1 rok předplatné

to chci

SMS 1 číslo

to chci

Fenix HM50R – dokonalý univerzál

<strong>Montana  4/2020 právě v prodeji</strong> AKTUÁLNÍ ČÍSLO

Redakční novinky

Fenix HM50R – dokonalý univerzál

Špičková LED Cree XM-L2 U2  s životností 50.000 hodin. Čtyři režimy výkonu, hliníkový reflektor vytváří široký světelný kužel s dosvitem až 80 metrů (1813 cd). Elektronika s funkcí prodloužené doby svícení a ochranou proti opačnému vložení baterií. K napájení lze použít jeden Li-ion akumulátor RCR123A (dobíjení přes USB), který je součástí balení anebo jednorázovou 3V lithiovou baterii CR123A. Indikace stavu nabití baterie. Popruh s reflexními prvky. Vyrobeno ze slitiny hliníku s těžce poškrábatelným povrchem. Nárazuvzdorná pádům z výšky 1 metr. Prachuvzdorná a vodotěsná dle standardu IP68 (testováno pod vodou v hloubce 2 metry). Rozměry včetně držáku: 6,75 cm x 3,3 cm x 2,8 cm. Hmotnost 80 gramů (včetně akumulátoru).

Čelovka s dosvitem osmdesát metrů, která se pohodlně vleze do kapsy a svítí i v plném půllitru? Indikace stavu akumulátoru pomocí barevné diody? Pohodlné ovládání jedním tlačítkem? Dobíjení přes micro-USB? To všechno asi už znáte, ale možnost volit mezi akumulátorem a baterií?

Nebo jinak, čelovka s vyjímatelným akumulátorem, který levně nahradíte jiným? V testované čelovce lze použit nabíjecí akumulátor RCR123A (je součástí balení) nebo nenabíjecí baterii CR123A. Když se kouknete na ceny (obyčejná baterie 40 -100 Kč a dobíjecí: 170 – 200 Kč) vyjde vám jako dlouhodobě úspornější zakoupit další akumulátor a před výjezdem si jej vždy pořádně dobít (úplné dobití zabere asi 90 min). I s druhým akumulátorem jste pořád na celkové hmotnosti do 100 g při nějakých 48 hodinách svícení na 30 lumenů. Navíc můžete jednoduše zjistit, z kolika procent je akumulátor právě nabit. Po krátkém stisku tlačítka na vypnuté čelovce se aktivuje LED indikátor v tlačítku. Podle barvy diody, případně jejího blikání poznáte, ve které čtvrtině své kapacity akumulátor právě je. K dobíjení vám stačí běžný micro-USB kabel, který zapojíte přímo do čelovky.

50.000 hodin svícení, výrobcem uváděná minimální životnost LED diody, představuje, jenom pro zajímavost, něco přes pět a půl roku nepřetržitého svícení! Až po této době může začít dioda pozvolna ztrácet své vlastnosti, rozhodně ale nepřestane svítit. Dost dobré, nemyslíte?

Navrženo a vyrobeno s ohledem na každý detail. Odolný kov, oblé hrany, miniaturní rozměry. Vše pěkně sedí. Pásek na čele i čelovka na pásku. A to i při rychlém běhu třeba nočním lesem. Univerzálnost podtrhuje i možnost přikoupit kovový držák (cca 130 Kč), kterým nahradíte původní držák plastový. Z něj lze svítidlo snadno vyjmout, a to pak bude sloužit jako malá šikovná svítilna.

Užití? Záložní čelovka určitě, na to je ale HM50R až příliš dobrá. Na kolo, na běhání, kamkoliv do přírody, letní lezení, voda, canyoning atd.  Dosvit osmdesát metrů může být hraniční při skutečně extrémnějším lezení v horách a big wallech, nicméně dohlédnout na parťáka na spodním štandu byste měli bez problémů.

Vynikající poměr mezi hmotností a výkonem. Jednoduchá, funkční a propracovaná věc. Vyzkoušený model je ideálním univerzálem, jehož jednoduchost a bytelnost oceníte, ať už jste kdekoliv. A to nejen vyložení sportovci. V autě, při práci, na letním táboře vašich dětí, všude tam najde HM50R své uplatnění.