Grandes Jorasses a Aiguille du Dru

Prvovýstup v jižní stěně Grandes Jorasses
Grandes Jorasses, kdo by neznal nádhernou severní stěnu tohoto masivu s legendárními cestami jako Crozův pilíř (1935), Cassinova cesta přes Walkerův pilíř (1938), Le Linceul/Velký Rubáš (1968) nebo třeba Colton-MacIntyre (1976), kterou se kdysi proběhnul Ueli Steck (ano, letí to, už je to víc jak 11 let).
Ale z italské strany má tato dominanta Alp v masivu Mont Blancu i svou rozlehlou jižní stěnu a právě směrem k ní se upnula pozornost známého italského lezce Matteo Della Bordelli. V této stěně Matteo spolu s Giacomo Maurim a Luco Schierau vytyčili na konci února novou cestu Il Regalo di Berna, kterou věnovali talentovanému italskému alpinistovi Matteo Bernasconimu (+38), členovi světoznámé skupiny Ragni di Lecco, který v květnu 2020 zahynul v lavině.
Nová cesta vyřešila průstup pilířem známým jako Pilastro Ghiglione nalevo od klasické cesty Hypercouloir z roku 1978 a napravo od cesty z roku 2019 od lezců Enrico Bonino a Jon Bracey. Prvovýstup v délce 450 metrů a s obtížností do 6b zvládla trojice alpinistů během jednoho dne a ve stěně po nich nezůstalo nic, krom nové linie a vzpomínky na kamaráda, se kterým podnikli například několik těžkých prvovýstupů v Patagonii.
Prvovýstup v jižní stěně Grandes Jorasses
Matteo Della Bordella je jeden z nejaktivnějších italských alpinistů vůbec a za méně než rok je to mimo jiné už druhý prvovýstup v masivu Grandes Jorasses, kdy v srpnu 2020 přelezl ve východní stěně novou cestu Il Grande Guerriero. A je to také už druhá cesta, kterou věnoval památce svého přítele a bývalého spolulezce Matteo Bernasconiho. V prosinci 2020 se spolu se Švýcarem Silvanem Schüpbachem vydal pod severovýchodní stěnu Piz Badile, aby využil téměř dokonalých podmínek a vytvořil logickou zimní variantu spojením severního hřebene a traverzu do cesty Linea Bianca od Igora Kollera a Stanislava Šilhána z roku 1978. Po přelezu cesty Matteo napsal: „Byl to tvůj sen, ne můj. Ty jsi vždycky chtěl vylézt nějakou mixovou cestu v téhle stěně. Není to úplně linie, jakou sis představoval, není to nová cesta, spíše kombinace, varianta zrozená z instinktu, ale rozhodně je to něco, co vždy v představách rozzářilo tvoje oči – severovýchodní stěna Badile s cepíny!“ Cestu nazvali Crossway of Friendship.
Prvovýstup v západní stěně Aiguille du Dru
Další výraznou a typickou dominantou v masivu Mont Blancu je Aiguille du Dru se svou tisíc metrů vysokou západní stěnou, která je nechvalně známá mnoha rozsáhlými skalními říceními. V letech 1950, 1997, 2003, 2005 a 2011 kamenné laviny zásadně měnily charakter celé této stěny včetně již přelezených cest. Mezi ty nejznámější cesty a milníky zde určitě patří ta Bonattiho, kterou sólo přelezl mezi 17. a 22. srpnem 1955 přes jihozápadní pilíř Petit Dru (Bonattiho pilíř). Originální linie této cesty, stejně jako mnohé jiné v této stěně už neexistuje. V červnu 1962 zavítali do Chamonix Američani Gary Hemming a Royal Robins, aby vylezli cestu American direct, přičemž Royal Robins se o tři roky později vrátil a spolu s Johnem Harlinem vylezl Americkou direttissimu. Ta byla zničena v roce 2005.
Aktuálně teď v této stěně vznikla nová, a pravděpodobně jedna z nejtěžších cest vůbec. Během pěti dnů francouzští horolezci Thomas Auvaro, Léo Billon, Jordi Noguere a Sébastien Ratel, kteří patří k High Mountain Military Group (GMHM) v Chamonix, o které jsme už psali třeba v souvislosti s paralpinismem v Patagonii, v západní stěně Dru vylezli prvovýstup Base (1000m, M8+, 7a), který jste mohli mimo jiné sledovat on-line na Youtube kanálu GMHM.
Nová cesta vede i v místech, kudy kdysi stoupali průkopníci alpinismu v této stěně a jejichž cesty již neexistují, tak snad bude mít Base delšího trvání, než některé její předchůdkyně.
Opakování cesty Voie des Papas/Via Bonatti
Ve stejnou dobu, kdy GMHM lezli svůj prvovýstup, se na jihozápadním pilíři Petit Dru nacházeli Corrado Korra Pesce a Will Sim. Jejich cílem bylo zopakovat cestu Voie des Papas/Via Bonatti. Tu v průběhu devíti dnů vylezli Martial Dumas a Jean-Yves Fredricksen v roce 2007, tedy akorát v krátké periodě klidu mezi masivními skalními říceními v letech 2005 a 2011. První opakování si v roce 2012 připsali Jérôme Sullivan a Pedro Angel Galan.
Korra a Will strávili ve stěně čtyři dny proložené podle jejich slov třemi 5* bivaky. V cestě, která má 900 metrů a obtížnost dosahuje 6c/A1 je možné narazit na čtyři asi třicetimetrové úseky původní Bonattiho cesty se starými skobami, ale jinak stěna prošla, jak poznamenal Korra, kataklyzmatickou transformací, která je evidentní na každém kroku. I přes mrazivé noci, hroznou kvalitu skály a psychicky velmi náročný sestup však Korra po návratu do Chamonix po celkem pěti nocích v horách prohlásil: „Ještě nikdy jsem neměl menší zájem se vracet z hor, bylo to strašně silné a klidně bych ještě pár dní tam nahoře zůstal.“