1 rok předplatné

to chci

SMS 1 číslo

to chci

Nabíjecí čelovka Fenix HL26R

<strong>Montana  5/2020 právě v prodeji</strong> AKTUÁLNÍ ČÍSLO

Redakční novinky

Nabíjecí čelovka Fenix HL26R

Nejen pro lezce je u čelovky důležitý vyvážený poměr mezi váhou, světelným výkonem a výdrží.  Fenix svým novým modelem HL26R s výkonem 450 lumenů a dosvitem 100 metrů výrazně promluví do rozhodování všech příznivců outdoorových aktivit. Napájení zajišťuje zabudovaný lithium-polymerový akumulátor o kapacitě 1600 mAh, který se nabíjí přes micro-USB konektor přímo v čelovce.

Zdrojem světla je moderní LED Cree XP-G2 R5 umístěná v hlavním reflektoru. K doplňkovému svícení slouží dvě bílé LED Nichia, které vytváří široký a velmi plynulý kužel světla. K dispozici je celkem 7 režimů výkonu, včetně zábleskového režimu SOS pro krizové situace. Čelovku lze naklápět v držáku ,a tím nastavit požadovaný směr svícení. Rozměry: 6,5 cm x 4,4 cm x 3,7 cm. Hmotnost 86 gramů!

Předností HL26R je i voděodolnost a prachotěsnost odpovídající standardu IP66… jinými slovy, čelovka je úplně prachuvzdorná a chráněna proti intenzivně tryskající vodě. Voda míří 12,5 mm tryskou ve všech úhlech při průtoku 100 litrů za minutu a tlaku 100 kN/m2 po dobu nejméně 3 minuty ze vzdálenosti 3 metry.

Jedna velká dioda, dvě postranní, několik režimů svícení (včetně blikání), to vše v malé úhledné krabičce umístěné přímo na čele.  Takhle nějak vypadá „hlavní“ čelovka nejednoho outdoorového nadšence.  Posun v čase je v poslední době vidět ve stále lepších diodách a přesunu k dobíjecím akumulátorům. Dobít čelovku můžete i v autě nebo powerbance. A tu možná s sebou stejně nosíte kvůli (z pohledu výdrže) naprosto zoufalým smartphonům. Navíc, moderní akumulátory bez paměťového efektu nemusíte úplně vybíjet a nabíjet, „sosat šťávu“ mohou úplně po libosti. Krom toho, nějaká ta malá lehká záložní čelovka má dnes prakticky hmotnost náhradních baterií, takže trend je jasný – v hlavní čelovce mít dobíjecí akumulátor.

Kovová pouzdra z leteckého duralu, typická pro čelovky Fenix, jsou bytelná, prakticky nezničitelná, ovšem pro mnohahodinové lezení mohou být i těžká. Plast, který „uvařili“ pro tělo této čelovky, navíc v kombinaci s hliníkem, je naprosto dostatečný – lehký a zároveň bytelný. Ďábel je, jak známo, skrytý v detailech, a ty vidíme zejména v krytu nad ovládacími tlačítky, které brání samovolnému zapnutí v batohu, čtyřem malým diodám, které (při nabíjení, nebo po stisknutí příslušného tlačítka) indikují stav akumulátoru a v přesném, pevném a velice odolném naklápěcím mechanismu, jenž umožňuje naklopit čelovku, jak jen potřebujete. Mechanismus sám samozřejmě novinkou není, ale kdo už si někdy lepil leukoplastí maximálně vyklopenou a nearetovatelnou čelovku zpět na místo, aby svítila „tak nějak normálně“, ví, o čem je řeč. Udělat něco a udělat to pořádně jsou dvě různé, v tomto případě dost podstatné věci.  Za připomenutí stojí i částečně reflexivní gumový pásek vylepšený průhledným silikonovým proužkem, který usnadňuje umístění čelovky na hlavě.

Co chtít víc? V maximálním režimu v pohodě dosvítí na konce lan shozených někam do stěny, při 70 lumenech vám čelovka vydrží na celou noc zimního lezení, v SOS režimu vydrží blikat 26 hodin.  Světlo je digitálně regulováno, takže má konstantní jas. Dobijete přes mikro USB. Zapnete i vypnete v lezeckých rukavicích.  Za necelých patnáct stovek tak můžete pořídit věc, která vám bude k plné spokojenosti sloužit skutečně dlouho.