1 rok předplatné

to chci

SMS 1 číslo

to chci

Věcně, Montana 1 / 2020

<strong>Montana  3/2020 právě v prodeji</strong> AKTUÁLNÍ ČÍSLO

HISTORIE ČASOPISU


Montana je dvouměsíčník pro horolezectví, lezení a částečně i skialpinismus. Z oddílového bulletinu Hotejl (vydávaného Horolezeckým oddílem tělovýchovné jednoty Lokomotiva) jsme se hned, jak to bylo možné (tedy  po roce 1989), stali běžným časopisem.


Abonenti mají po přihlášení možnost číst aktuální číslo online, nebo stáhnout dřívější verze v PDF z archivu vydání.
Věcně

Zima už vážně není, co bývala. I v severním podhůří Beskyd máme sotva jeden centimetr sněhu, v noci je sice -5, ale přes den +5 a různé nemoci s tím spojené řádí víc než koronavirus v Číně. A tak jsem si udělal radost. Lezení v ledu mám opravdu rád, ale už několik let se mi nepodařilo připravit opravdu zmrzlou jedničku. Tentokrát se však všechno pěkně sešlo a Montana 1/2020 je zmrzlejší než Pankrác, Servác a Bonifác dohromady. Možná je tady taková ryze zimní Montana i naposledy. Když vezmu v potaz, že před Vánoci jsem u nás v Beskydech z domu vylezl v trenkách, tak se s tou naší planetou přece jen možná něco děje a tahle speciální lezecká ledová disciplína bude asi pomalu na ústupu. A kdo by pak v Montaně četl příběhy pár vyvolených, kteří si zaletí vylézt nějaký poslední trojkový led někde za polárním kruhem.

Ale teď už se raději společně podívejme na to, co vám tahle Montana přináší.

Messner. Jméno, které zná snad úplně každý. Reinhold Messner (75) má celkem čtyři děti. Annu Judithu (19), Gesara Simona (30), Magdalenu (32) a Làyla (39). A právě u Simona nepadlo jablko daleko od stromu. Simon měl loňský rok velmi intenzivní a tak mě napadlo ho poprosit, aby něco napsal přímo pro čtenáře Montany. Jeho článek tak otvírá nejen toto číslo, ale i celý nový ročník v krásně kulatém roce 2020.

Stálicí v Montaně už se stal Jakub Cejpek. Tomu se každý rok daří vyrážet na ledy do Dolomit, kde mimo jiné i letos, na rozdíl od Rakouska panují výborné podmínky. Jakub vám přiblíží další nádherné zmrzlé linie v jedněch z nejkrásnějších hor světa.

Do těch samých hor jako Jakub se za skvělou podmínkou vydal i Ján Smoleň s Petrem Víchou a v této Montaně si můžete přečíst, jak z jejich výletu byl skoro prvovýstup.

Už dlouho se v Montaně neobjevil rakouský ledo-borec Albert Leichtfried. Ani on nezahálel a se svým lezeckým parťákem Benediktem Purnerem se vrátil za objevováním lezeckých možností na Island. Lezení ledů přímo z rozbouřeného moře, horké gejzíry, tajemná mytologie, to jsou pouze střípky toho, co vám tato úchvatná země může nabídnout.

A když jsme u toho objevování, jsou i větší blázni než Albert s Bennim. Před rokem se do divoké ruské Arktidy vydala španělsko-ruská expedice, aby v oblasti nejsevernějšího výběžku Středosibiřské vysočiny, na náhorní plošině Putorana prozkoumala možnosti zimního lezení. Ryze objevitelská záležitost do míst, kde v zimě ještě nikdo nebyl!

Jako každý rok, tak i letos v Montaně vyhlašujeme „Sympaťáky roku“. Tento čestný titul za loňskou sezónu získávají bratři Eneko a Iker Poe za svůj prvovýstup v himálajském údolí Bapsa. Více už Standa Mitáč v rozhovoru s Enekem.

V minulém čísle jsem slíbil nové seriály a sliby se mají plnit. Seriálů a nových rubrik bude v tomto ročníku několik a v této Montaně rozjíždíme hned čtyři. Prvním a asi nejzajímavějším počinem bude seriál s názvem „Po čem lezeme“, ve kterém se bude Michal Dvořák věnovat geologickým specifikům českých skalek, a hned v prvním díle se dozvíme, co to vlastně je ten „buližník“. Další dva seriály budou o Tatrách a Píscích. V tom o Tatrách vám Zdeněk Morávek přiblíží stěny a cesty, které stojí za to si vylézt a Pískům se bude věnovat Lýdia Čačková, která si vzala za cíl osvětu pískovcových pravidel a mezi širokou lezeckou veřejností. A zatím poslední seriál jsme nakousli už v Montaně 6/2019 a je jím „Choceňský sklep“. Název téhle rubriky vymyslel Tomáš Roubal při rozhovorech s Martinem a Štěpánem Stránikovými a Martin se Štěpánem se v rubrice budou věnovat české boulderingové scéně.

Tak a to by myslím k prvnímu číslu stačilo. Jdu přebrousit hroty a vyrazit někam, kde se voda změnila do toho pro mě zajímavějšího skupenství.