Karpathos
Karpathos
Tak copak nám říká strýček Google? Karpathos je řecký ostrov s rozlohou něco přes 300 km², po ostrově Rhodos druhý největší v Dodekanech, leží v Egejském moři východně od Kréty. Ze severu k němu těsně přiléhá malý ostrůvek Saria, na jihozápadě od něj leží ostrov Kasos. Povrch je kamenitý, hornatý, moc zeleně tu nenajdeš. Nejvyšší hora ostrova, Kali Limni, má 1215 m n. m. Na hodně ostrově fouká. Mnoho zdejších vesnic si i do dnešních dní dochovalo osobitý ráz Řecka, davy turistů zde naštěstí nepotkáš. No a co lezení?
Krzysztof Siwa, jeden z průkopníků lezení na ostrově, říká: „My horolezci máme průzkumnického ducha, vyhýbáme se vyšlapaným cestičkám a přeplněným místům. Většina z nás oceňuje pobyt na divokých a krásných místech, kde místo turistů s telefony potkáš jen pasoucí se kozy nebo ještěrky, které se vyhřívají na kamenech. A přesně takový je řecký Karpathos. I během prázdnin je ve srovnání s Rhodosem nebo Krétou, mezi kterými se nachází, téměř prázdný a zachovává si svou jedinečnou atmosféru, nezamořenou masovou turistikou.“ No co víc si přát?
Na Karpathosu se nachází aktuálně celkem devět lezeckých oblastí. Jsou roztroušené po celém ostrově, který však na délku měří necelých 60 kilometrů a v nejširším místě, kde se nachází mimo jiné také hlavní město Karpathos, má něco málo přes 10 kilometrů, takže tě žádné velké přejezdy nečekají.
Adia – vápno jako z pohádky
Oblast Adia leží v západní části ostrova a tvoří ji zhruba deset sektorů. Lezecky je nejzajímavější Eiar, kde na tebe čeká několik desítek krásných linií v oranžovém, místy tufovitém vápenci. Najdeš zde přes 40 cest od 6a do 7c, mnoha z nich po vylezení určitě s radostí dáš pomyslnou jedničku s hvězdičkou. Stěna dosahuje výšky až 100 metrů a je tu tedy i pár dvoudélek. Ve většině cest je asi tak ve 30 metrech slaňák. Sektory se nachází v široké rokli, kde najdeš spoustu příjemných míst na odpočinek. Úžasnou atmosféru doplňují oleandrové háje na dně kaňonu. K sektoru se z parkoviště dostaneš za necelých patnáct minut po vyšlapané cestičce.
Pokud chceš strávit den na pláži a kombinovat lezení s koupáním, vyraz do sektoru Chicken Bay. Na masivu přímo u moře v půvabné zátoce, jak z pohlednice najdeš spíš lehčí cesty.
Castello – spektakulární různorodost
Castello se nachází na jižním mysu Karpathu a zahrnuje šest sektorů. Největší pozornost si rozhodně zaslouží místní jeskyně – v tomto převážně převislém sektoru si užiješ pestré 3D lezení po dobrých chytech a pokud máš natrénováno, můžeš se s chutí pustit i do nejtěžších cest na celém ostrově, včetně několika linek v obtížnosti nad 8a. Některé vznikly až letos a stále čekají na první přelez, a to včetně momentálně nejtěžší cesty na Karpathosu, cesty Goatfather s předběžně odhadovanou obtížností 8b.
V dalších sektorech pak najdeš výrazně lehčí cesty.
Yvonne Canyon – potenciál bez hranic
Tento kaňon leží na východě ostrova a pravděpodobně má největší potenciál na rozvoj ze všech zdejších lezeckých oblastí. Nicméně už nyní patří sektory jako Wild Bianca, Kielich nebo Buczek mezi lezecké klenoty. A obrovské množství panenských stěn ještě čeká, až do nich někdo navrtá nýty a slaňáky. Mezi nejzajímavější sektory určitě patří Wild Bianca, převislý sektor s tufami a pozoruhodnými černými, bílými a oranžovými krapasy, kde se můžeš potrápit i v cestách v osmém stupni obtížnosti.
Arkasa a Finiki – lezení a moře
Kolem těchto dvou turistických, nicméně velice klidných městeček, také najdeš spoustu zajímavého lezení. Kolem velké pláže u městečka Arkasa se nachází řada sektorů,například Disneyland nebo Octopus, spíše s lehčími cestami, které začínají přímo od kamenitého pobřeží. Rozhodně stojí za to navštívit sektor Ghostface, vzdálený pár kilometrů severně od Finiki, a pokud na to máš, vylez si některé krásné dlouhé cesty s obtížností nad 7b, jako třeba Nuniks nebo Cyberpunk, které patří k lezeckým perlám ostrova. Při pohledu na kopce nad vesnicí tvůj pohled určitě upoutá Grande Grotta – právě zde pravděpodobně časem vznikne první cesta na ostrově v devátém stupni.
Rozhodně nezapomeň navštívit také oblast Achata se spoustou zajímavých sektorů, které se nachází nad jednou z nejkrásnějších pláží na Karpathosu.
Praktické informace
Z Prahy můžeš letět na Karpathos letět přímo s Aegean Airlines. Dá se také letět do Atén nebo na Rhodos a dál pokračovat opět se společností Aegean Airlines nebo SkyExpress. Na Karpathos jezdí také velké a pohodlné trajekty z Pirea, Rhodosu nebo Kréty.
Na ostrově najdeš spoustu možností ubytování. Nicméně ideální je ubytovat se v západní části ostrova, v okolí Arkasy, odkud budeš mít nejlepší přístup k nejzajímavějším lezeckým sektorům. Na webových stránkách climbingkarpathos.com najdeš seznam ubytování, kde dostaneš po zadání hesla „climbingkarpathos“ slevu.
Průvodce
Lezecký průvodce Karpathos Rock Climbing Guidebook se letos na konci léta dočkal již třetího vydání. Oproti minulému vydání z roku 2020 přibylo 90 nových cest, převážně ve střední obtížnosti. Na ostrově je nyní už více než 400 cest, včetně prvních vícedélek.
Průvodce precizně připravila polská skupinou lezců, kteří mají na svědomí i jeho předchozí vydání a na ostrově působí již několik let. Celkem má knížečka formátu A5 96 stran, na kterých najdeš detailní fotografie stěn s nákresy jednotlivých cest, potřebné popisy, mapky a doplňující informace, vše v angličtině.
Spoustu informací, a hlavně novinek najdeš na webu climbingkarpathos.com. Pokud máš chuť něco navrtat, kontaktuj místní přes tento web a vyraz! Stačí ti jen dostatek energie a nadšení – vrtačky, nýty a vše potřebné pro dělání nových cest najdeš na místě.
Průvodce si můžeš zakoupit v našem Horokupectví.