
Lapeni Sněžným leopardem

Leopardi v koňském sedle
Střecha světa, pamírský uzel, Nebeské hory. Tady se potkávají nejvyšší pohoří. Ťan-šan, Karákóram, Kchun-lun-šan, Hindúkuš a Pamír. Tady žije sněžný leopard. Vzácná šelma se tiše toulá po odlehlých horských údolích, kudy nikdo nechodí. Co by tady taky kdo hledal? Možná snad nějaký lovec, hledač křišťálů nebo pastevec, kterému se zatoulal v horách kůň. Člověk je v těchto končinách persona non grata. Vlezeš a nevylezeš. Živý odsud nevylezeš! Ztratíš se, umřeš vyčerpáním, smutkem nebo hlady. Dlouhé neprůstupné ledovce tě unaví, komplikované morény tě zmučí, vichr tě ohluší, příkrá sedla tě setřesou, strže tě povalí a srázy ti zlomí vaz. Nakonec tě pohřbí sněhové závěje.
A přesto zrovna sem upínali své zraky ti, kteří chtěli dobýt svět. Kolem projel Alexandr Veliký, pak přišli cestovatelé následující Benátčana Marca Pola nebo budhistického mnicha Syuan Tzanga. Obchodníci, kteří táhli své karavany Hedvábnou stezkou, i bláhoví dobrodruzi, kteří chtěli proniknout do tajemných říší, aby v nich našli osvícení nebo poklad. Všichni přitom museli překonat hradby velehor. Do nitra hor se však dlouho nikdo z nich neodvážil. Všechno však změnila „Velká hra“, vzrušující souboj imperialistických mocností – Království Británie ovládající indický subkontinent, carského Ruska a čínské říše o centrální Asii, jejíž ozvěny trápí i dnešní svět. Pravidla hry byla jednoduchá – ve zkratce: kdo první zmapuje terén, bude vládnout. Právě smělí průzkumníci geografických společností, kteří dobývali terén pro své mocipány a bludiště horských hřebenů překreslovali do map, otevřeli velkou a fascinující epochu dobrodružných počinů v horách na pomezí dnešní Číny, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, Afganistánu a Pákistánu. Kdo se odváží, vyhraje!
Výpravy člena Carské ruské geografické společnosti Nikolaje Prževalského byly naprosto fenomenální. Objevováním střední a východní Asie a pronikáním do Tibetu udal směr dalším odvážlivcům. Zaplatil nakonec cenu nejvyšší – zemřel v roce 1888 v Karakolu na cestě do Lhasy na břišní tyfus. Umíral s povzdechem „Nechť jiný, šťastnější cestovatel završí mnou nedokončené dílo v Asii.“ Na břehu jezera Issyk-kul má hrob. Následovali další blázni, kteří tomuto koutu světa zcela propadli. Objevitel Alexej Pavlovič Fedčenko, po kterém je pojmenován nejdelší pamírský ledovec, podnikl v roce 1871 výpravu na úpatí Pamíru. Pro ledovce žil i umřel. Skončil, nebožák, o dva roky později na Mont Blancu při prozkoumávání ledovce, neboť jej toužil vědecky porovnat s ledovcem v Turkestánu. Nebo Gottfried Merzbacher, kožešník z Mnichova, který své řemeslo kvůli horám pověsil na hřebík. Odjel na Ťan-šan a hledal cestu k legendární hoře Chan Tengri. Dostal se blízko. V roce 1902 prozkoumával ledovec Inylček a objevil na ledovcové moréně slavné mizející jezero. Do dnešního base campu nedošel, proto Pik Pobědy na jeho mapě Ťan-šanu stále chybí.
Sovětští leopardi
Pionýrské výpravy do hor pěšky nebo v koňském sedle se postupně proměnily v sofistikované expedice. Do centrálního Ťan-šanu a Pamíru se od sedmdesátých let létá vrtulníkem a pod kopci na ledovci Inylček a Moskvina vyrostly v sovětských dobách dobře vybavené base campy. A takto se pokračuje dodnes. Začaly se pořádat Alpiniády a festivaly extrémního lezení a postupně se zrodila myšlenka horské výzvy Sněžný leopard. Cesta ke slavné medaili vede přes samé vrcholky Ťan-šanu a Pamíru. Titulem Sněžný leopard jsou od roku 1961 odměňováni horolezci, kteří zdolají všech pět sedmitisícových vrcholů, které ležely na území bývalého Sovětského svazu. Chan Tengri, Pik Kommunizma, Pik Korženěvské, Pik Lenina a Pik Pobědy. Vida, i nebohý človíček se nakonec může stát Sněžným leopardem! Titulu dosáhlo do dneška zhruba šest set lidí, přitom z toho asi třicet žen, většinou z Ruska. Musím přiznat, že je docela štěstí, že se do výzvy nepočítají nejvyšší vrcholy Pamíru, jako například Kongur Tagh, který leží v západním Turkestánu na území Číny. To by ty statistiky vypadaly asi trochu jinak.
Pro mě byli hrdinové „Velké hry“ velkou inspirací. Hltala jsem jejich dobrodružství v knížkách britského historika Petera Hopkirka. Chtěla jsem jít ve šlépějích Prževalského. Nadchly mě příběhy průkopníků lezení v Pamíru, slavné počiny Mistrů sportu a chrabrost sovětských horolezců. Zhruba před dvaceti lety jsem se vydala stopem do střední Asie, abych pochopila, o co tady kráčí. Vysedávala jsem v jurtách a popíjela na posilněnou kumis, zkvašené kobylí mléko, přesně jako Čingischán. Brousila jsem kolem základních táborů sedmitisícovek a okukovala terén. Toulala jsem se v Nebeských horách a po dlouhém putování přes horská sedla a ledovec Inylček jsem došla pěšky i do základního tábora pod Pikem Pobědy a Chan Tengri. Ledové štíty ve mně vzbudily respekt. Pochopila jsem, že nahoru žádná lehká cesta nevede. A ošlehané tváře horolezců, kteří se porvali s horou a lízali si rány v base campu, mluvily za všechno. Chan Tengri, nejsevernější sedmitisícovka s pověstným mrazivým vichrem a mramorovým žebrem, se na první pohled jevila zcela nepřístupně. Klábosila jsem se styčným důstojníkem a kula další plány. Poslouchala jsem příhody ruských horolezců o omrzlinách a amputovaných prstech, sněžné slepotě, cholodných nočovkách, drsném klimatu a neutuchajících větrech, padajících ledových seracích a zmrzlých mužích, kteří uvízli na hřebeni cestou na vrchol Piku Pobědy a sedí tam dodnes.
Od té doby se do střední Asie vracím a loni v létě jsem byla na své osmé výpravě. Postupně jsem sama napsala svůj leopardí příběh o zavěšení pytle na Piku Pobědy, lyžování na Piku Lenina, omrzlých prstech na Chan Tengri, lavině na Piku Kommunizma a srdcové sedmě Pik Korženěvské. V base campech jsem zdomácněla. Všechny problémy běžného života nechávám někde daleko dole a nad tři tisíce metrů jsem šťastný člověk. Tam je moje komfortní zóna. Mám zatím vylezené čtyři sedmitisícovky z pěti. Na tu nejtěžší, Pik Pobědy, se chci ještě někdy vrátit a sundat ten pytel, co mi visí v 6700 metrech. Byla bych jediná leopardice široko daleko – celého Sněžného leoparda zkompletovali v Čechách zatím jen Pepek Milfajt a Standa Šilhán.
Hlavně mě začal zajímat celý ten fenomén ruského horolezení v centrální Asii. Objevila jsem legendární jméno Abalakov. Jevgenij Abalakov poprvé zdolal v roce 1933 Pik Kommunizma, tehdy se vrchol ještě jmenoval Pik Stalina. Vitalij Abalakov pro změnu provedl v roce 1956 prvovýstup na Pik Pobědy. Jen nevím, který z nich vymyslel ten slavný způsob jištění při slanění v ledu… Boris Koršunov v průběhu let 1981–2004 získal titul Sněžného leoparda devětkrát za sebou a naposled byl – asi v osmdesáti letech – na Piku Kommunizma. Kazbek Valiev, Mistr sportu a geroj kazašského lezení, má za sebou několik prvovýstupů severních cest a nyní provozuje base camp na severním Inylčeku pod Chan Tengri. Je jedním z mohykánů horolezeckého armádního klubu Almaty SAVO, který získal svůj věhlas v dobách Sovětského svazu. Jeho členové prosluli drzostí a bohorovností při pohybu v horách, s lehkostí se pohybovali nejtěžšími stěnami Ťan-šanu a Pamíru, lezli severky, chodili paralelně, moc se nejistili, nenechávali se zaskočit mrzkým počasím pod heslem Nam vsjo rovno. Myslím, že to, co se v horách odehrávalo v 70. a 80. letech, lehce přesahuje moji představivost. Jedna moje osobní zkušenost s Kazbekem Valievem leccos naznačí. Letěli jsme spolu v helikoptéře z base campu pod Chan Tengri. Zuřila slušná bouře a vypadalo to, že ten den zkrátka věrtalot neletajet. Ono totiž není výjimkou, že vrtulník spadne. Vraků je na ledovci kolem base campů dost. Jenže strach je něco, na co se tady moc nehraje. Po dlouhém váhání se pilot odhodlal s helikoptérou vzlétnout, protože skupině íránských horolezců by uletěl mezinárodní spoj domů. Mně na ten let posadili proto, že jsem měla omrzliny na prstech u nohou a bylo lepší se co nejdřív dostat někam do teplíčka. Vůbec jsem se na palubu nehrnula, ale když mi to náčelník nakázal, nebylo zbytí. Helikoptéra letěla v drsném krupobití a docela to s námi cloumalo. Iránci se celou dobu letu modlili Alláh Akbar. Já jsem raději zavírala oči a uklidňovalo mě jedině to, že na palubě je i Kazbek Valiev. Byl odhodlaně opřený o palubní desku a povzbuzoval pilota. Zvládlo se to, ale mám z toho dodnes husí kůži.
Veterán sovětského lezení Gleb Sokolov vylezl na vrchol Chan Tengri třicet osm krát. Mimochodem loni jsem ho osobně potkala v Butylce, nejnebezpečnější pasáži při výstupu do C2 z jižní větve ledovce Inylček, ale svůj dvětatřicátý pokus překvapivě zapytlil. Přemýšlela jsem o tom, co ho k tomu vede. Jedna z mých teorií je, že dostal při prvním výstupu serakem po hlavě a od té doby se zacyklil a pořád musí lézt nahoru. Nabízí se však i prozaičtější vysvětlení: je potřeba, aby na začátku sezóny někdo vytahal na kopec fixní lana. Přeci jen se z Chan Tengri stal komerční kopec a ne každý horolezec by si tam bez fixních lan škrtnul. Také není až tak výjimečné, že tihle staří pardálové na vrchol Chan Tengri chodí přespat, aby se aklimatizovali na nějaký další těžký počin. Anebo tam musí někoho zachraňovat či snášet mrtvá těla.
V horách jsem potkala řadu osobností. Někteří z nich si jezdí do této sovětské tělocvičny odpočinout, poladit formu nebo vymýšlejí zcela nové disciplíny, ve kterých mohou zazářit. Tady se tvoří dějiny dnešního lezení ve vysokých horách.
Celý článek vidí pouze předplatitelé
Odemkni si všechny články zakoupením předplatného. Pokud předplatné máš, přihlas se.
Vyřídit předplatné přihlásit se