1. 2. 2021
zpět na novinky

Brittany Goris se zařadila mezi elitu

Vydáno: 1. 2. 2021
Redakce Montany
Redakce Montany
Jsme snílci. Objevitelé. Uprchlíci z davů. Toužíme po setkání s vlastním strachem a ještě více po jeho překonání. Jsme na světě, abychom lezli.

Brittany Goris

Brittany Goris si na konci ledna splnila sen. Po nacvičování v průběhu zimy se zařadila přelezem cesty East Coast Fist Bump (5.14a, trad) z roku 2015 od Joela Unema v oblasti Sedona (Arizona) mezi taková jména, jakými jsou Hazel Findlay, Lynn Hill, Molly Mitchell, Beth Rodden nebo Barbara Zangerl, tedy ženy, které přelezli po vlastním cestu ve francouzské obtížnosti 8b+.

Po přelezu Brittany citovala na sociálních sítích Todda Skinnere (+2006): „Všechno, co jsi kdy chtěl udělat, je stále možné. Jediný kdo říká, že to nejde, jsi ty. Pokud v životě opravdu něco udělat chceš, měl by ses do toho pustit, protože čas na nikoho nečeká.“

Aktuální přelez se Brittany povedl ani ne rok poté, co se jí podařil první ženský přelez cesty Stingray (5.13d) v Joshua Tree a dva roky po tom, co předvedla svoje lezecké umění v cestě City Park (5.13d), kterou v roce 1986 přelezl právě Todd Skinner.

Brittany Goris patří mezi lezce, kteří ke sdílení svých myšlenek a vyprávění prožitých příběhů používají svůj blog. A právě na něm o svém posledním úspěchu napsala:

„Emocionálně jsem se připravil na to, že celý další měsíc po nacvičení všech kroků strávím padáním a místo toho jsem to tam poslala v den, kdy jsem to vůbec neměla v plánu. Bylo to strašně nečekané, protože jsem počítala s dramatickým eposem ve stylu Stingray – desítky nálezů, zoufalé hledání jističů, rozedrané ruce, špatné počasí a hlavně psychická vyčerpanost a pochybnosti, které jdou ruku v ruce s tak těžkým projektem. Cesta za 5.14a po vlastním. Šílený sen! Nakonec se ukázalo, že Todd Skinner měl celou dobu pravdu, jen já jsem si myslela, že to nepůjde…“

Foto: Erik Anderson

Brittany Goris - foto

Brittany Goris CV

Brittany Goris (27) vyrostla ve Fort Collins v Coloradu a lézt začala v devíti letech, když ji její matka Lorraine poprvé vzala na lezeckou stěnu Inner Strength. V roce 2010 se přestěhoval do Bellinghamu ve Washingtonu, kde vystudoval management rekreace a španělštinu na Western Washington University. Sama sebe ráda označuje jako moderní nomádku, kdy sezóně pracuje v Seattle’s Girls Rock Math, kde se konají tábory pro mladé dívka, a zbytek roku žije v dodávce na cestách a na dálku dělá grafický design. Leze doslova na plný úvazek všude tam, kde je dostatečně teplo. Miluje překonávání výzev v lezení po vlastním, jakou byla třeba přísná prstová spára Tricks are for Kids Extension (5.13c), ale ještě mnohem radši má studené pivo u táboráku s přáteli, nebo i s úplně cizími lidmi, hlavně když může s někým sdílet svou celoživotní vášeň, kterou je lezení.

© 2021 JTM climb s.r.o. | firla.eu