1 rok předplatné

to chci

SMS 1 číslo

to chci

Tibeťané zastřeleni v Nangpa La !!!

<strong>Montana  4/2020 právě v prodeji</strong> AKTUÁLNÍ ČÍSLO

Redakční novinky

 Tibeťané zastřeleni v Nangpa La !!!

Masakr tibetských uprchlíků na hranici Číny a Nepálu


5. října přinesly lezecké e-magazíny MountEverest.net (www.mounteverest.net) a Everestnews.com (www.everestnews.com) šokující zprávu o zastřelení několika Tibeťanů čínskými vojáky v sedle Nangpa La.Bezvládné tělo zastřelené tibetské ženy poblíž ABC pod Cho Oyu nedaleko sedla Nangpa La , foto: Pavla Kozjek.


Po týdnu dostala redakce MountEverest.net upřesňující zprávy o dění v sedle Nangpa La, přesto naprosto detailní informace ještě nejsou známy, protože někteří svědci mají strach, aby se v pořádku dostali z čínského území zpět do Nepálu.


Masakr se stal 30. září, kdy se skupina okolo 80 Tibeťanů zastavila v předsunutém základním táboře pod osmitisícovkou Cho Oyu nedaleko hraničního sedla Nangpa La mezi Čínou a Nepálem, aby požádala přítomné horolezce o nějaké jídlo. Po dvacetidenním pochodu Tibetem byli velmi unaveni a především hladoví.Bezvládné tělo zastřelené tibetské ženy poblíž ABC pod Cho Oyu nedaleko sedla Nangpa La , foto: Pavla Kozjek.


Mezitím, co skupina odpočívala a jedla, na místo dorazila pětičlenná skupina čínských vojáků a bez váhání začala do přítomných Tibeťanů střílet.


Přítomný rumunský horolezec to popsal, že čínští vojáci stříleli do bezbranných Tibeťanů jako do zvěře! Dovolím si tvrdit, že ani tak se na zvířata nestřílí a ty mají obyčejně větší šanci utéct, než měli bezbranní a unavení Tibeťané.


Nastal chaos a skupina se rozutekla po ledovci pokrytém čerstvě napadaným hlubokům sněhem. Střílení pokračovalo  bez přestávky plných  patnáct minut. Zahraniční svědci udávají tři zastřelené Tibeťany. Dvě ženy a jednoho muže. Číslem si ale nejsou jisti a obětí mohlo být daleko více.


Čínští vojáci ihned pohřbili mrtvé Tibeťany přímo před zraky zahraničních horolezců, jako by tam ani nebyli! Vojáci chytili 14 dětí ve věku osm až deset let a 16 mladých dospělých, jak potvrdili přítomní horolezci v ABC. Vojáci je vedli neznámo kam. Přítomní jen přihlíželi a nikdo se neozval nebo nezareagoval na odvlečení dětí a mladistvých, jak sdělil další horolezec serveru MountEverest.net.Tibetské děti zadržené čínskými vojáky v ABC pod Cho Oyu nedaleko sedla Nangpa La, foto: Pavla Kozjek.


Během masakru se někteří Tibeťané ukryli do stanů zahraničních expedic, a tak si zachránili život nebo sami sebe před případným zatčením a odvlečením. Těm pak po odchodu vojáků horolezci pomohli, aby se s ostatními, co se jim podařilo utéct, dostali přes sedlo Nangpa La do Nepálu.


Vlevo moréna ledovce Nangpa a vpravo Cho Oyu z jihu, foto: Jiří Sacha.


Podle posledních zpráv z tibetského uprchlického tábora (Tibetan Refugee Transit Center) v Kathmandu se podařilo utéct 41 mladým Tibeťanům. Někteří postřelení museli podstoupit zdravotní ošetření v hlavním městě Nepálu.
Jejich vrstevníkům byl svobodný život a svobodné vyznání víry odepřeno, foto: Wade Allsopp.


Hned, co se vrátili první svědkové incidentu z expedic na Cho Oyu do Nepálu, tedy zahraniční horolezci a Šerpové, kontaktovalo je Čínské velvyslanectví v Kathmandu s pozvánkou na pohovor a vysvětlení událostí v sedle Nangpa La. K těmto pohovorům nejsou ještě známy podrobnosti.


V současnosti se do Kathmandu vrátil Pepa Šimůnek s členy expedice Himalaya 8000 z neúspěšného pokusu o výstup na tuto osmitisícovku. Jak vyplývá ze zpráv na jeho webu Himalaya 8000 (www.himalaya8000.com), vůbec jim nepřálo počasí. Pokud bude mít nové informace k tomuto masakru, okamžitě vám je sdělím.


Taktéž jsem v kontaktu s redaktory MountEverest.net, kteří by mně měli kontaktovat v souvislosti s vývojem dění kolem této pro mně těžko uvěřitelné události.


                                                                                          Tomáš Obtulovič ml., e-mail: obtulovic@montana.cz

                                                                                          Redakce lezeckého časopisu Montana (www.montana.cz).                                                                              Text: Tomáš Obtulovič ml.

                                                                              Foto: Pavla Kozjek, Wade AllSopp, Jiří Sacha

                                                                              Zdroj: www.mounteverest.net, www.everestnews.com


Text neprošel jazykovou korekturou!