2. 1. 2021
zpět na novinky

Ledový Phoenix povstal z mrazu

Vydáno: 2. 1. 2021
Redakce Montany
Redakce Montany
Jsme snílci. Objevitelé. Uprchlíci z davů. Toužíme po setkání s vlastním strachem a ještě více po jeho překonání. Jsme na světě, abychom lezli.

Phoenix2

V neděli 27. prosince 2020 jihotyrolští horští vůdci Simon Gietl a Andrea Oberbacher přelezli novou mixovou cestu Phoenix (WI5 +, M6, 450 m) v severní stěně Hochbrunner Schneid v Sextenských Dolomitech.

Gietl si všiml linie při prohlížení fotografií přátel, kteří lezli kuloár Canalone Schuster-Moser, označovaný také jako Menschenfresserrinne, a minulou sobotu se s Martinem Niederkoflerem a Florianem Harrasserem protáhli pod potenciální novou cestu na skialpech, aby ověřili podmínky. Předpověď počasí byla od pondělí špatná, takže ještě hned v neděli se Gietl vrátil do Fischleintalu, tentokrát se svým kolegou Andreem Oberbacherem, se kterým už měl za sebou několik prvovýstupů jak v létě, tak i v zimě.

Teploměr ukazoval -16 °C, když oba vyrazili ve 4:30 ze Sextenu. Po třech hodinách šlapání už stáli pod stěnou, kde je nejprve čekal 400 m dlouhý traverz doprava, který je přivedl na začátek ledů. Pak už je čekalo pouze šest výživných a dlouhých délek lezení.

„Prvních pár metrů bylo lepších, než jsem čekal,“ řekl Gietl. „Bál jsem se, že na začátku nebude led, ale naštěstí tam byl a byl natolik kvalitní, že se po něm dalo opatrně lézt. Jediným problémem v celé cestě je jištění, protože na šrouby bylo ledu přece jen málo. Po odhrábnutí sněhu se však vždy napravo nebo nalevo dal založit nějaký frend nebo vklíněnec. Všechny štandy byly zřízeny na skobách, camech nebo ve smyčkách."

Šest dlouhých délek je dovedlo k asi 100 metrů dlouhému sněhovému kuloáru. Celou cestu museli oba lezci kromě technických obtíží bojovat také s nestálým větrem a velmi silným mrazem. Selfie na vrcholové plošině pořídili ve 14:40 a pak rychle slanili cestou nejprve pomocí Abalakovských hodin a následně využili štandy, které zřídili při výstupu. V 17:00 se vrátili ke svým lyžím a pak už jen za svitu čelovek sjeli zpět dolů do údolí.

„Cesta je opravdu úžasná,“ shrnul Gietl jejich počin, „skvělý dárek na konci roku. Určitě stojí za zopakování, ale ne nyní, kdy svahy kolem jsou velmi strmé a po posledním sněžení silně náchylné k lavinám.“

Foto: Simon Gietl, Andrea Oberbacher

Podle: http://www.planetmountain.com

Phoenix

© 2021 JTM climb s.r.o. | firla.eu