14. 2. 2021
zpět na novinky

Fitz Traverse sólo a obráceně

Vydáno: 14. 2. 2021
Redakce Montany
Redakce Montany
Jsme snílci. Objevitelé. Uprchlíci z davů. Toužíme po setkání s vlastním strachem a ještě více po jeho překonání. Jsme na světě, abychom lezli.

Fitz Traverse sólo a obráceně

Sean Villanueva O'Driscoll, belgický lezec a mimo jiné také vynikající muzikant, který veškeré své výstupy ve velkých stěnách doprovází nezaměnitelnou hrou na píšťalu, oslavil své čtyřicáté narozeniny po svém. Jeho poslední akcí, kterou sám označil jako „pěkný výlet v národním parku“, je kompletní traverz Fitz Roye ve dnech 5.-10. února 2021, který nazval Moonwalk Traverse.

Traverz masivu Fitz Roy, známý také jako Fitz Traverse byl poprvé realizovaný Alexem Honnoldem a Tommy Caldwellem v roce 2014, kdy za pět dnů náročného lezení a slaňování byli mimo jiné v roce 2015 oceněni prestižní cenou Piolet d'Or. Seanovi se podařilo první opakování tohoto 5 km dlouhého traverzu přes žulové věže, ohodnoceného jako 5.11d C1 65°, a to sólo a ještě v opačném směru, tedy postupně přes Aguja de l’S, Aguja Saint-Exúpery, Aguja Rafael Juárez, Aguja Poincenot, Aguja Kakito, Cerro Fitz Roy, Val de Bois, Aguja Mermoz a Aguja Guillaumet.

Fitz Traverse sólo a obráceně

Skvělý americký lezec Colin Haley (36), který má za sebou například Torre traverz ve směru Cerro Torre, Torre Egger, Punta Herron a Aguja Standhardt s Rolandem Garibottim, a v opačném směru s Alexem Honnoldem, o Seanově počinu prohlásil: „Není pochyb o tom, že se jedná o nejpůsobivější sólo výstup, jaký byl kdy v Patagonii uskutečněný, a nemůžu si pomoct, pořád přemýšlím nad tím, jestli to není vůbec to největší, co kdy v Patagonii kdo dokázal. Samozřejmě, mnoho výstupu je zde těžkých a velice odlišných a není jednoduché je mezi sebou srovnávat. Ale jako někdo, kdo vylezl sólo na všechny vrcholy, které se nacházejí v traverzu, a moc dobře vím, jaký je zde terén, si jen těžko dovedu představit logistiku, jak celý traverz zvládnout sólo. Ano, mohl bych žárlit, ale cítím se šťastný za Seana, že něco takového dokázal, protože vím, že já sám bych něčeho takového nebyl schopný. Je to opravdu neuvěřitelný úspěch!“

Fitz Traverse sólo a obráceně

Sean Villanueva O'Driscoll (40) není v Patagonii žádným nováčkem a už dlouho je Patagonie také jeho druhým domovem. V roce 2006 zopakoval cestu Riders on the Storm (VI 5.12d A3) v masivu Torres del Paine, kterou v roce 1991 vylezli Norbert Bätz, Peter Dittrich, Bernd Arnold, Wolfgang Güllich a Kurt Albert. Tato cesta vede v na první pohled neprostupné východní stěně Central Tower a bývá velice výjimečně lezena. O dva roky později uskutečnil, také na Central Tower, první volný přelez South African route z roky 1973/74 a v roce 2011 pak první on-sight cesty z roku 1976 ve východní stěně Fitz Roye. A takhle se dá pokračovat. V dalších letech, většinou stále se svým nerozlučným parťákem Nico Favressem a jeho ukulele přelézal volně staré hákovačky na Torre nebo Fitz Roy, což občas okořenil nějakým tím prvovýstupem. Dalo by se tedy říct, že jeho letošní úspěch při sólo traverzu celého masivu Fitz Roy je vyvrcholením jeho patnáctiletého působení v Patagonii.

© 2021 JTM climb s.r.o. | firla.eu