Je dobré si uvědomit...

Redakční novinky

Je dobré si uvědomit...

"Používáme-li online službu, která je zadarmo, nejsme zákazník, ale její produkt." ing. Josef Holý

 

Je dobré si uvědomit...

.. že nic na světě není zadarmo. Ani informace. Články na tomto webu vyšly v našem časopise, jsou zaplaceny, vytištěny a nám přišla škoda se o ně nepodělit i s těmi, kteří nehodlají utrácet za předplatné. 

Ano, samozřejmě, jsem rád za každého webového inzerenta, který nám trochu přispěje na provoz. Byť, znova opakuji, hlavními sponzory tohoto webu jsou čtenáři tištěné Montany a její redakce.

Fungujeme jako všichni ostatní. Čím více vás tu bude, tím více z vás na něco klikne, něco si koupí a celý svět bude šťastnější. Všichni to tak nějak vědí a mlčky akceptují. Čím více lepších informací (textů, článků, videí), tím více návštěvníků. A tím více peněz z nich.

Pokuste se ale, prosím vždycky a všude rozlišovat, kde dělají nezávislou redakční práci, a kde vám sypou všechno, co jim přijde pod ruku. Tak, aby "konzumenta" někam záměrně směřovali. Vím, je to starost navíc, ale vyplatí se. Krom toho, správnou odpověď, jak to s vámi autor nebo redakce vlastně myslí, najdete sami. Stačí se jen upřímně zamyslet.

A marná sláva, kritériem pro to poznat jedno od druhého asi není, jestli se mi něco líbí, nebo ne. To je až další krok, i když je jasné, že nikdo nezůstane, a to ani virtuálně, tam, kde se necítí dobře.

Dnes napsala Petra Procházková, proč odchází z Lidových novin a jakou roli v tom sehrál premiér této země.

Dnes jsem si v jednom předvolebním letáku (sic!) přečetl takovýto bizár:

Říká se o Vás, že patříte mezi systematické a pracovité politiky. Byl jste takový vždycky?

To se vážně říká? Je fakt, že působím takovým vážným ustaraným dojmem, i když uvnitř jsem poměrně dost vysmátý. To může vyvolávat pocit, že jsem pracovitý. Nebudu to vyvracet, rád u toho lidi nechám.  (zvýraznil T.R.) Ale systematický jsem určitě, to mám vrozené.

Tak je ten nejmenovaný politik pracovitý, nebo se tak jenom zdá? A už to má tak na háku, že se ani nestydí přiznat, že jde o to, jakým se zdá být? Uvědomili jste si (přes jasné zdůraznění zdroje) že ta otázka padla jenom proto, aby mohla padnout odpověď? Ba co víc, že otázku velmi pravděpodobně nikdo ve skutečnosti ani nepoložil, jenom zapracoval nějaký PR pracovník? A co myslíte, chodí nám podobné, byť lezecké, rozhovory do redakce s nabídkou k otištění zdarma, nebo ne? A proč je odmítáme?

Reálný život je ten za oknem. Ke všem informacím o něm je potřeba přistupovat krajně opatrně a ptát se: "Cui bono?" Vím, že to víte, až sem by nedočetl žádný hlupák, ale občas to zkrátka musím připomenout. Mám tak trochu strach o náš svět.

Tomáš Roubal

Foto: Ugur Ahdemir a rawpixel