28. 12. 2020
zpět na novinky

Třetí ženské 9b

Vydáno: 28. 12. 2020
Redakce Montany
Redakce Montany
Jsme snílci. Objevitelé. Uprchlíci z davů. Toužíme po setkání s vlastním strachem a ještě více po jeho překonání. Jsme na světě, abychom lezli.

Julia Chanourdie, třetí žena, která přelezla 9b

Letos na podzim, 7. listopadu, přelezla Julia Chanourdie ve svém oblíbeném Saint-Léger-du-Ventoux cestu Eagle-4, kterou v roce 2018 vylezl Adam Ondra. Tímto přelezem se Julia zařadila po Angele Eiter a Lauře Rogora mezi ženy, které mají na svém kontě cestu s obtížností 9b. Dnes máte možnost shlédnout video z toho fantastického přelezu.

První ženou, která v roce 2017 přelezla 9bčko byla Angela Eiter. Jednalo se o cestu La planta de shiva ve Villanueva del Rosario (Španělsko) také z dílny Adama Ondry z roku 2011. Druhou ženou, která dosáhla na přelez v této magické obtížnosti se pak stala letos Laura Rogora přelezem cesty Ali hulk sit extension total v Rodellaru (Španělsko). Tato cesta byla poprvé přelezena Jonatanem Florem v roce 2019.

video

Lezkyne

Angela Eiter se narodila 27. ledna 1986 v Rakousku. Tato, pouhých 154 cm vysoká Tyrolanka je jednou z nejlepších lezkyň na světě. Jako jediná žena má například čtyři zlaté medaile z Mistrovství světa v lezení na obtížnost, stejně jako šest medailí z Rock Masteru v Arcu v lezení na obtížnost. Na skalách má v obtížnosti 9b už také svůj prvovýstup Madame Ching v rodném Tyrolsku a v obtížnosti 9a má na svém kontě celkem čtyři přelezy. Jejím nejtěžším on-sightem je cesta Skyline (8b).

Laura Rogora, narozená 28. dubna v Římě, je italskou reprezentantkou ve sportovním lezení, mistryně Itále v lezení na obtížnost a v boulderingu, juniorskou mistryní světa v boulderingu, juniorskou mistryní Evropy v lezení na obtížnost, juniorskou vicemistryní Evropy v boulderingu a vítězkou Evropského poháru juniorů v lezení na obtížnost i v bouldeirngu. V obtížnosti 9a+ má přelezeny dvě cesty, z toho u Pure Dreaming Plus od Adama Ondry se jednalo krom prvního ženského přelezu také o první opakování vůbec. V on-sightu má hned dvě 8b+, cesty Ixeia v Rodellaru a L-mens v Montsantu.

Julia Chanourdie, profesionální francouzská lezkyně, se narodila 25. června 1996. V letech 2013 a 2014 se mimo jiné stala vítězkou v celkovém hodnocení Evropského poháru juniorů a v roce 2018 akademickou mistryní světa. V obtížnosti 9a+ má přelezenou cestu Super Crackinette v Saint-Léger-du-Ventoux a 9ačka má dvě, Ground Zero v Tetto di Sarre a Molasse’son v Mollans.

© 2021 JTM climb s.r.o. | firla.eu