1 rok předplatné

to chci

SMS 1 číslo

to chci

Šimon - Pralinka z pískovcové bonboniéry, Montana 5 / 2015

<strong>Montana  4/2020 právě v prodeji</strong> AKTUÁLNÍ ČÍSLO

HISTORIE ČASOPISU


Montana je dvouměsíčník pro horolezectví, lezení a částečně i skialpinismus. Z oddílového bulletinu Hotejl (vydávaného Horolezeckým oddílem tělovýchovné jednoty Lokomotiva) jsme se hned, jak to bylo možné (tedy  po roce 1989), stali běžným časopisem.


Abonenti mají po přihlášení možnost číst aktuální číslo online, nebo stáhnout dřívější verze v PDF z archivu vydání.
Šimon - Pralinka z pískovcové bonboniéry

Šimon

Pralinka z pískovcové bonboniéry

Nesnáším čekání. V sámošce, když se jim nechce otevřít další pokladnu, protože šetří na personálu. Na německé dálnici v pětatřicetikilometrové zácpě uprostřed horkého léta. U lékaře v plné čekárně relativně zdravých důchodců, kteří si z dlouhé chvíle přišli popovídat s prsatou obvodní lékařkou. Infolinka s nervydrásající hudební smyčkou. Pošta, úřad. A nerad stojím ve frontě na populární cestu. To si raději půjdu sám stranou objevit a vylézt něco pěkného. 
 
Pokud se budeme bavit o Adršpachu, tipnul bych si, že je tam určitě několik stovek parádních cest. Pohybově krásných linek s docela dobrým jištěním a pěkným matrošem. Jenže stejně většina lidí pořád brousí těch pár profláklých a stále více zničených linek dokola a dokola. Údolní hrana na Štěpánskou korunu je tak vyšlapaná, že nevěřím, že by tam dnes někdo dokázal zabloudit. A pokud ano, vezmu si domů za trest dva běžence z Erytrei. Při hledání a oprašování zapomenutých linek přitom člověk kolikrát narazí na hotový skvost. 
 

Šimon

Tahle věžička sice není kdovíjaká adršpašská dominanta, ale nabídne ti víc zážitků, než třítýdenní dovolená v Egyptě včetně animačních programů a alláhovy pomsty. Na Šimona vedou všeho všudy čtyři cesty a žádná z nich nemá víc jak 25 metrů. Ale tři z nich svou krásou a jedinečností připomínají umělecká díla. A také se skvěle hodí jako názorný příklad hned několika historických pojmů. Navíc, pokud se projdeš po nejbližším okolí, zcela jistě objevíš pár dalších klenotů na příští víkend. 
 

(Pojem) Stará cesta

První cesta vede na věž zpravidla nejviditelnější slabinou. Není proto divu, že se často jedná o lezení v komíně, spáře či koutě. Pokud se ti připlete do ruky vylitá miska, chyt, či dokonce kruh, můžeš hovořit o štěstí. Stará cesta na Šimona se sice nejmenuje Stará, nýbrž Stínová, ale i tak splňuje téměř všechna zmíněná kritéria. Tahle čtyřka teda není kdovíjaká miss, ale pořád je zábavnější než čistit uši svýmu psovi. A na sbalení holky, která nikdy nelezla, případně na zahřátí před seriózními podniky by to mohlo stačit.
 
Trhlina byla zahnutá doprava. Místy doleva. Hadí čára VIIIb
 

(Pojem) Cikánova sedma

"Jé, vy máte doma taky kočičku?"
Nějak takhle mě před pár lety v práci oslovila jedna milá dáma. Já byl steward. Ona prostě jen někam letěla. Po víkendu v Ádru se vždy ruce změnily k nepoznání. A tak jsem ze slušnosti odpověděl, že ano. Za "odměnu" jsem musel půl hodiny poslouchat o všech kočičích plemenech, či jak se to jmenuje, ačkoli bych si radši v palubní kuchyňce listoval v průvodčíkovi, tlačil do sebe zbylé kuřecí nudličky s rýží či z kokpitu s pilotkama pozoroval západ slunce.  
 
Říká se, že Cikán (Stanislav Lukavský) dával v době, kdy byla pískovcová klasa uzavřena stupněm VIIc, všem svým spárovým prvovýstupům stupeň VII. Prý ať si tam každý ty čárky dopíše, jak se mu líbí. Ovšem není to tak úplně pravda. Některé dardy dával i za míň, haha. Každopádně Dlouhý chyt za sedm byl. V posledním průvodčíkovi tam nějaké písmenko přibylo a možná si tam ještě nějaké přidaš sám, přesně jak to měl autor na mysli. Jedna šroubovačka do kruhu bohatě stačí. K vystrašení "jurského" lezce to bude nejspíš ta pravá cesta. 
 

(Pojem) Starý sedmbéčko

Říká se, že v době, kdy byla pískovcová klasa uzavřena stupněm VIIc, bylo dobrým zvykem ohodnotit většinu prásků za VIIb. Téměř nikdo se totiž necítil být natolik silný a dobrý, aby svému prvovýstuou dal "céčko" - stupeň nejvyšší. V obtížnosti VIIb se pak objevila kdejaká pekla. Pokud budeš mít to štěstí, že nalezeš do směru, který se zapomněl překlasifikovat a navíc sis podle tabulky vypočítal, že VIIb přeci odpovídá UIAA 6, je docela dobře možné, že se budeš někde v nehostinném terénu klepat, jako když se třou litosférický desky. A je úplně jedno, že jinde vymlaskneš devítku. 
 
Až si v Adršpachu vykoukáš nějakou linku staršího data narození, zkus si také dohledat, za kolik to bylo "ve starým" (pozn. šedivý průvodce Pískovcové oblasti v Čechách - Východní Čechy, rok vydání 1979). Pravoúhlý step je starý sedmbéčko, dnes to má o čárku víc. Ovšem jestli se v koutě umíš vlnit jako moře a dokážes se oprostit od pohybových stereotypů stěnového lezení, pak si tenhle směr určitě nesmíš nechat ujít! 
 

(Pojem) Cikán & Špek 

Asi nemusím košatě popisovat, jak to dopadlo, když se tihle dva spolu navázali na špagát a udělali cestu. Bez ohledu na to, za kolik takový směr je, můžeš počítat se seriózním lezením s maximálním využitím jištění smyčkami. Kruh dali jen když to bylo nezbytně nutné, případně jako orientační bod kudy cesta vede. Prvolezec se tu určitě nudit nebude. Ani jistič. Na druhou stranu, kdybych měl napsat seznam dvaceti osmbéček, která se mi v Ádru nejvíc líbila, tak by tam Hadí čára určitě neměla chybět. Podobně klikatou trhlinu jsem nikdy předtím ani potom neviděl. Zázrak přírody. A přitom bys přelezy spočítal na prstech jedné ruky. Na uspokojení i té nejzmlsanější pískařky to stoprocentně bude stačit.
 
Sezóna je v plném proudu. Pokud taky nerad čekáš ve frontě na hvězdičkou cestu, najdi si jí jinde. Stačí mít otevřené oči a nebát se nalézt do něčeho nového…
Hore zdar!
 
Text a foto: Alešák
 
 
 
 
 


Mohlo by vás zajímat

Jak se ti písek zaryje pod kůži, už se ho nezbavíš: Skříň
Montana 4/2012

Jak se ti písek zaryje pod kůži, už se ho nezbavíš: Skříň

Jak se ti písek zaryje pod kůži, už se ho nezbavíš: Skříň   Popěvek legendární písně „Jenom jednou jede vlak, život – to ...
09.08.2012
Velryba – cesty na adršpašskou krasavici
Montana 1/2014

Velryba – cesty na adršpašskou krasavici

Velryba stojí ve svahu kousek pod Radnicí a Starostovou nedaleko hlavního turistického okruhu v Adršpachu. Svým tvarem se opravdu kytovci podobá a je poměrně ...
03.02.2014
Erárky nemají v cestách na písku co dělat!
Montana 2/2014

Erárky nemají v cestách na písku co dělat!

Erárky nemají v cestách na písku co dělat!   „Hele, tu cestu si dej, jsou tam dva kroužky, jó, a k tomu hromada slušnejch erárek, takže ...
09.04.2014
Šikmá smrt: Tři nezapomenutelné cesty na písku
Montana 4/2014

Šikmá smrt: Tři nezapomenutelné cesty na písku

Šikmá smrt: Tři nezapomenutelné cesty na písku  „Dají se lézt širočiny v kraťasech?“  „Ano, jen se pak člověk v noci ...
13.08.2014
Alešákovy tipy: Pappstein a Hunskirche
Montana 5/2014

Alešákovy tipy: Pappstein a Hunskirche

Alešákovy tipy: Pappstein a Grosse Hunskirche   Doma si uvařím hrnek silné Lavazzy, zakrojím čerstvě upečený koláč, pustím si do ...
08.10.2014