1 rok předplatné

to chci

SMS 1 číslo

to chci

Věcně, Montana 4 / 2020

<strong>Montana  4/2020 právě v prodeji</strong> AKTUÁLNÍ ČÍSLO

HISTORIE ČASOPISU


Montana je dvouměsíčník pro horolezectví, lezení a částečně i skialpinismus. Z oddílového bulletinu Hotejl (vydávaného Horolezeckým oddílem tělovýchovné jednoty Lokomotiva) jsme se hned, jak to bylo možné (tedy  po roce 1989), stali běžným časopisem.


Abonenti mají po přihlášení možnost číst aktuální číslo online, nebo stáhnout dřívější verze v PDF z archivu vydání.

 

„Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným.“

Jen ten doutník a pruhované plavky mi chybí. Jasně, mohou ve zprávách říkat, že tohle je typické středoevropské léto, ale za čtyřicet let svého života si nepamatuji v letních měsících tolik deště a slimáků. A to nemluvím o u nás na severu už zase všudypřítomných rouškách.

Téma koronaviru nám asi zůstane ještě nějakou dobu v celé společnosti aktuální, protože se tahle situace nějak dotýká a ještě asi dlouho dotýkat bude úplně všech. V minulé Montaně byl covid-19 velkým tématem, no a progredovalo nám nakonec i do některých článků aktuální čtyřky. Ovšem při zběžném prolistování jistě zaznamenáte jiné téma, které je pro tuto Montanu nosné. Je jím Písek. Vždycky jsem se snažil, aby tohle naše české unikum v Montaně bylo aspoň trochu zastoupeno, ale ne vždy se to úplně dařilo. No, v této Montaně jsem si to dostatečně vynahradil. Ale nebyla by to Montana, aby to byly úplně obyčejné články o tom našem českém písku.

Hned v otvíráku tohoto čísla se můžete začíst do dobrodružství Honzy Nováka v době koronavirové, když se rozhodl z Francie zavítat do rodné vlasti vyřídit si nový řidičák a přitom si něco vylézt a vyfotit v Labáku.

Obdobně netradiční pohled na české pískovcové lezení vám zprostředkuje článek z doby předlistopadové. V létě 1989 do Adršpachu zavítali dva američtí lezci, aby přičichli k pro ně nepochopitelným tradicím, stejně jako k normalizačnímu období v Československu. Unikátní článek a obraz doby ještě ne tak dávno minulé úplně jinýma očima, něco takového v Montaně snad ještě nebylo!

A pak tady máme článek čísla, ne-li celého ročníku. Honza Navrátil vám v rozsáhlé reportáži a rozhovorech s Josefem „Pepisem“ Koudelkou, Honzou „Drnem“ Kadlecem a Zdeňkem „Háčkem“ Hákem přiblíží ne až tak profláknutou pískovcovou oblast Zbiroh. Opravdu precizní práce, u které se při čtení rozhodně nebudete nudit!

Písek mají i jinde na světě než jen v české kotlině, akorát je tvrdší a může se na něm mágovat a zakládat friendy. A právě na takový písek, za těmi nejtěžšími spárami světa třeba ve Státech, jezdí Tom Randall. Ale není třeba se vydávat přelézat jen ultra těžké prásky, o čemž vás jistě přesvědčí Marek Petrů ve svém příběhu, kterak máničky na Sinaj se po stopách Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic vydali.

Jak jsem slíbil v Montaně 2/2020, pokračujeme ve vzpomínání na Alberta Fredericka Mummeryho a tentokrát to bude o Aiguille Verte (4.122 m), hoře v masivu Mont Blancu.

A když jsme u toho vzpomínání, tak bychom měli zavzpomínat taky na Tomáše Roubala, protože je to už rok, co se vydal na svůj poslední výstup, a my tady po něm dál táhneme káru značky Montana. Snad to, Šéfe, děláme dobře…