Bigwallový prvovýstup v Indii

Bigwallový prvovýstup v Indii
Když Stephan Siegrist odlétal letos na podzim spolu s Jonasem Schildem a Andym Schnarfem do Indie, tak měl ambiciózní a velké plány. Ty mu však na začátku záři v Garhwalském Himálaji, ve státě Uttarakhand překazil letošní monzun, který byl neobvykle dlouhý a s extrémními srážkami.
Mimo jiné právě v době, kdy trio švýcarských lezců čekalo na příznivé podmínky k lezení v základním táboře, jen 25 km od nich spadla 4. října na Draupadi ka Danda II (5670 m n. m.) mohutná lavina, pod níž přišlo o život celkem 29 lidí včetně 26leté Savity Kanswal, Indky, která letos na přelomu května a června v odstupu pouhých 16 dní od sebe vylezla na Mount Everest a Makalu.
Bigwallový prvovýstup v Indii
Po čtyřech týdnech marného čekání se Švýcaři smířili s tím, že jejich hlavní cíl expedice budou muset oželet a využili čtyřdenní okno relativně pěkného počasí, kdy mělo sněžit opravdu jen málo, aby prozkoumali zajímavou, 400 metrů vysokou žulovou stěnu, která šla vidět přímo z jejich tábora.
Zaujala je především nápadná podobnost s nejznámějším bigwallem na světě ležícím v Kalifornii, v Yosemitském údolí. Stejně jako Warren Harding v roce 1958 ve stěně El Capitana, tak i švýcarští horolezci zvolili elegantní směr přesně uprostřed stěny po výrazném pilíři.
Bigwallový prvovýstup v Indii
Prvních 150 metrů stěny nabídlo fantastické spárové lezení a vynikají kvalitu skály. Čtvrtá délka se však jak mávnutím kouzelného proutku změnila v kamenolom a v šesté délce následně Švýcaři objevili stopy po svých předchůdcích, kteří se pravděpodobně pokoušeli také o prvovýstup a zde to otáčeli. Podle stavu ponechaného materiálu datovali předchozí pokus tak 20-30 let zpět.
Bigwallový prvovýstup v Indii
Stephan, Jonas a Andy se však zvětralou žulou odradit nenechali a odměnou jim bylo posledních 120 metrů fantastického lezení té nejvyšší kvality. Na vrcholu ve výšce 5050 m n. m. stanuli po čtyřech dnech lezení a pilíř, na kterém za sebou zanechali deset délek nové cesty Between Two Parties v obtížnosti 7b/A3 nazvali výstižně Kirti-Nose, což odkazuje nejen na světoznámou cestu The Nose, ale také na název ledovce, nad jehož okrajem se pilíř vypíná.
Podle: explorersweb.com