1 rok předplatné

to chci

SMS 1 číslo

to chci

Věcně, Montana 3 / 2020

<strong>Montana  5/2020 právě v prodeji</strong> AKTUÁLNÍ ČÍSLO

HISTORIE ČASOPISU


Montana je dvouměsíčník pro horolezectví, lezení a částečně i skialpinismus. Z oddílového bulletinu Hotejl (vydávaného Horolezeckým oddílem tělovýchovné jednoty Lokomotiva) jsme se hned, jak to bylo možné (tedy  po roce 1989), stali běžným časopisem.


Abonenti mají po přihlášení možnost číst aktuální číslo online, nebo stáhnout dřívější verze v PDF z archivu vydání.

Začátek léta bývá obyčejně pro spoustu lezců příslibem nových dobrodružství v lezeckých sportovních a horských oblastech Evropy a celého světa. Ne však v roce 2020. Když píšu tyhle řádky, tak ještě zdaleka není jasné, jak se situace třeba v Evropě bude vyvíjet a nakolik bude jednoduché, nebo naopak nepřekonatelně složité se do některých lezeckých destinací podívat a užít si zde to, co děláme všichni nejraději – boj s gravitací. Z tohoto důvodu jsme letošní třetí Montanu z části připravili tak, aby bylo vidět, že krásné, zajímavé a mnohdy i dobrodružné lezení je možné užít si i u nás v Čechách a na Moravě.

Začneme tím, na co u nás můžeme být i v rámci celé Evropy po právu pyšní. Písek! Měkčí, tvrdší, krásně strukturovaný s kyzy nebo jen s holými stěnami protknutými spárami a komíny všech možných šířek. Broumovsko, Český ráj, Labák a okolí, to jsou oblasti, které přináší unikátní lezecké možnosti. A o tom, že nemusíte být rození pískaři, a přesto si na písku zalezete, se rozepsal ve svém výstižně nazvaném článku „Poprvé ve Skaláku“ Jakub Cejpek, kterého znáte spíš ze článků s horskou tématikou, s fotkami alpských panoramat a ostrých hřebenů. Tak jako nouze naučila Dalibora housti, dovedla i koronasituace Jakuba do míst, kde se zrodilo české lezení, a místní pískovcové věže, které vyprodukovaly několik generací vynikajících lezců, mu uhranuly.

K lezení na písku patří celá řada pravidel a pravidla je občas dobré si připomínat. Proto i v této Montaně pokračuje seriál Lidie Čačkové. Ta si k sobě tentokrát přizvala dvě zcela odlišné osobnosti české lezecké scény:
Adama Ondru, nejlepšího sportovního lezce vůbec (je to vůbec třeba psát?), a Petra Špeka Slaninu, jednoho z nejlepších, a co do prvovýstupů také nejproduktivnějších pískařů, a s nimi v této a v dalších třech
Montanách bude diskutovat právě o pravidlech lezení na písku.

Ale není to jen písek, na čem se může český lezoucí človíček vyřádit. Na severu, v příhraničních oblastech republiky, jsou dvě velké žulové oblasti. Jizerská žula je asi obecně známější, a proto se v této Montaně obsáhle věnujeme té méně známé žule rychlebské. Jsem přesvědčený, že po přečtení článku od Honzy Navrátila, ať už bouldrista, sportovní lezec nebo tradicionalista, určitě dostanete chuť vyrazit do polozapomenuté oblasti Rychlebských hor a objevovat místní specifika „drsného“ lezení.

No a samozřejmě máme u nás i vápno, které je koncentrované v Českém a Moravském krasu. Adam Ondra sice aktuálně přelezl v Srbsku nejtěžší cestu v Čechách „Bohemian Rhapsody“ za 11+ (9a+), ale jeho domovskou oblastí je kras Moravský a o něm, i o tom, jak se dá trénovat v době koronavirové, se rozepsal Denis Pail.

Letos si také 31. května připomínáme tragédii, při které v peruánských Andách zahynulo čtrnáct členů československé expedice, kteří se právě na domácích skalách v tehdejším ČSSR, ať už na písku, vápně nebo žule za minulého režimu tvrdě připravovali na skvělé výkony v horách. Této smutné události se věnuje obsáhlý materiál, který do letošní třetí Montany připravila Alena Čepelková, a díky její precizní práci si každý z vás může na tragicky zesnulé horolezce zavzpomínat třeba jen tím, že si v létě přeleze některý z jejich prvovýstupů.

Na závěr netradičně jedno poděkování. Současná situace kolem pandemie Covid-19 se samozřejmě dotkla i samotné Montany. Ale my se toho nebojíme, a proto v rukou právě držíte časopis, který má 96 stran, vypustili jsme do světa první promo video Montany, rozeslali první velký newsletter a chceme tak teď poděkovat těm partnerům, kteří i přes problémy, které jsou, i které teprve přijdou, nám zachovali přízeň a stále podporují svou inzercí nejstarší lezecký časopis u nás. Díky!