1 rok předplatné

to chci

SMS 1 číslo

to chci

SP v Brně

<strong>Montana  4/2020 právě v prodeji</strong> AKTUÁLNÍ ČÍSLO

Redakční novinky

SP v lezení na obtížnost BRNO 200

Po pěti letech se na brněnské výstaviště vrací světový pohár v lezení na obtížnost. 6. a 7. listopadu se tak v tuzemsku ukáže kompletní světová špička v čele leaderem letošního ročníku SP Adamem Ondrou.

 

Pot, možná slzy, ale určitě i krev. Tohle všechno stojí za tak velikou akcí, jakou je světový pohár. Jak jste možná mnozí zaznamenali, nebylo to navíc letos vůbec lehké, protože měsíc před akcí se najednou v rozpočtu vytvořila díra několika sta tisíc korun. Pořadatelé vše udýchali, a tak tým v čele s Jurou Čermákem a Jindrou Pražákem finišuje přípravy a chystá nám nebývalý svátek sportovního lezení.

V rámci veletrhu Sport Live tak bude moci na brněnském výstavišti česká veřejnost opět vidět nejlepší lezce světa na vlastní oči, určitě se těšíme na fenomenálního Adama Ondru, silné Španěly, Rakušany, Francouze, ale i dvojnásobného mistra světa Tomáše Mrázka, který po zranění pomalu sbírá formu a kdo ho zná, ví, že Tomáš se umí připravit parádně.

Letos, více než kdy jindy, leželo břímě příprav na ČHS. Jeho členové budou mít v den závodu slevu na vstup do celého areálu výstaviště (platný průkaz s sebou), na stránkách www.horosvaz.cz  poběží on-line přenos ze závodu. Jistě nikoli informací nepodstatnou je, že kromě rozpočtovaných 40 tisíc ČHS nedotuje závod z nezávodních zdrojů.

Závod v lezení na obtížnost je tříkolový. Kvalifikace se leze na dvou cestách stylem flash, závodník je tedy přítomen po dobu lezení v prostoru stěny. O postupu mezi nejlepších 26 lezců/lezkyň, kteří se představí v semifinále, rozhoduje nalezená výška. Čas nerozhoduje, na cesty je pouze stanoven časový limit. Cesta mívá obtížnost okolo 8a/b francouzských.
V semifinále se leze pouze jedna závodní trasa a to stylem OS, což znamená, že lezec nemá přístup do prostoru lezení a nevidí tedy způsob, jakým lezou ostatní závodníci. Mezi nejlepší finálovou osmičku postupuje osm lezců/lezkyň opět na základě nalezené výšky. Obtížnost semifinále se pohybuje kolem 8b/c francouzských. Finálová osmička leze stejným způsobem trasu obtížnosti asi 8c.

Časový harmonogram závodu (informace pro diváky):

Pátek:
9.15 předlezení kvalifikací
9.30 kvalifikace stylem flash

Sobota:
10.00 start semifinále
16.00 start finále
19.00 vyhlášení výsledků

Cesty postaví Francouz Matthieu Dutray, asistovat by mu měl i jediný licencovaný český stavěč tratí Honza Zbranek. Mezery během přestaveb závodních tras vyplní projekce amerického filmu The Sharp End, který vyhrál v letošním roce Mezinárodní horolezecký filmový festival v Teplicích nad Metují.

Pokud nestihnete závod samotný ani on-line přenos, můžete se těšit na zhruba hodinový dokument z akce na programu televize ČT 24.

Obrovský dík patří samozřejmě sponzorům a partnerům akce, kterými jsou:
BVV, ČHS, TR-Walls, AIX, Faster CZ, Singing Rock, Rock Empire, Tilak, Lanex

                                                                                                                                                                        Petr Resch