek, utrousím pár ...
12.06.2012