Vstup zakázán – Pavlu Bémovi se sen o Everestu vzdaluje

Redakční novinky


Čína: Vstup zakázán pro Pavla Béma a ostatní!

 

Expediční e-magazín MountEverest.net v pátek zveřejnil s odvoláním na holandského horolezce Wernera de Jonga zprávu, ve které Holanďan uvádí, že Pavel Bém a další členové česko-slovenského týmu nebyli vpuštěni na území Číny.

 


Mount Everest 8.872 m z nepálské strany a obávány ledopád Khumbu.


Doslova sděluje, že jejich vstup do Tibetu byl zamítnut pohraniční hlídkou a byli tak přinuceni vrátit se zpět do Kathmandu.

O jejich dalším osudu nejsou zatím k dispozici žádné podrobnější informace.

 

Tým plánoval výstup na Mount Everest z jeho severní strany v Tibetu, který je součástí Číny. Povolení na výstup ze severu je několikanásobně levnější oproti ceně permitu z nepálské strany.

 

Těžko odhadovat, jaký bude další osud expedice. Povolení k výstupu z Nepálu je nejenom velmi drahé, ale žádá se o něj dlouho dopředu a počet permitů k výstupu normální výstupovou cestou přes Jižní sedlo je kapacitně omezen.

 


Východ slunce v Jižním sedle, přes které vede normální výstupová cesta. Nalevo Everest, uprostřed čouhá vrcholek Lhotse a napravo Nuptse.


Bez povolení není možné výstup uskutečnit. Problémy s neplatným permitem pro expedici měl již letos jeden zahraniční tým. Úředníci vedoucího týmu varovali, že pokud nedojde k vyřešení administrativních problémů, tým na Everest může zapomenout.

V tomto případě se jednalo o vědeckou expedici, kde v seznamu vědců nefiguroval žádný nepálský vědec, jak místní zákony nařizují, pokud se jedná o vědeckou expedici.

 

Expedici mohou snad napomoci dobré vztahy známých českých horolezců se členy Nepálské horolezecké asociace. Ale ani to nemusí dostačovat, jelikož vydávání povolení na osmitisícovky mají na starosti úředníci příslušného ministerstva.

 

Pokud by se expedici povolení na výstup z jihu podařilo získat, doprava materiálu do základního tábora a přesun samotných členů týmu pod kopec bude stát spoustu drahocenných dní. Většina expedic pokoušejících se o výstup přes Jižní sedlo je v současnosti již v základním táboře.

 


Detailní záběr na Jižní sedlo, z něhož se po hřebeni stoupá ještě zhruba 800 výškových metrů na samotný vrchol Everestu.


Pavel Bém před plánovaným přesunem do Tibetu absolvoval aklimatizační trek k základnímu táboru pod jižní stranou Everestu. Shodou nepříjemných výše uvedených administrativních potíží si tento trek možná ještě v průběhu nejbližších dnů zopakuje.

 

Závěrem dodejme, že některé pražské radnice pravidelně každoročně vyvěšují vlajku Tibetu, což by mohl být jeden z důvodů, proč byl Pavlu Bémovi a ostatním členům expedice vstup na území Číny odepřen.

Oficiální postoj Číny k tibetské otázce je neměnný a všeobecně známý.

 

Zdroj: www.mounteverest.net

 

Foto Pavla Béma z aklimatizačního treku pod jižní stranu Mount Everestu: www.idnes.cz


Text a foto: Tomáš Obtulovič ml.

 

Text neprošel jazykovou korekturou!