Mezinárodní kurz horské medicíny 2017 úspěšně završen

Redakční novinky

Na této stránce najdete ty články a aktuality, které vložila (nebo schválila) redakce Montany.

Letní část II. ročníku Kurzu horské medicíny

 

Skály v Jizerských horách a osada Jizerka byly ve dnech 10.-17. září svědky závěrečné letní části druhého ročníku Kurzu horské medicíny. Stejně jako v zimě na Dvoračkách a v červnu ve vrtulníkovém výcvikovém středisku v Bad Tölz se i tentokráte sešlo dvacet účastníků nejen z České republiky, ale také ze Slovenska, Švýcarska, Irska a Nového Zélandu, aby se seznámili s úskalími horské a expediční medicíny. V prvních dvou dnech si vyslechli přednášky českých a evropských odborníků, Kristiny Höschlové, Jany Kubalové, Jean-Marc Bertranda a Dominique Jean.

 

V dalších dnech následoval již především praktický výcvik. Nejprve trauma workshop ve svízelném terénu v okolí Jizerky, kdy se frekventanti museli vypořádat s několika simulovanými urgentními situacemi a vyřešit je ve spolupráci s Horskou službou Jizerské hory.

 

Po odpoledním přesunu na liberecké stanoviště letecké záchranné služby DSA přišel na program dne nejen bezpečný pohyb kolem záchranářského vrtulníku, ale také slanění na trenažéru a vyzkoušení si různých podvěsových záchranných prostředků jako je síť či trojúhelník.

 

Certifikovaní horští vůdci Vojtěch Dvořák, Karel Kříž a Petr Giacintov se skupiny ujali na ve čtvrtek a pátek a předávali své bohaté zkušenosti týkající se metodiky bezpečného pohybu na skalách či via ferratách, dále záchrany uvízlého lezce s jeho spouštěním či vytažením, budování jistících bodů.

 

Sobotní vrchol kurzu se odehrával na via ferrata Vodní brána u Semil, kde se sešli nejen účastníci, ale především členové Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje, Delta System Air (DSA), Horské služby České republiky, firmy Singing Rock a Vodní záchranné služby Českého červeného kříže, kteří cvičení organizovali. Tématem výcviku byla záchrana uvízlého lezce a jeho evakuace pomocí vrtulníku s využitím podvěsové site, trojúhelníku či po upnutí do sedáku. Účastníc kurzu si vyzkoušeli role figurantů i asistentů záchranářů a mohli později sledovat také ukázku záchrany tonoucího z vodního toku členy VZS ČČK. Večer zavítal se svojí přednáškou o hypotermii a omrzlinách na Jizerku ještě Emmanuel Cauchy, francouzský odborník na danou problematiku.

 

Kromě výcviku nebyla nouze o další večerní zajímavé hosty z řad horolezců a skialpinistů. Honza “Tráva” Trávníček, Zdeněk “Hák” Háček a dvojice Karel Svoboda a Martin Šťourač z Beton Ski týmu povyprávěli o svých zážitcích při výpravách do vysokých hor.

 

Kurz byl završen v neděli 17. září písemnou, ústní a praktickou zkouškou před mezinárodní komisí. Po jejím úspěšném složení byli účastníci odměněni mezinárodním diplomem Diploma in Mountain Medicine (DiMM), uznaným společnostmi ICAR, ISMM a UIAA.

 

1/ Video jednoho z lektorů Emmanuela Cauchyho - Den s vrtulníkem na via ferratě https://www.youtube.com/watch?v=WUtzR1fnmbo   2/ více o průběhu kurzu: http://kurzhorskemediciny.cz/zpravy/ 3/ Více fotografií (autor David Halata): https://lightroom.adobe.com/shares/342ace6b09514acf837fc4a6d9e2432d

 

Cvičení Trauma v terénu.

 

Cvičení trauma v terénu.

 

Den s vrtulníkem.

 

Den s vrtulníkem.

 

Den s vrtulníkem na via ferratě.

 

Den s vrtulníkem na via ferratě.

 

Na LZS Liberec.

 

Outdoorové aktivity s horskými vůdci.

 

Trauma - workshop.

 

Ukázka hyperbarického Gamow bagu.

 

Ukízka vodní záchranné služby.

 

 

Mohlo by vás zajímat