1 rok předplatné

to chci

SMS 1 číslo

to chci

8. ročník MFOF zahájen

<strong>Montana  4/2020 právě v prodeji</strong> AKTUÁLNÍ ČÍSLO

Redakční novinky

V pátek 15. října byl oficiálně odstartován 8. ročník festivalu, který doslova vyprodal jedno z největších kin v České republice, ostravské kino Vesmír. Již v pět hodin byla vernisáží zahájena výstava unikátních panoramatických fotografií Libora Uhra z jeho výstupů na osmitisícovky v Himalájích a Karakorumu. Tato výstava potrvá ve Vesmíru do 24. října a potom se přesune do Sanatorií Klimkovice, kde v rámci festivalu bude pokračovat až do 31.12.2010.  Samotný slavnostní večer byl zahájen hrou na tibetské mísy s vokály a typickými indonéskými tanci, které předvedly tanečnice z indonéských ostrovů Bali a Kalimantan. Letošní významný čestný host dr. Miloslav Stingl byl na pódiu přivítán neutichajícím bouřlivým potleskem. Dalšími hosty, kteří bavili publikum, byli horolezci Radek Jaroš a Libor Uher, filmař Steve Lichtag či polárník Pavel Blažek. Večer opět moderoval člen poroty Pavel Anděl, který interaktivně zahájil festival ve spolupráci s více než 500 diváky a hosty slovy "kamera - klapka - akce".

V dalších dnech již festival v Ostravě pokračoval na dalších místech. V sobotu v domě knihy Librex probíhala beseda spisovatele dr. Miloslava Stingla, kde spisovatelovi fanoušci zaujali místa ve dvou patrech této budovy. Stingl se rozhovořil o svém zajímavém životě, cestách i spisovatelské činnosti. Skoro tříhodinová beseda byla spojená s autogramiádou spisovatele, která skoro nebrala konce. Stinglova další beseda proběhne v Praze, 1.12. od 19 hodin v Městské knihovně v Praze. Další besedou, která ten den proběhla, byla beseda Pavla Blažka, jež společně s Václavem Sůrou dokázal jako druhý na světě přejít bez cizí pomoci letos na jaře zamrzlé jezero Bajkal. A v neděli se již rozběhl maraton filmových projekcí, které potrvají až do 26. října v kině Vesmír, klubu Atlantik a Hvězdárně a planetáriu J.Palisy.
Doposud již festival proběhl ve Zlíně, Kralupech nad Vltavou a Malé skále, ve všech těchto místech v letošním roce poprvé a byl v místech přívítán s velkým nadšením. Momentálně festival probíhá v Havířově. A do svého zakončení, které proběhne 4. prosince předáním cen v pražské kině Lucerna proputuje ještě 18 městy včetně zmíněné Prahy.
Na slavnostní zakončení do kina Lucerna 4. prosince jste srdečně zváni. Letos poprvé je možný vstup také pro širokou veřejnost.

Děkujeme Vám za podporu a budeme se snažit nabídnout divákům kvalitní festivalový ročník.

Za pořadatele: Eva Bílková

Fotografie, průběžně doplňované o obrázky z dalších měst najdete zde
.