1 rok předplatné

to chci

SMS 1 číslo

to chci

Nabíjecí čelovka Fenix HM65R

<strong>Montana  5/2020 právě v prodeji</strong> AKTUÁLNÍ ČÍSLO

Redakční novinky

Nabíjecí čelovka Fenix HM65R

Ferrari mezi čelovkami! I takhle krátce by se dala charakterizovat vlajková loď mezi kompaktními čelovkami firmy Fenix. Není totiž obecně na trhu mnoho čelovek s výkonem až 1400 lumenů při zachování váhy včetně akumulátoru pod 150 gramů a „dostřelem“ 160 metrů. Pojďme se tedy spolu podívat, co tahle kráska všechno umí.

Už na první pohled po vybalení musí být každému jasné, že se nejedná o nějaký levný plastový šunt, který jen tak lehce někde rozbijete. Celková kompaktní konstrukce z lehké magnéziové slitiny (prý o třetinu lehčí než hliník) působí velice solidním dojmem a zaručuje vysokou mechanickou odolnost. U takového modelu je samozřejmostí i absolutní vodotěsnost, vždyť ne vždy na sestupu svítí na cestu měsíček, ale většinou nám to hory dávají pěkně sežrat a samozřejmostí je i odolnost vůči prachu, čelovka je přece určena do přírody. Potápět se s touto čelovkou asi nikdo nebude, ale vodotěsná je až do dvou metrů, takže když vám spadne při večerním romantickém koupání do potoka, bude stále plně funkční.

A jak to celé svítí, když je to ta čelovka? Jedním slovem fantasticky! Čelovka disponuje dvěma reflektory, no a mě rozhodně zaujal ten výkonnější, protože takové svítidlo jsem na hlavě ještě neměl. Výstižně nazvaný „dálkový reflektor“ s dobře zaostřeným světelným tokem dosvítí opravdu daleko. Výrobcem uváděných 163 metrů jsem sice neměřil, ale při nočním výstupu na Lysou přede mnou prchal i náš beskydský medvěd, v mylné představě, že po něm jdou honci s pátracím světlometem. Tento reflektor má celkem čtyři módy, low-medium-high-turbo, přičemž na turbo kolem sebe pálí 1000 lumeny a má vydržet dvě hodiny. Na Lysou to bylo hodinu a tři čtvrtě a vydržel. Jedinou nevýhodu bych viděl v tom, že při plném výkonu přece jen trochu hřeje. No a pro takové to „domácí“ svícení pak spíše využijete druhý reflektor s velmi širokou a plynulou světelnou stopu a „pouhými“ 400 lumeny na nejvyšší výkon. A to s ním takhle můžete svítit klidně v iglú za polárním kruhem v období polární noci od rána až do rána.

Ovládání čelovky je velmi intuitivní a jednoduché. K dispozici jsou dva spínače, které nezávisle na sobě ovládají oba reflektory, z toho tedy plyne, že je můžete mezi sebou libovolně kombinovat. Pokud zrovna nedisponujete pouzdrem Fenix APB-20, tak je možné čelovku jednoduše zamknout, aby se vám v báglu nevysvítila.

A teď, co to vlastně žere. Součástí zakoupené čelovky je Li-ion akumulátor Fenix 18650 s kapacitou 3500 mAh a nabíjecí kabel USB-C.

Vsuvka, aneb veselá historka z prvního použití. V příbalovém letáku se dozvíte, že z výroby může být na akumulátoru černá izolační krytka. Co udělá inženýr, když čelovka po vybalení nesvítí? Otevře ji, vyndá akumulátor, zkontroluje, jestli na něm není ona krytka, není, usoudí, že akumulátor je vybitý a nechá tedy svítidlo nabíjet. Přečte si, že úplně vybitý akumulátor potřebuje dvě a půl hodiny, tak tomu dá potřebný čas, sleduje modrý indikátor stavu nabití mezi tlačítky, který tedy svítí trochu jinak, než by měl svítit při nabíjení a po uplynutí potřebné doby čelovku nadšeně zapne. No a ona pořád nesvítí. Pravděpodobně vysoce sofistikované zařízení, které inženýr není schopen ovládat. Celý nešťastný sedí a kouká na tu nefunkční krásu před sebou na stole, a pak ho napadne spásná myšlenka vzít jinou čelovku, vyndat ještě jednou akumulátor a posvítit si dovnitř. Vida, černá izolační krytka se našla.

Alternativou k napájení čelovky mohou být dvě jednorázové baterie CR123A. Ale s ohledem na cenu cca 300,- Kč bych tuto variantu volil jen v případě, že budete dlouho někde v divočině, powerbanky budou prázdné a solární panel se vám rozbije. Navíc, náhradní akumulátor Fenix 18650 stojí stovek šest, takže za mě jasná volba.

Shrnuto, podtrženo, čelovka Fenix HM65R je zatím to nejlepší, čím jsem si mohl venku v přírodě svítit a doufám, že si s ní budu moct svítit ještě dlouho. Kvalitě samozřejmě odpovídá i vyšší cena, přece jen se bavíme o TOP produktu, ale nejsme přece tak bohatí, abychom si kupovali levné věci. Obzvlášť, když se jedná o tak důležitou věc, jakou je světlo!