1 rok předplatné

to chci

SMS 1 číslo

to chci

Věcně, Montana 6 / 2019

<strong>Montana  5/2020 právě v prodeji</strong> AKTUÁLNÍ ČÍSLO

HISTORIE ČASOPISU


Montana je dvouměsíčník pro horolezectví, lezení a částečně i skialpinismus. Z oddílového bulletinu Hotejl (vydávaného Horolezeckým oddílem tělovýchovné jednoty Lokomotiva) jsme se hned, jak to bylo možné (tedy  po roce 1989), stali běžným časopisem.


Abonenti mají po přihlášení možnost číst aktuální číslo online, nebo stáhnout dřívější verze v PDF z archivu vydání.

 

Letos jsem se vážně pochlapil. Když jsem 11. listopadu vykoukl z okna mé pracovny, tak jsem mohl vidět celé Beskydy pocukrované svatomartinskou bílou nadílkou. To tu nebylo už několik let. Ale než nás paní Zima pevně sevře ve svém náručí, v což samozřejmě hlavně ledo-borci a skialpoví nadšenci pevně doufají, tak se ještě alespoň trochu zahřejme a pro ty, kteří neuniknou vánočnímu šílenství někam na jih, je tady poslední číslo tohoto ročníku, pěkně naducaná šestá Montana. 

Když mi někdo řekne Mexiko, tak se mi automaticky vybaví chilli con carne, tacos a tequila. Ale o mexickém sportovním lezení jsem něco málo četl jen na zahraničních webech a v Montaně 3/2006 byl kdysi kratší článek o oblasti El Potrero Chico. O tom, že rozhodně stojí za to za lezením do Mexika vyrazit, se vás bude snažit přesvědčit Honza Novák a Emily Rudenberg. Mě tedy rozhodně přesvědčili, a když k tomu přidáme bonus v podobě právě chilli con carne, tacos a tequily, tak tip, jak strávit příští Vánoce v teple, je vcelku jasný. 

To Mára Holeček, ten už tradičně jezdí s rodinkou za lezením a teplem do Thajska, ale o tom by Maroušek do Montany asi nepsal, obzvlášť, když se mu letos povedl nádherný double v podobě dvou prvovýstupů alpským stylem, a to se Zdeňkem Hákem v Nepálu a Radkem Grohem v Peru. Stačí jen nalistovat a začíst se do jeho osobitého stylu.

Stálicí tohoto ročníku se stal Jakub Cejpek, který ve svých článcích ukazuje, že je typickým lezeckým univerzálem – v zimě ledy, v létě skalky i vícedélky, k tomu hory, a to vše krásně zdokumentované fotoaparátem a neméně kvalitně sepsané. V této Montaně se s vámi podělí o tom, jak nečekaně výživný může být hřeben Brouillard na Mont Blanc.

Dalším takovým all-rounder je Filip Zaoral. A ten, když už to na skalách kvůli klesající rtuti v teploměru opravdu nejde, ale rampouchy ještě nenatekly, se nebojí vzít žebříčky, skoby, háčky, rurpy, a všemožné jiné harampádí a ponořit se do boje s gravitací v některé těžké technické cestě, např. v propasti Macocha. V této Montaně se s vámi podělí o dojmy z přelezu cesty „Americké hrátky“ obtížnosti 5A4!

A je toho samozřejmě v devadesátišesti-stránkové Montaně mnohem víc. Vrátíme se třeba s Adamem Fialou podruhé do Kanady, s Martinem Vargou nakoukneme do severní stěny Cimy Grande, kde se mu s Filipem Komanem podařil krásný prvovýstup, podíváme se na Kalymnos i na Pamír a na závěr, ostatně jako již po několikáté, vás čeká portfolio. Tentokrát jsou to uhrančivé fotografie zlínského rodáka Radmila Schneidera.

Je velice pravděpodobné, že vám v této Montaně bude chybět pravidelné historické okénko Pavla Roháčka. Bohužel, i v tomto čísle, což se stalo v tomto ročníku takovou smutnou tradicí, budeme končit smutně. Pavel Roháček velice nečekaně zemřel na konci září.

Konec roku by měl být také časem bilancování. Budu upřímný, moc se mi za tím letošním rokem už ohlížet nechce. Pojďme se raději podívat do roku následujícího a do budoucnosti. A Montana, to je jistota, ta tady bude dál! A už teď pro vás připravuji několik nových, tematických seriálů, a kdybych měl odhalit alespoň jedno tajemství, tak se všichni můžeme těšit na návrat úžasných a precizně připravovaných rozhovorů z pera mistra Martina Krejsy!