8. 2. 2021
zpět na novinky

Extrémní prvosjezd v Kanadě

Vydáno: 8. 2. 2021
Redakce Montany
Redakce Montany
Jsme snílci. Objevitelé. Uprchlíci z davů. Toužíme po setkání s vlastním strachem a ještě více po jeho překonání. Jsme na světě, abychom lezli.

Extrémní prvosjezd v Kanadě

Brette Harrington (29), Christina Lustenberger (36) a Andrew McNab (36) jako první sjeli na lyžích Gold Card Couloir mezi Mount Burnham a Mount Grady v Monashee Mountains (Kanada).

Před čtrnácti dny se Brette Harrington spojila s Kanaďany Christinou „Lusti“ Lustenberger a Andrew McNabem, kteří se věnují extrémnímu lyžování, aby společně zrealizovali první sjezd velice technicky náročným a nebezpečným kuloárem mezi severními stěnami Mount Burnham a Mount Grady v Gold Range.

Tento kuloár byl ještě donedávna označovaný za jednu z nejlepších možných linií v Monashees, která čekala na svůj sjezd, ale také potenciálně nejnebezpečnější s ohledem na mohutný serak, který ji ve dvou třetinách přehrazuje. Kuloár byl poprvé vylezený v roce 1984 Cameronem Cairnsem a Mikem O'Reillym a pravděpodobně od té doby nebyl výstup nikdy zopakovaný.

Extrémní prvosjezd v Kanadě

První pokus o výstup dala Harrington 21. ledna, kdy se pokusila s bývalou závodníci světového poháru v lyžování Christinou Lustenberger probít serakem po jeho pravé straně, což se nepodařilo. O dva dny později se vrátila i s místním lyžařským průvodcem Andrew McNabem a po extrémně nestabilním ledu se přes serak dostali zleva. Ve tři hodiny odpoledne byli v sedle a mohli zahájit sjezd exponovaným 55° svahem. K opětovnému překonání seraku museli použít tři slanění.

Nová linie byla pojmenována Gold Card Couloir, protože se nachází v Gold Range a mimo jiné také proto, že McNab během sjezdu ztratil svou zlatou kreditní kartu. Osm set metrů dlouhý výstup a následný sjezd byl ohodnocen jako M4+ WI4 C0 60° pro klíčové místo kolem seraku, ale Brette k tomu řekla: „Ta obtížnost, kterou jsme to ohodnotili, ve skutečnosti vůbec nevyjadřuje zážitky, které jsme zde prožili, a rozhodně to bylo celé mnohem intenzivnější, než nějaké M a WI.“

Foto: Archiv Brette Harrington

Podle: gripped.com

Extrémní prvosjezd v Kanadě foto

Extrémní prvosjezd v Kanadě

Brette Harrington (*1992) je americká profesionální horolezkyně z Lake Tahoe v Kalifornii. Podle magazínu Gripped z roku 2016 je jednou z nejlepších spárařek a alpinistek světa, a v roce 2017 ji časopis Forbes zařadil mezi nejlepší sportovkyně. Nejvíce se v lezeckém světě zviditelnila v roce 2015 svým free sólo přelezem cesty Chiaro di Luna (5.11a) na Aguja Saint Exupery v Patagonii, kterou v roce 2011 vylezl Alex Huber. Tento její sólo podnik byl okamžitě zařazen mezi deset nejlegendárnějších sólo výstupů v historii. V roce 2019 a 2020 byla nominována na prestižní ocenění Piolets d'Or za výstupy na Aljašce a v Canadian Rockies. Má za sebou nespočet extrémních výstupů napříč celým Americkým kontinentem od Aljašky až po Patagonii, včetně těžkých volných přelezů např. v Yosemitech.

Jejím dlouholetým partnerem byl kanadský lezec Marc-André Leclerc, se kterým podnikla celou řadu náročných prvovýstupů ať už v Britské Kolumbii nebo třeba na Baffinově ostrově. Marc-André Leclerc byl prohlášen za mrtvého poté, co se ztratil během lezecké expedice na Aljašce v roce 2018. Brette mu na památku věnovala prvovýstup na Mount Blane (Skalisté hory, Alberta): „Cestu jsme nazvali Life Compass z mnoha důvodů. Především ale proto, že můj život se po ztrátě Marca obrátil o 180 stupňů, kdy jsem přišla o svého lezeckého mentora, partnera a hlavně životní lásku. Kdyby tady teď Marc-André byl, tak by určitě naši cestu hned další den vysóloval.“ O rok později pak spolu s Lukou Lindicem, bývalým Leclercovým spolulezcem a Ines Papert vylezli ve východní stěně Mount Fay cestu The Sound of Silence (1100m, M8 WI5), na které její přítel dříve pracoval, a která byla vůbec první cestou v této stěně.

© 2021 JTM climb s.r.o. | firla.eu