1 rok předplatné

to chci

SMS 1 číslo

to chci

BONUS: TAJNÉ TIPY VYDAVATELE

<strong>Montana  5/2020 právě v prodeji</strong> AKTUÁLNÍ ČÍSLO

Několik tipů přímo od vydavatele Montany

Lezl jsem dřív, než jsem chodil. Odjistím i osmičku v Krase. Rukama mi prošlo víc oblečení a materiálu než mnohému z vás. Proto jsem si dovolil přidat pár svých postřehů. Berte je jenom jako můj názor, který rozhodně nikomu nevnucuji. Tomáš Roubal

Morál

Vyjdi na panelák, dej špičky přes okraj a opatrně nahlédni dolů.

 

Pevná vůle

Ihned se zvedni a běž za dveře místnosti, kde právě stojíš. Vrať se.

 

Síla

Zkus třeba pár shybů, to nemá chybu.

 

Vytrvalost

Pokud tě tento text nezaujal, dočti jej až do konce. Pokud tě zaujal, najdi si na internetu montážní návod na Iljušin v ruštině a začti se do něj.

 

Taktika

Chceš-li, aby si tuto radu přečetli i tvé děti, nauč je napřed číst.

 

Technika

Co třeba Vysoké učení technické v Brně?

 

Motivace

Zkus se krátce zamyslet nad tím, proč tento text vlastně čteš. Přijde ti vtipný? Špatná motivace.

 

Pružnost

Pro to stát se špičkovým lezcem potřebuješ hlavně pružnou pracovní dobu. Zkus v tomto ohledu instruovat svého šéfa a partnera. Na tvé tělo bohatě stačí strečink.

 

Lezecký materiál

Ten, na který nikdy nezapomeneš najdeš v nějaké těžké cestě.

 

Lezecká výstroj

Buddha měl roucho sešité ze zbytků hadrů posbíraných na smetišti. Proč si myslíš, že jsi lepší než on? Dobře, tak jinak. Severní stěnu Eigeru vylezli ve svetrech a plátěných větrovkách. A ty?

 

Lano

Na skály: Nevyřazuje kamarád nějaké lano? Vezmi si ho od něj. Na skalách polezete na jeho novém laně.

Do hor: Vezmi s sebou jednou své lano do skal a ostatní už zařídí tví (noví) kamarádi. 

 

Spacák

Kvalitní spacák je drahý. Dobré firmy dělají tzv. „extender“ určený pro oblečené či otylé outdooristy. Jde o pásek se dvěma částmi zipu, který vepneš do zipu a rozšíříš tak spacák. Voz jenom extender. Prakticky vždy se najde nějaký kamarád(ka). Nebo taky ne. Tak či tak není o vzrušující zážitky nouze.

 

Helma

Důležitá součást výzbroje. Na brusle, kolo, hokej, koně, motorku, lyže, skály, loď… helma se vždy hodí. Oficiálně ale bohužel pokaždé jiná.

 

Stan

Alpské lezení je od chaty k chatě. Kde je řeč o stanu? Jsi-li nenapravitelný romantik, zkus si radši sehnat širák.

 

Dehydrovaná strava

Poslední výzkumy ukázaly, že mnohem častější a víceméně praktičtější je dehydrovat se celý, zejména ve druhé půli delšího výstupu a po návratu se potom napít.

 

Cepín

Symbol horolezectví. Tak by měl každý horolezec jeden, dva mít, ne? Odmyslíš-li si skialpinisty, ty elektronikou zabezpečené hledače adrenalinu a vítané vytěžovače volných postelí na chatách, bývají v zimě v horách v průměru jedna až tři lezecké dvojky na dolinu. 99 cepínů ze sta tedy leží někde ve skříni a čeká na půjčení. Až se otrkáš, nějaké si koupíš. Budou mít asi půl metru a budou prohnuté.

 

Lezečky

Všimni si, že „ty nejlepší boty“ se dělaly kdysi dávno, nebo naopak, začali je dělat právě teď. To podle toho, nasloucháš-li starým matadorům, nebo novým inzerátům.Samozřejmě, rozhodne tvá peněženka, ale nezapomeň, že Dušan „Stoupa“ Janák vylezl 9- s jednou lezečkou svou a druhou půjčenou. Jenom v lezkách to tedy není.

 

Boty

Bota ti buď je, nebo není. A to se bohužel pořádně ukáže až časem.

 

Čelovky

Čelovky jsou ohromný vynález. Zkus si jít pod nástup s petrolejkou nebo svíčkou v lucerně. Po tomto „srovnání koně s autem“ už je přeci jedno, jestli máš „Audi“, „Forda“ nebo „BMW“.