Jazykové verze: cz | en | ha
Login:
Heslo:
Registruj
Zapomenuté heslo
Klíčové slovo:

Oukaimeden - pískovcový boulderový ráj

V marockém pohoří Vysoký Atlas leží Oukaimeden, poměrně neprobádaná bouldrová oblast. Ve výšce 2.800 m obklopují berberskou vesnici Oukaimeden tisíce pískovcových balvanů. To vše pouhých 90 minut jízdy od turistické destinace Marrákeše, města Tisíce a jedné noci.

 

"The Bakery" - největší oblast v Oukaimedenu

"The Bakery" - největší oblast v Oukaimedenu

 

Oukaimeden odhaluje svůj potenciál jako světová bouldrová oblast velmi rychle. Po dlouhá léta, ne-li desetiletí, je Oukaimeden znám svými pískovcovými bouldry, ale pouze vybrané skupině lidí - především marockým a francouzským členům Francouzského alpského klubu (CAF). Tato historie je stále patrná především ve stylu značení bouldrů (tzv. bouldrové okruhy) tak jako ve Fontainebleau. Tento systém značení se využívá například v oblasti „Shepherds“. Bohužel, k tomuto sektoru není žádné pořádné topo. Existují zbytky značení lezců, kteří jeli do Oukaimedenu bouldrovat, nicméně neexistuje žádná ucelená dokumentace, klasifikace nebo systematické zmapování bouldrů. Tento nedostatek informací o boulderingu držel Oukaimeden, jakožto bouldrovou oblast, mimo oblast masového zájmu, protože oblast byla k dispozici jen několika málo zasvěceným.

V roce 2013 vznikl projekt imik’simik, jehož cílem je rozvoj boulderingu v Oukaimedenu a v Maroku obecně. V místním berberském jazyce se imik’simik překládá jako „krok za krokem“ nebo „kousek po kousku“. Uplynuly čtyři roky a lezci z celého světa představili v úžasném horském prostředí Oukaimedenu nové bouldry. Lezci, motivovaní každoročním výjezdem pořádaným v rámci imik’simik, zdokumentovali mnoho nových bouldrů. V důsledku toho jsou lidé z projektu imik’simik schopný vytvořit online průvodce, který se brzy dočká svého třetího vydání a bude obsahovat přibližně 800 bouldrů.

Více najdete informací v Montaně 5/2017

Keoma Jacobs

 

Text a foto: Keoma Jacobs

www: imiksimik.nl

Překlad: Zuzana Folwarczná

Logo bottom